• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

TÜBİTAK'ta 5 araştırmacı açığa alındı

TÜBİTAK'ta 5 araştırmacı açığa alındı
Başbakan'ın "Devletin kriptolu telefonlarını TÜBİTAK'tan dinliyorlar." açıklamasından sonra TÜBİTAK'da BİLGEM çalışanı 5 araştırmacı açığa alındı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ses kayıtları iddiaları ile ilgili konuştu. Işık, "Teknik inceleme gerektirmeyecek kadar montaj olduğu açık. TÜBİTAK, maalesef, paralel yapının sızma girişiminde bulunduğu kurumlardan birisi. Bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz."dedi.

Işık ayrıca TÜBİTAK'ta görevden alınan personelin olduğunu belirterek, Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Murat Aydın'ın da görevden alındığını bildirdi.

Işık gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"5 KİŞİNİN İRTİBATI KESİLDİ"

Bu sabah Bilgem’deki kriptolu telefonlara bakan 5 kişi izne ayrıldı ve çalıştıkları mekanla irtibatları kesildi. Bu inceleme bitene kadar da bu konuyla ilgili çalışmamız sürecek.

Başbakanımızın dünkü açıklamalarının ardından bir idari soruşturma talimatı verdim iki teknik araştırma yapılması talimatı verdim.

"ÇOK AÇIK BİR MONTAJ"

Ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir montaj olduğunu hissettim. Daha sonra daha detaylı bakınca sayın Başbakan’ın Konya’da olduğu halde Ankara’da, iki kişi konuşurken birinin sessiz konuşurken birinin bağırması psikolojik açıdan mümkün olmaz. Bu çok açık montaj.

"KILIÇDAROĞLU MONTAJI GÖREMİYORSA..."

Başbakanlık Tübitak’tan teknik inceleme isterse yaparız ama teknik incelemeye gerek duymayacak kadar açık bir montaj.

Sayın Kılıçdaroğlu herhalde Ağrı Dağı’nı Konya’da sanıyor. Bu kadar açık montajı görmüyorsa Ağrı Dağı’nın yerini bilmiyordur herhalde.

"KRİPTOLU TELEFONLAR DİNLENİYOR"

Şu anda bildiğimiz, kriptolu telefonların dinlendiği. Ama kimin nasıl dinlediği noktası teknik inceleme sonucu ortaya çıkacak.

Ama bu dinlemenin pek çok yöntemi olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor. Biz teknik incelemeyi neden yapıyoruz… Bu dinleme olmuş ama kim yapmış ve nasıl olmuş.

BAŞBAKAN: TÜBİTAK'TA YAPILANMAYA GİDECEĞİZ

Başbakan Erdoğan, kendisi ve oğluna ait olduğu iddia edilen ses kaydı ile ilgili dünkü grup toplansında yaptığı açıklamada "montaj" demiş ve TÜBİTAK'ta yeni bir yapılanmaya gideceklerini açıklamıştı.

"KRİPTOLU TELEFONLARI TÜBİTAK'TAN DİNLİYORLAR"

Başbakan, kriptolu telefonların bile dinlendiğini belirterek, ''İşte en son TÜBİTAK olayı aynen bu durumda. TÜBİTAK'ta yeni bir yapılanmaya bakanımız gidiyor. Çok enteresan devletin kriptolu telefonlarını bile oradan dinliyorlar, bu kadar bunlar alçak.'' demişti.

SES KAYDI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ

17 Aralık operasyonu sonrası internete sızdırılan ses kayıtlarına bir yenisi daha eklendi. Youtube'a yüklenen ve Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın, 17 Aralık günü, yani ilk rüşvet operasyonunun olduğu gün yapıldığı ileri sürülüyor.

17 Aralık'ta kaydedildiği iddia edilen görüşmelerin sırasıyla saat 08.02, 11.17, 15.39, 23.15′de yapıldığı ve son görüşmenin ise 18 Aralık sabahı saat 10.58′de yapıldığı görülüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, Başbakan Erdoğan olduğu iddia edilen kişi, 17 Aralık sabahı yolsuzluk operasyonu sırasında oğlu Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen kişiyi arayarak evdeki 1 milyar doları (2.2 katrilyon TL) sıfırlamalarını, paraları bulundukları yerlerden taşımalarını, tamamen elden çıkarmaları gerektiğini söylüyor.

Aynı günün akşamında yapılan telefon görüşmesinde ise, Bilal erdoğan olduğu iddia edilen kişi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu iddia edilen kişiye, paranın büyük kısmını bazı işadamlarına aktarıldığını, geriye sadece 30 milyon Euro kaldığını ve onun da taşınacağını söylediği duyuluyor.

Youtube'a ses kaydını ekleyen kişi, twitter hesabında ses kaydının inkar edilmesi halinde paranın taşınırkenki videosunu servis edeceğini açıkladı.

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim