• BIST 95.852
  • Altın 187,842
  • Dolar 4,6082
  • Euro 5,3629
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 25 °C

TCMB Başkanı Başçı, Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunum yaptı

TCMB Başkanı Başçı, Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunum yaptı
TCMB Başkanı Başçı, Plan ve Bütçe Komisyonu'na yaptığı sunumda, "2016'da enflasyonun görünümü açısından kamu harcamalarının kontrol altında tutulması önem arz edecektir" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, "2016 yılında enflasyonun görünümü açısından kamu harcamalarının ve belli başlı maliyet unsurlarının kontrol altında tutulması önem arz edecektir" ifadesini kullandı.

Başçı'nın, "Dengeli Büyüme", "Para Politikası ve Normalleşme" ve "Enflasyon" ana başlıkları altında Plan ve Bütçe Komisyonu'na yaptığı sunum, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı. 

Sunumunda, cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam ettiğini belirten Başçı, Avrupa Birliği ülkelerindeki talep artışının büyümeyi ve dengelenmeyi desteklediğini aktardı. 

Başçı, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin, büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Mevcut para politikası duruşu enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyicidir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabilecektir."

Sunumda "Enflasyon" ana başlığı altında açıklamalarda bulunan Başçı, kararlı para politikası duruşu ve mali disiplinin desteğiyle enflasyonun son yıllarda tek haneli seviyelerde seyretse de fiyat istikrarının halen tam olarak sağlanamadığını ifade etti.

Başçı, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Döviz kuru hareketleri enflasyonu olumsuz yönde etkilemiştir. Uzun vadeli enflasyon beklentileri kısa vadeli enflasyon beklentilerine göre daha istikrarlı seyretmektedir. Gıda fiyatları üzerindeki konjonktürel ve yapısal etkiler Gıda Komitesi tarafından ele alınmaya başlanmıştır. 2016 yılında enflasyonun görünümü açısından kamu harcamalarının ve belli başlı maliyet unsurlarının kontrol altında tutulması önem arz edecektir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim