• BIST 94.008
  • Altın 191,264
  • Dolar 4,6948
  • Euro 5,4894
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Seferihisar Belediyesi, jeotermal enerjiyle mandalina kurutuyor

Seferihisar Belediyesi, jeotermal enerjiyle mandalina kurutuyor
Dünyanın en kaliteli mandalinası olan satsumanın yetiştiği İzmir'in Seferihisar ilçesinde, son yıllarda ürünün markalaşması, çeşitliliğinin arttırılması...

Dünyanın en kaliteli mandalinası olan satsumanın yetiştiği İzmir'in Seferihisar ilçesinde, son yıllarda ürünün markalaşması, çeşitliliğinin arttırılması ve üreticinin daha çok kazanması için yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Belediyenin ortağı olduğu S.S. Seferihisar Doğanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, İzmir Jeotermal A.Ş.'den Doğanbey'deki üç serayı kiraladı. Sera içerisine kurulan izolasyonlu hatla jeotermal kuyudan gelen termal su, kurutma makinesindeki havayı ısıtıyor. Bulunan çözüm ortağıyla birlikte yapılan çalışmalarla mandalina ve defne yaprağı kurutuldu. Üretimin hızlanmasıyla birlikte özellikle mandalinanın takoz denilen ürünleri değerlendirilmiş olacak. Mandalina bir kış meyvesi olmaktan çıkacak ve 12 ay boyunca kurusuyla raflardaki yerini alacak. Sekiz saat sürecek işlemle günde 1,5 ton mandalina kurutulabilecek.

BAŞKAN SOYER: ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK

Konuyla ilgili açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Çok yapmak istediğimiz çalışmalardan birinin ilk adımını attık. Yerel üreticiyi desteklemek için yaptığımız projelerin sonuçlarını her geçen gün almaya devam ediyoruz. Üretmekten vazgeçen köylümüz artık patates, elma, soğan yetiştirmeye başladı. Üretici pazarlarımız ekmeklerini büyüttü, daha çok üretmek için çalışır hale geldiler." dedi.

'ÖĞRENCİLERİN ÇANTASINA KURUTULMUŞ MEYVELERİ SOKACAĞIZ'

İlçenin en büyük geçim kaynağı olan mandalinayla ilgili yoğun çalışmaları olduğunu söyleyen Başkan Soyer, "İlk olarak üreticilerimizi bir çatı altında toplayarak, üretici birliği kurduk. Sonra belediye olarak satın aldığımız işleme paketleme tesisini birliğe devrederek, üreticimizin aracısız olarak malını işlemesini, paketlemesi ve satmasını sağladık. Ürünün ömrünü arttırmak için planladığımız soğuk hava deposunun yapımı çok yakında bitiyor Şimdi de ürünü jeotermal enerjiyle kurutmayı başardık. Termal enerjiyle kurutulan meyve ve sebzeler, maliyet avantajı sağlıyor. Mandalinanın besleyiciliğini ve lezzetini 12 aya yaymış oluyoruz ve daha önemlisi, üreticimizin malının katma değerinin arttırıyoruz. Çok yakın bir zamanda, kurutulmuş ürünlerimizi marketlerde satacağız. Ayrıca öğrencilerimizle ilgili de bir çalışmamız olacak. Çantalarında bulundurdukları sağlıksız cips gibi atıştırmalıklar yerine meyve kurularının girmesini sağlayacağız. Mandalina dışında defne yaprağını kuruttuk; daha enginar, limon, portakal, adaçayı, kekik gibi ürünler girecek sıraya. Böylelikle termal enerjiyi de kullanmaya başladık. Hem Seferihisar'a, hem İzmir'e, hem de Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Belediyein çözüm ortağı olan firmanın sahibi Adem Kaya ise şunları söyledi: "Seferihisar Belediyesi öncülüğünde, İzmir Jeotermal A.Ş.'nin yaptığı ve kooperatif tarafından kiralanan Doğanbey Mahallesi'ndeki seralarda jeotermalle kurutmayı ilk defa denedik ve başarılı olduk. İlk önce yöremizin mandalinasının çöpe gitmemesi için mandalinayı ve defne yaprağını kurutmaya başladık. Kurutabileceğimiz çeşitli ürünler olacak. Yöre halkının ürünlerinin değerlendirmesi için böyle bir girişimde bulunduk. Jeotermal enerjimiz 80 dereceye kadar çıkabiliyor, biz meyvenin türüne göre bu sıcaklığı ayarlayabiliyoruz. Mandalina üreticileri için iyi bir girişim. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ekibini, çalışmaları nedeniyle tebrik ediyorum." dedi.

Seferihisar Belediyesi, Doğanbey'deki seralarda mandalina ve defne yaprağı kurutmaya devam edecek ve yakında satışına da başlanacak.

Seferihisar Belediyesi, jeotermal enerjiyle mandalina kurutuyor

Seferihisar Belediyesi, jeotermal enerjiyle mandalina kurutuyor

Seferihisar Belediyesi, jeotermal enerjiyle mandalina kurutuyor

Seferihisar Belediyesi, jeotermal enerjiyle mandalina kurutuyor

Seferihisar Belediyesi, jeotermal enerjiyle mandalina kurutuyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim