• BIST 95.310
  • Altın 192,461
  • Dolar 4,7106
  • Euro 5,4822
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Sayısal Takograf Kartları Artık Bitlis’ten Alınacak

Sayısal Takograf Kartları Artık Bitlis’ten Alınacak
Taşımacılık sektöründe çalışan araçların kullandıkları sayısal takograf kartları artık Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından verilebilecek.

Taşımacılık sektöründe çalışan araçların kullandıkları sayısal takograf kartları artık Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından verilebilecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolle artık bu tür kartların oda tarafından verileceğini söyledi. Tezcan, "Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında 16 Nisan 2010 tarihinde imzalanan protokol gereğince sayısal takograf sistemi içerisinde kullanılacak sürücü, şirket, servis ve denetim kartlarının sertifikalandırılarak kişiselleştirmek suretiyle sahiplerine ulaştırılması TOBB tarafından gerçekleştirilmekte olup, söz konusu protokol kapsamında sürücü, şirket ve servis kartlarının kullanıcılarına verilebilmesi amacıyla yetkilendirilmiş bulunmaktadır. 2013 yılı sonuna kadar yalnızca yurtdışı taşımacılık yapan araçlar için zorunlu olan sayısal takograf kartları, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle yurt içi taşımacılık yapan ve sayısal takograf cihazı kullanması zorunlu araçlar içinde uygulanmaya başlamıştır. Karayoluyla taşımacılık yapan araçlarda kullanılan aracın hızı ve kat edilen mesafe gibi bilgileri otomatik olarak kaydeden takograf cihazlarının araçlara takılarak, araçların karayolunda seyri sırasında sürücülerin trafik güvenliğine ve sürüş hassasiyetine uyma zorunluluğunun yerine getirilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan "Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Araçlarda Kullanılan Takograf Cihazları Hakkında Yönetmelik" 21.05.2010 tarihli ve 27587 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Türkiye Sayısal Takograf Sistemi ile yük taşımada kullanılan ve azami ağırlığı, römork veya yarı römork dahil 3,5 tonu geçen araçlar ile yolcu taşımada kullanılan ve sürücü dahil dokuz kişiden fazla taşımaya elverişli ticari araçların ulusal ve uluslararası taşımalarında (Yönetmelik Madde 2'de belirtilen durumlar hariç) sayısal takograf cihazı ve takograf kartı kullanımı zorunlu hale geldi. Taşımacılıkla uğraşan firmaların başka illere giderek zaman ve iş kaybına uğramalarının önüne geçebilmek amacıyla sayısal takograf kartlarının odamız tarafından verilmesi, Bitlis TSO'nun yeni bir hizmeti olarak yerini almıştır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim