• BIST 95.417
 • Altın 191,360
 • Dolar 4,6880
 • Euro 5,4780
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 29 °C

Saruhanlı’ya Modern Ulaşım

Saruhanlı’ya Modern Ulaşım
Manisa'nın ulaşım sorununu çözmek için projeler üreten Manisa Büyükşehir Belediyesi, il genelinde başlattığı toplu ulaşımda dönüşüm hamlesini...

Manisa'nın ulaşım sorununu çözmek için projeler üreten Manisa Büyükşehir Belediyesi, il genelinde başlattığı toplu ulaşımda dönüşüm hamlesini Saruhanlı'da da tamamladı. İlçede 117 araçla yapılan toplu taşıma hatlarının yenilenmesinin ardından bu araçların yerine alınan 30 adet yeni otobüsün tanıtımı yapıldı. Saruhanlı'da yaşayan vatandaşların konforlu ve modern ulaşıma kavuştuğunu belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ilçeye en güzel hizmetlerin devam edeceğini söyledi.

Saruhanlı'da Manisa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yenilenen toplu ulaşım araçlarının anahtar teslimi, Saruhanlı Cumhuriyet Meydanı'nda törenle gerçekleştirildi. Törene Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Genel Sekreter Yardımcıları Yılmaz Gençoğlu, Fuat Uzun, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, Ulaşım Dairesi Başkanı Mümin Deniz, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Hasan Eryılmaz, Zabıta Dairesi Başkanı Aydoğan İra, Saruhanlı Belediye Başkan Vekili İsmail Ceylan, Başkan Danışmanları Azmi Açıkdil, Yaşar Coşkun, MANULAŞ Genel Müdürü Mehmet Oluklu, ilçe koordinasyon şube müdürleri, Karsan firma temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören alanına gelmesiyle Saruhanlılı vatandaşlarca coşkuyla karşılanan Başkan Ergün'e vatandaşlar çiçek takdim etti.

SARUHANLILI SÜRÜCÜLERDEN BAŞKAN ERGÜN'E TEŞEKKÜR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan 191 No'lu Saruhanlı Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ramazan Uzundal, araçların yenilenmesine öncülük eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e teşekkür etti. Karsan firması adına törende yer alan Pazarlama Müdürü Oktay Güven de, yeni nesil araçlarının özellikle engelli ulaşımında önem arz ettiğini ifade etti. Güven, firmalarına gösterdikleri güven nedeniyle de Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e teşekkür etti.

BAŞKAN ERGÜN TERÖRÜ LANETLEDİ

Son olarak Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün kürsüye davet edildi. Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıda içinde askerlerimizin de bulunduğu 28 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve 61 vatandaşımızın yaralanmasıyla sonlanan hain terör saldırısını lanetleyen Başkan Ergün, "Hain saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Cenab-ı Allah terörü ve destekçilerini Kahhar isminin kudretiyle kahreylesin" dedi. Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki bombalı saldırıda da 7 askerimizin şehit olduğu haberiyle ikinci kez sarsıldıklarını ifade eden Başkan Ergün, terörün kökünün kurumasını temenni etti, hayatını kaybeden askerlerimize rahmet diledi.

DÖNÜŞÜM İL MERKEZİNDEN BAŞLAMIŞTI

Saruhanlı'da gerçekleşen ulaşımda dönüşümün 2012 yılında ilk olarak Manisa merkezinde yapıldığını hatırlatan Başkan Ergün, "Bugün Saruhanlı ilçemizin ulaşım hatlarında, otobüslerinde ve konforunda yaptığımız yenilemeyle sizlerin karşısındayız. 30 adet ATAK otobüslerinin tanıtım töreninde sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşarken, törenimize katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Konunun daha net anlaşılması açısından sizleri büyükşehir olmadan önceki Manisa'ya götürmek istiyorum. 2012 yılına kadar Manisa'da sarı dolmuşlarla 300'ün üzerinde arabayla toplu taşıma hizmeti veriliyordu. Çeşitli sebeplerle sürekli büyüyen ilimizde ulaşım böyle sağlanıyordu. Mesai arkadaşlarım ve ilgili Şoförler Odası ile birlikte ciddi bir çalışma yaparak 300'ün üzerindeki aracı 165'e çekerek, Manisa'mızda modern ulaşım hamlesini hayata geçirmiştik. İlk başlarda özellikle sürücü kardeşlerimizin şüpheyle yaklaştığı bu radikal dönüşüm, ilerleyen zamanlarda herkesin yüzünü güldürdü" dedi.

MANİSA'NIN ULAŞIM AĞLARININ RÖNTGENİNİ ÇEKTİK

Manisa genelinde Ulaşım Ana Planları projesini gerçekleştirerek, şehrin ulaşım ağını kayıt altına aldıklarını da belirten Başkan Ergün, "Manisa'nın büyükşehir olmasıyla birlikte bizlere teveccüh gösterdiniz ve bu şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı unvanıyla sizlere hizmet etmemiz için oylarınızı verdiniz. Bu vesileyle tüm Manisalılara ve Saruhanlılı kardeşlerime gösterdikleri teveccüh ve güven nedeniyle bir kere daha teşekkür ediyorum. Konu ulaşım olduğundan sizleri de sıkmamak adına Büyükşehir olmamız nedeniyle ulaşım konusunda yaptığımız çalışmalarımızdan söz etmek istiyorum. Çalakalem ve popülist politika yürütmek yerine ilimiz genelinde ilk olarak Ulaşım Ana Planlarını yapmak için önemli bir çalışmaya imza attık. Bu, şu anlama geliyordu; Manisa'nın tamamının, yani 13 bin 269 kilometrekare yüzölçümüne sahip ilimizin tüm ulaşım ağlarının bir röntgenini çektik. Böylelikle Manisa genelinin toplu ulaşım ağını kayıt altına almış olduk. Türkiye'de bu çalışmayı yapan ve başarabilen 2 ya da 3 büyükşehirden bir tanesi olduğumuzu gönül rahatlığıyla belirtmek istiyorum" diye konuştu.

SARUHANLI'DA 10 ADET KIRMIZI OTOBÜS HİZMETTE

Ulaşım Ana Planlarının tamamlanmasının ardından bölge bölge, ilçe ilçe, mahalle mahalle yeni ulaşım araçlarını peyderpey hizmete sokmaya başladıklarını hatırlatan Başkan Ergün, "Yunusemre ilçemize bağlı Muradiye bölgesinden kooperatiflerin birleşmesine öncülük ederek, otobüslerin yenilenmesini sağladığımızda bu konuda ilk adımı atmıştık. Şimdi o bölgede ve Muradiye-Manisa hattında kavgasız, gürültüsüz, hem sürücülerimizin, hem de vatandaşlarımızın memnun olduğu yeni ve modern toplu ulaşım sistemi, adeta saat gibi işliyor. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz 2015 yılı Kasım ayında ulaşım ağımıza 71 otobüs daha dahil ettik. 14 milyon 427 bin 607 liraya kazandırdığımız bu otobüslerden 10 tanesini de Saruhanlı ilçemize göndermiştik. O otobüsler şuanda hizmet veriyor" dedi.

117 ARAÇ YERİNE 30 YENİ OTOBÜS

Kırmızı otobüslerin Halitpaşa-Saruhanlı, Halitpaşa-Manisa, Gümülceli-Saruhanlı, Gümülceli-Manisa, İshakçelebi-Saruhanlı, İshakçelebi-Manisa hatlarının yanı sıra Saruhanlı içinde de; Saruhanlı-Taşdibi, Saruhanlı-Seyitoba ve Saruhanlı-Gözlet ana hat ve ara hatlarında hizmet verdiğini kaydeden Başkan Ergün, "Bugün de Saruhanlı ilçemizde 8 adet kooperatif ve münferit şahıslar tarafından toplamda 117 araç ile verilen toplu taşım hizmetinde yenilemeye öncülük ettik. Saruhanlı sınırları içerisinde bulunan mahallelere ve Manisa il merkezine hizmet veren bu 117 araç yeni toplu taşım hatları optimizasyon çalışması ile tek havuz içine alınarak, alçak tabanlı, engelliye uygun 8.15 metrelik 30 araca dönüştürüldü. Yeni belirlenen bu hatlar toplam 15 güzergah olarak düzenlendi. Belediye hizmeti içerisinde de bu 15 hattın 5 tanesi sosyal hat olarak düzenlenmiş olup, Saruhanlı ilçesinde toplu taşım hizmeti yapan kooperatifler ile entegrasyonu sağlandı" diye konuştu.

VATANDAŞLARIMIZIN RAHATI VE MUTLULUĞU İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Yeni hatlarla ilgili Saruhanlılıları bilgilendiren Başkan Ergün, şunları söyledi: "Saruhanlı ilçesi ve İshakçelebi, Halitpaşa, Gümülceli, Büyükbelen, Paşaköy, Dilek mahallelerinden Manisa il merkezine, Paşaköy, Gökçe, Lütfiye, Gözlet, Taşdibi mahallerinden Saruhanlı ilçe merkezine, Şatırlar ve Seyitoba mahallelerinden Paşaköy mahallesine ve Dilek mahallesinden Akhisar ilçesine şeklinde düzenlendi. Elbette geçişler, yenilik bazen sancılar yaşatabilir. Ancak şu çok iyi bilinmelidir ki, biz yalnızca ve yalnızca vatandaşlarımızın rahatı ve mutlu olması için çalışıyoruz. Bu bundan önce böyle olmuştu, bundan sonra da böyle olacak."

GIDA BANKASI VE MABEM SARUHANLI'YA HAYIRLI OLSUN

Saruhanlı'ya yaptıkları hizmetlerin bunlarla sınırlı olmadığına da değinen Başkan Ergün, "Sosyal belediyecilik anlayışıyla evlatlarımızın eğitimlerine destek olmak için Manisa'da yüzde 100'e yaklaşan başarısıyla örnek olan MABEM dershanesi, ilçemizde de hizmet vermeye başladı. İnşallah merkezdeki başarı, Saruhanlı'da da devam edecek ve gençlerimiz Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla hedeflerine ilerleyecek. Bunun yanında dar gelirli vatandaşlarımızı sevindirecek Gıda Bankası hizmetimiz de yine hayata geçti. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız rencide edilmeden kendilerine verilen kartlarla Gıda Bankamızdan alışverişlerini yapabilecekler. Yakın zamanda resmi açılışlarını yapacağımız bu güzel hizmetlerimizin Saruhanlı'ya hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

KAVŞAK MÜJDESİ

2016 yılının Manisa'da yatırım yılı olacağını söylediklerini de hatırlatan Başkan Ergün, "Aynı zamanda 2016 yılı Saruhanlı'nın da yılı olacak. Geçtiğimiz yıl itirazlar nedeniyle iptal edilen asfalt ihalemizden kalan 1200 kilometrelik asfaltın yanı sıra bu yıl da yine 1300 kilometrelik ihale yaparak toplam 2500 kilometre asfaltı il genelinde yapacağız. Saruhanlı ilçemizde de asfaltlanmayan tek bir nokta dahi bırakmayacağız. Yine ilçemize kazandıracağımız kavşak projesiyle ilgili de bir müjde vereyim. Kavşak projelerimizin onayını Karayolları'ndan aldık. Hızla ihale prosedürlerini tamamlayarak, Eylül ayı gibi Saruhanlı Kavşak Projemizin Allah nasip ederse temelini atmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

BULUNDUĞUMUZ MAKAMLARI HİZMET AŞKIYLA TEMSİL EDİYORUZ

Saruhanlı'da kent meydanı projesi için kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı: "Yine ilçemize güzel bir kent meydanı kazandırmak için projemiz hazır. Bununla ilgili kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. İtfaiye müfrezesi ve çocuk kültür sanat merkezi inşaatlarımızda da artık sona geldik. Şunu herkes iyi bilmelidir ki, bizler bulunduğumuz makamları siyasi kaygıyla değil, Manisa'ya hizmet aşkıyla temsil ediyoruz. Bu duygularla yeni araçların Saruhanlı ilçemize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum." Başkan Ergün, araçların Saruhanlı'ya kazandırılmasında emeği geçen Ulaşım Dairesi Başkanı Mümin Deniz'e, tüm belediye çalışanlarına, 191 No'lu Saruhanlı Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ramazan Uzundal ve yönetim kurulu üyelerine de teşekkür etti.

ENGELLİ VATANDAŞLARDAN BAŞKAN ERGÜN'E TEŞEKKÜR

Konuşmaların ardından yeni alınan otobüslerin temsili anahtarı Başkan Ergün'e ve 191 No'lu Saruhanlı Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ramazan Uzundal'a takdim edildi. Karsan yetkilileri Başkan Ergün'e, Ulaşım Daire Başkanı Mümin Deniz'e ve 191 No'lu Saruhanlı Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ramazan Uzundal'a plaket de verdi. Daha sonra okunan dualar eşliğinde yeni araçlar hizmete resmi olarak başladı. Araç sürücüleriyle tek tek tokalaşan Başkan Ergün, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen çok sayıda vatandaşı da geri çevirmedi. Başkan Ergün'e yeni araçlar için teşekkür eden engelli vatandaşlar da, ulaşım konusunda yenilenen araçlarla rahat bir nefes aldıklarını belirttiler.

Saruhanlı’ya Modern Ulaşım

Saruhanlı’ya Modern Ulaşım

Saruhanlı’ya Modern Ulaşım

Saruhanlı’ya Modern Ulaşım

Saruhanlı’ya Modern Ulaşım

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Traktörün altında kalan 1 kişi öldü25 Haziran 2018 Pazartesi 14:03
 • Bursa’da serinlemek için denize giren genç boğuldu25 Haziran 2018 Pazartesi 13:43
 • Fırat Nehri’ne düşen 2 köpek tekneyle kurtarıldı25 Haziran 2018 Pazartesi 13:43
 • Erzurum’daki kan davası Erzincan’da devam etti25 Haziran 2018 Pazartesi 13:23
 • Jandarmadan kaçak sigara ve uyuşturucu operasyonu25 Haziran 2018 Pazartesi 13:18
 • Kazada yaralanan genç hayatını kaybetti25 Haziran 2018 Pazartesi 13:18
 • Traktör ile otomobil çarpıştı: 2 yaralı25 Haziran 2018 Pazartesi 13:13
 • Sivas’ta güpegündüz silahlı soygun25 Haziran 2018 Pazartesi 13:03
 • Vietnam’da sel ve toprak kayması: 7 ölü25 Haziran 2018 Pazartesi 12:23
 • Batman’da trafik kazası: 2 yaralı25 Haziran 2018 Pazartesi 11:58
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim