• BIST 1.380,650
  • Altın 494,66
  • Dolar 8,4100
  • Euro 9,9850
  • İstanbul 33 °C
  • Ankara 30 °C
  • İzmir 37 °C

Sağlık-Sen Mardin Şubesinden doktora şiddet olayına kınama

Sağlık-Sen Mardin Şubesinden doktora şiddet olayına kınama
Sağlık-Sen Mardin Şubesi, İzmir'in Bornova ilçesi Mevlana Mahallesi'ndeki Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi'nde hasta yakınlarının doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu'na...

Sağlık-Sen Mardin Şubesi, İzmir'in Bornova ilçesi Mevlana Mahallesi'ndeki Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi'nde hasta yakınlarının doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu'na saldırması olayını kınadı.

Sağlık-Sen Mardin Şubesi, geçtiğimiz cuma günü Bornova ilçesi Mevlana Mahallesi'ndeki Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezinde doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu'nun hastayı görmeden ilaç yazamayacağını belirtmesi üzerine hasta yakınları tarafından darp edilmesi olayına tepki gösterdi. Mardin Sağlık-Sen Şube Başkanı Dr. Mehmet Selim Ünverdi, sağlık hizmetlerinin kamu adına sunulan hizmetler olduğunu söyledi. Ünverdi, "Sağlık çalışanları da kamu hizmeti sunmaktadır. Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80'lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez. Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi elzemdir. Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz. Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz. Bu vesileyle, İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi'nde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen üyemiz doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve telin ediyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim