• BIST 97.515
  • Altın 187,165
  • Dolar 4,5951
  • Euro 5,3502
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 26 °C

Sağlık Müdürlüğü AB Desteğiyle Doğru İlaç Kullanımını Anlatacak

Sağlık Müdürlüğü AB Desteğiyle Doğru İlaç Kullanımını Anlatacak
Mersin Sağlık Müdürlüğü'nün "Mersin İlacını Doğru ve Akılcı Kullanıyor" projesi, Avrupa Birliği'nden (AB) hibe desteği almaya hak kazandı.

Mersin Sağlık Müdürlüğü'nün "Mersin İlacını Doğru ve Akılcı Kullanıyor" projesi, Avrupa Birliği'nden (AB) hibe desteği almaya hak kazandı. Proje kapsamında, İspanya'da eğitim alacak olan doktor, eczacı ve hemşireler, daha sonra doğru ve akılcı ilaç kullanımını konusunda Mersinlilere eğitim verecekler.

Mersin İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Aytekin Kemik, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Müdürlüğü Proje Birimi tarafından hazırlanan "Mersin İlacını Doğru ve Akılcı Kullanıyor" projesinin, 2015 yılı teklif çağrısı döneminde, AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı, Yetişkin Eğitimi Personelinin Hareketliliği Faaliyeti kapsamında hibe desteği aldığını bildirdi. Projenin çıkış amacını anlatan Dr. Kemik, son yıllarda sağlık hizmetlerine ulaşmada yaşanan kolaylık, tıp ve ilaç sektöründeki gelişmelere paralel olarak tüketilen ilaç miktarında da bariz bir artış olduğunu vurguladı. Bunun sonucunda hastaların en küçük rahatsızlıklarında bile hemen ilaca yöneldiklerine dikkat çeken Kemik, "Ülkemizdeki en büyük sorun ise hastalarımızın kendilerine reçete edilen ilaçlarını düzenli kullanmamaları, eş, dost, komşu tavsiyesi ile ilaca başlamaları. Hastalık belirtileri ortadan kalkmaya başlayınca birçok hasta ilacını yarım bırakmakta. Bu durum özellikle antibiyotiklerde söz konusu. Dolayısıyla hastalık yapıcı etkenler bir süre sonra ilaçlara karşı direnç kazanmakta ve hastalığın tekrarı durumunda tedavinin maliyeti daha da artmakta ve daha güçlü ilaçlar kullanılmak durumunda kalınmakta" dedi.

Bu durumun önüne geçmek, vatandaşların yanı sıra hekim ve eczacıları da doğru ve akılcı ilaç kullanımı konularında bilinçlendirmek amacıyla hazırladıkları projenin AB tarafından desteklendiğini belirten Kemik, proje kapsamında hekim, eczacı ve hemşirelerden oluşan 16 personelin Mayıs ayı içerisinde İspanya'ya gideceği bilgisini verdi. Kemik, "Proje kapsamında İspanya'ya gidecek personelimiz Avrupa Birliği sağlık sisteminde yazılan reçetelerin izleme, denetim ve geri bildirim sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ayrıca yanlış, gereksiz ve etkisiz ilaç kullanım oranının düşürülmesinde yapılan çalışmaları yerinde izleyecekler. İspanya dönüşünde ise ilimizde görev yapan hekim ve eczacıların yanı sıra vatandaşlarımıza da doğru ve akılcı ilaç kullanımı konularında eğitim verecekler" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim