• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 28 °C

Riskli Asansörlere Ceza Yağdı

Riskli Asansörlere Ceza Yağdı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, Türkiye genelinde 1 Ocak 2015 ile 20 Aralık 2015...

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, Türkiye genelinde 1 Ocak 2015 ile 20 Aralık 2015 tarihleri 3 bin 707 asansörün denetlendiğini belirterek, denetimleri sonucunda riskli asansörlere 5 milyon 600 bin TL idari para cezası kesildiğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte "Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrollere İlişkin Denetimler" toplantısı yapıldı. Oda binasındaki toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, artan göçün ve ekonomik büyümenin etkisiyle kentler ve binaların hızla büyüdüğünü söyledi. Bugün 50 milyon insanın asansörden faydalandığını ifade eden Umutkan, Türkiye genelinde 500 bin asansörün kullanıldığını vurguladı. Türkiye'de 200 bin asansörün 10 yıldan uzun bir süredir kullanıldığını kaydeden Umutkan, "Periyodik hale getirmekte zorlandığımız denetimler de buna eklenince facia ile sonuçlanan kazalara davetiye çıkarıyor. Bu noktadan hareketle bakanlığımız nezdinde yapılan çalışmaların uygulanması hayati önem taşıyor" diye konuştu.

2015 YILINDA 5 MİLYON 600 BİN LİRA CEZA KESİLDİ

Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, asansöre özel ilgili "Piyasa Gözetim ve Denetimler Yönetmeliği'nin imza aşamasında olduğunu ve 2016 yılının Ocak ayında yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi. Türkiye genelinde 1 Ocak 2015 ile 20 Aralık 2015 tarihleri arasında 3 bin 707 asansörün denetlendiğini açıklayan Dere, söz konusu denetimler sonucunda 5 milyon 600 bin lira idari para cezası kesildiğini kaydetti. Muhsin Dere, "Asansörlerde periyodik muayeneler sonucunda kırmızı etiket oranı fazla. Kırmızı etiket oranı asansörün riskli olduğunu gösterir. 2015 yılında asansörlere bakıldığında uygunsuzluk oranı yüzde 50 seviyesine yaklaştı. Yani her 2 asansörden biri kırmızı etiketli ve risk taşıyor" dedi.

E-DEVLET ÜZERİNDEN KONTROL EDİLECEK

Kimlik numarası uygulaması ile asansör denetimlerinin bir veri tabanında toplandığını kaydeden Dere, "Bütün muayene kuruluşları ve bakanlığımız ortak bir veri tabanı oluşturdu. Firmalar, periyodik muayene raporlarını buraya yüklüyor. Bizler de asansör kimlik numarasıyla bu sonuçları görebiliyoruz. Yakın zamanda yeni bir çalışmaya imza atacağız. Bütün vatandaşlarımız e-devlet üzerinden denetimleri kontrol edebilecek. Vatandaşlarımız, kendi adreslerindeki asansörün periyodik muayenesini görebilecek. Bununla ilgili alt yapı çalışmalarımızı tamamladık" ifadelerini kullandı.

"FAHİŞ FİYATLARIN ÖNÜNE GEÇTİK"

Muhsin Dere, periyodik muayenelerin taban ve tavan ücretlerine de düzenleme getirdiklerini ifade ederek: "Vatandaşlarımızın fahiş fiyatlara maruz kalmasını istemiyoruz. Belediyelerin de uyguladığı farklı uygulamaların önüne geçmek istedik. Bazen öyle düşük fiyatlarla protokoller yapılıyordu ki periyodik muayenelerin gereği gibi yapılması mümkün değildi."

Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Türkiye genelindeki kayıtlı asansör rakamlarının azaltılması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz de toplantının sektör temsilcilerinin yaşadıkları sorunlara çözüm bulması açısından önemli olduğunu belirterek, programın düzenlenmesinde emeği geçen BTSO'ya teşekkür etti.

Riskli Asansörlere Ceza Yağdı

Riskli Asansörlere Ceza Yağdı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim