• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 23 °C

Okmeydanı'nda yaşanan olaylar

Okmeydanı'nda yaşanan olaylar
"Eli silahlı, yüzü maskeli grupları mutlaka yakalacağız ve adliyeye teslim edip, cezalandıracağız. Devletin ve milletin gücünden daha büyük güç hayali içinde olanlara fırsat vermeyiz. Bunu bilsinler"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Okmeydanı'nda yaşanan olayların ardından eli silahlı, yüzü maskeli grupların izlendiğini ifade ederek, "Bunları mutlaka yakalacağız ve adliyeye teslim edip, cezalandıracağız. Devletin ve milletin gücünden daha büyük güç hayali içinde olanlara fırsat vermeyiz. Bunu bilsinler" dedi. 

Mutlu, Aziz Mahmud Hüdayi Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından basın mensuplarının Okmeydanı'nda yaşanan olaylara ilişkin sorularını cevapladı. 

Okmeydanı'nda Uğur Kurt'un vefatıyla acı bir süreç yaşandığını ifade eden Mutlu, Kurt'un cemevindeki törenin ardından memleketi Sivas'ta toprağa verileceğini hatılattı.

Olaylarda iki vatandaşın yaşamını yitirdiğini, 8 polisin yaralandığını belirten Mutlu, şu bilgileri verdi:

"Bu olayla ilgili Okmeydanı'nda şu anda da yüzü maskeli, eli zaman zaman silahlı bir takım grupların, kişilerin ajitasyonlar yapmak suretiyle toplumu tahrik ettiği ve çatışma ortamını büyüterek, ülkemizin, şehrimizin, insanlarımızın güvenliğini ve huzurunu ciddi şekilde bozmaya yönelik emeller içerisinde olduklarını hep birlikte görüyoruz. Bunları yakinen takip ediyoruz. Öncelikle huzurlu bir şekilde Okmeydanı'nda, Uğur Kurt'a yapılacak tören ve uğurlamanın tamamlanmasını, burada herhangi bir sıkıntı yaşanmamasını yürekten temenni ediyorum. Ancak bu bölgede eli silahlı, yüzü maskeli bir takım grupların, bu toplantılara, törenlere katılacak vatandaşlarımızı tahrik etmeye yönelik ajitasyonlar içinde olduklarını çok net görüyoruz. İstihbarat kayıtlarımız da bu konuda çok net. Gerek emniyet kuvvetlerimize yapılan saldırılar gerekse de 2 vatandaşımızın ölümüne sebebiyet veren saldırılar fevkalade üzüntü vericidir. Bunların faillerini her halükarda çıkartacağız, bulacağız, adliyeye teslim edeceğiz ama önemli olan bu noktadan sonra yüreği yaralı ve büyük üzüntü içinde olan milletimizin gönlüne başka acıların düşmemesidir. Bunu her vesileyle ifade ediyorum ve herkesi duyarlı olmaya, bu ortamı ajite edecek her türlü hareketten kaçınmaya, dikkatli bir şekilde olayları izlemeye davet ediyorum."

"Yeni bilgiler paylaşılacak"

İstanbul Valisi Mutlu, gözaltı olup olmadığına ilişkin soru üzerine, emniyetin çalışmalarını sürdürdüğünü, yeni bilgilerin paylaşılacağını belirtti.

Eli silahlı, yüzü maskeli grupların izlendiğini ifade eden Mutlu, "Bunları mutlaka yakalacağız ve adliyeye teslim edip, cezalandıracağız. Devletin ve milletin gücünden daha büyük güç hayali içinde olanlara fırsat vermeyiz. Bunu bilsinler" diye konuştu.

Cumhuriyet savcısının olay yerine vaktinde gitmediği iddialarına ilişkin sorular üzerine Mutlu, şunları kaydetti: 

"Saat konusunda herhangi bir değerlendirmem yok, bilgim yok. İşin doğası gereği ne yapılması gerekiyorsa adli makamlar mutlaka yapmıştır. Dün akşam otopsi işlemleri çok süratli şekilde yapıldı. Uğur Kurt'un kafasındaki kurşun çıkartıldı. Bu kurşunla birlikte balistik incelemeleri yapılacak. Bu balistik incelemelere yönelik alınması gereken bütün tedbirleri adli makamlar aldı. En kısa süre içinde sonuçlandırılacak. Bilgileri adli makamlar da bizler de açıklayacağız. Herhangi bir gecikme olduğu yönünde bana bilgi gelmedi. Bu adli makamlarımızın çalışma sistemi içinde makul, uygun bir takip sürecidir. Bir gecikme olduğu konusunda bilgim yok. Bunu adli makamlarımız ayrıca değerlendirir. Gerekiyorsa kendileri açıklar."

- "Titizlikle çalışıyoruz"

Bu tür olayların aydınlatılması ve gereğinin yapılmasının görevleri olduğunu vurgulayan Mutlu, dünden beri de titizlikle çalıştıklarını söyledi.

İstanbul Valisi Mutlu, bu konuda herkesin müsterih olmasını isteyerek, şöyle devam etti:

"Hiçbir konuda üstü kapalı, örtülü bir şey olmaz. Bu konuda çok şeffaf çalışacağız. Fail, failler kimse her kimse mutlaka çıkacaktır. Yalnız şu ortamda kayıplarımız var, bundan sonrası için özellikle ve özellikle söylüyorum, basınımız da halkı bilgilendirme konusunda bu süreci dikkatle takip etsin. Yüzü maskeli, eli silahlı kişilerin Okmeydanı bölgesini ve İstanbulumuzu karıştırma yönündeki faaliyetlerini hep birlikte izleyiniz. Biz de izliyoruz ve bunlarla gerekli işlemleri de yapacağız. Vatandaşımız da bunu çok net görsün. Vatandaşların da bu olayların bulunduğu bölgelerde güvenlikleriyle ilgili tedbirli olmalarında fayda var."

- Valiler kararnamesi 

İstanbul Valisi Mutlu, bir gazetecinin "Valiler kararnamesiyle görev yerinizin değiştiği yönünde haberler çıktı. Bu iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna "Kararnameyi gördünüz. İstanbulumuzda, bize nasip olan süre içinde görev yapmaya devam edeceğiz. Devletimizin memuruyuz. Orada veya burada görev yapmak çok önemli değil. İstanbul'dayız, görevimizi sürdürüyoruz. Yeni kararname ile atanan valilerimize gittikleri iller hayırlı uğurlu olsun" karşılığını verdi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim