• BIST 1.927,39
  • Altın 782.16428
  • Dolar 13.7509
  • Euro 15.5138
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 17 °C

Niyazi Mısri anılıyor

Niyazi Mısri  anılıyor
Malatyalı Mutasavvıf Niyazi Mısri'yi anma programı kapsamında "Niyazi Mısri Okumaları" adlı etkinlik dizisine başlandı.

Malatyalı Mutasavvıf Niyazi Mısri'yi anma programı kapsamında "Niyazi Mısri Okumaları" adlı etkinlik dizisine başlandı.

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Süreyya Aybar Konferans Salonunda 15 günde bir gerçekleştirilecek etkinliklerin ilk konuşmacısı Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Kavruk oldu.

Aynı zamanda Niyazi Mısri Merkezi'nin kurulmasına da öncülük eden Kavruk programda yaptığı konuşmada, "Niye Niyazi Mısri ile ilgileniyoruz veya ilgilenmemiz gerektiğini hocalarımız vurguluyor. Niyazi Mısri hepimizin bildiği gibi Malatyalı. Onun için öncelikle Niyazi Mısri diyoruz. Konya'da Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri neyse Malatya'da Niyazi Mısri üç aşağı beş yukarı odur. Konya kültüründe Mevlana neyse Malatya kültüründe de Niyazi Mısri'nin o olması beklenir. Böyle olmadığını hepimiz biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Niyazi Mısri'nin Malatyalı olduğunu fakat Malatya insanın onun hakkında yeterli derecede bilgi birikime sahip olmadığını bildiren Kavruk, Niyazi Mısri'ye yeterli derecede özen göstermediğini vurguladı. Niyazi Mısri'nin bulunduğu statü ve konum doğrultusunda Anadolu'ya layık biri olduğunu, 17. Yüzyıldaki üslubunun 13 ve 14. Yüzyıldaki Yunus Emre'ye çok benzediğini belirten Prof. Dr. Hasan Kavruk, "Niyazi Mısri edebiyatımızda hatırat sahibi ender şahsiyetlerdendir. Yani hatıratı olan bir elin parmağını geçmeyecek şair, sanatkara sahibiz. Günbegün hatıralarını kaleme almış ve ne yaşadığını özellikle o sürgün zaman dilimini günbegün kaydetmiştir. Istıraplarını, sıkıntılarını, eziyetlerini, zehirlenmelerini aklınıza gelebilecek ne varsa her şeyi birer birer, kaydedebilen ender şairlerden, ender sanatkarlardan, ender fikir adamlarındandır" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Niyazi Mısri kaleme aldığı şiirlerinden birkaçını okuyan Prof. Dr. Kavruk programın ikinci oturumunun 15 gün içerisinde yapılacağını belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim