• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 23 °C

Milletvekili Tunç: ‘Enerji Sorununu Çözüyoruz’

Milletvekili Tunç: ‘Enerji Sorununu Çözüyoruz’
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın ve çevresinin enerji ihtiyacını sağlayacak olan ve Türkiye'nin en büyük trafo merkezlerinden birinin...

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın ve çevresinin enerji ihtiyacını sağlayacak olan ve Türkiye'nin en büyük trafo merkezlerinden birinin Bartın Organize Sanayi Bölgesinde inşa edileceğini belirterek, 380 KV'lık indirici trafo merkezi yapımının şubat ayında ihalesinin planlandığını açıkladı.

Zonguldak-Bartın arasında Yüksek Enerji Nakil Hattı'nın yapımının tamamlandığını belirten Milletvekili Tunç, Zonguldak'taki elektrik santrallerinden 380 KV'lik indirici trafo merkezine enerji sağlanacağını böylece Bartın'da sanayicinin enerji ihtiyacı ile Bartın il ve ilçelerindeki enerji kesintisi sorununun ortadan kaldıracağını söyledi.

"ÖNEMLİ BİR YATIRIM "

Milletvekili Tunç, Bartın'ın 1970'li yıllarda yapılan trafo merkezinden beslenmekte olduğunu, 154 kV'lık mevcut trafo gücünün Bartın'ın ihtiyacını artık karşılayamadığını, mevcut fabrikaların ek taleplerine cevap verilemediğini, ilçe ve beldelerdeki elektrik kesintilerinin önemli bir sorun olduğunu ifade etti. Tunç, OSB Genişleme alanına gelecek olan 40 civarındaki fabrikanın enerji ihtiyacının da şimdiden düşünmek zorunda olduklarını belirtti.

"KAMULAŞTIRMA YAPILACAK "

Bartın'daki enerji sorununu ortadan kaldırmak için, Zonguldak ZETES enerji santralının diğer bağlantı hatlarına ilave olarak santraldan Bartın OSB bölgesine burada kurulacak olan 380 kV Trafo Merkezini beslemek üzere enerji iletim hattının yapıldığını söyledi. Trafo merkezinin tesis edileceği arazinin acele kamulaştırma kararının 15 Haziran 2015 tarihinde alındığını ve kararın 1 Ağustos 2015'de arazi sahiplerine tebliğ edildiğini ardından zemin etüd çalışmalarına başlandığını da söyledi.

"17 AY TESİS SÜRESİ"

Milletvekili Tunç üniversite onayı ve Nazım İmar Planı Onayı sonucunda zemin etüd raporunun 13 Ocak 2016 tarihinde TEİAŞ'a ulaştığını belirtti. Milletvekili Tunç, 380 KV'lik indirici trafo merkezinin ihale hazırlıklarının tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. Milletvekili Tunç, şubat ayı içerisinde ihalenin yayınlanmasını müteakip 17 ay tesis süresi göz önüne alındığında 2017 yılı sonunda trafo merkezinin servise alınacağını sözlerine ekledi.

Milletvekili Tunç: ‘Enerji Sorununu Çözüyoruz’

Milletvekili Tunç: ‘Enerji Sorununu Çözüyoruz’

Milletvekili Tunç: ‘Enerji Sorununu Çözüyoruz’

Milletvekili Tunç: ‘Enerji Sorununu Çözüyoruz’

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim