• BIST 2.375,00
  • Altın 964.455
  • Dolar 16.0565
  • Euro 17.2594
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 24 °C

Mesleki eğitim merkezleri irtibat büroları açılıyor

Mesleki eğitim merkezleri irtibat büroları açılıyor
Türkiye'nin sosyoekonomik kalkınma modelinin en önemli araçlarından biri olan mesleki eğitim, toplam 255 sanayi bölgesinde 255 mesleki eğitim merkezi irtibat...

Türkiye'nin sosyoekonomik kalkınma modelinin en önemli araçlarından biri olan mesleki eğitim, toplam 255 sanayi bölgesinde 255 mesleki eğitim merkezi irtibat bürosunun açılmasıyla her geçen gün daha da güçleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında mesleki eğitim merkezlerini organize sanayi bölgeleri içerisinde konumlandırarak eğitimle sanayi arasındaki koordinasyonunun daha yakından sağlanmasını temin etmek amacıyla 77 ildeki 251 organize sanayi bölgesi ile 4 ildeki 4 sanayi sitesi, en az bir mesleki ve teknik Anadolu lisesi ya da mesleki eğitim merkeziyle eşleştirilmek suretiyle toplam 255 sanayi bölgesinde 255 mesleki eğitim merkezi irtibat bürosu açıldı. Bununla daha dinamik eğitim müfredatı, daha dinamik eğitim materyalleri ve bizzat çalışarak öğrenen daha dinamik insan kaynağına kavuşulması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren okullardan mesleki eğitim merkezlerinde 9 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6764 sayılı Kanun ile çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınarak, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu olarak yapılandırıldı. Ortaöğretim kademesinde bulunan bir mesleki eğitim okulu olan mesleki eğitim merkezlerinde eğitim süresi ise 4 yıl.

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 26'ncı maddesine göre ortaöğretim, ilköğretime dayalı dört yıllık zorunlu örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları ile mesleki eğitim merkezlerinin tümünü kapsıyor. Bu okul ve kurumları bitirenlere bitirdikleri programın özelliğine göre diploma veriliyor. Ancak mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin diploma alabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen fark derslerini tamamlamaları gerekiyor.

Merkezi eğitim merkezlerine kimler başvurabilir

Mesleki eğitim merkezi öğrencileri haftada 1 veya 2 gün okulda teorik eğitim, 3 veya 4 gün işletmelerde pratik eğitim alıyor. Bu doğrultuda mesleki eğitim merkezlerine kayıt olma şartları ise şu şekilde:

"En az ortaokul veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olmak. Sağlık durumu ilgili mesleğin öğrenimine elverişli olmak. Bu durum gerektiğinde sağlık/sağlık kurulu raporuyla belgelendirilir. Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili bir iş yeriyle sözleşme imzalamak (Sözleşme imzalanacak iş yerinde "Usta Öğreticilik Belgesi'ne sahip bir usta bulunması gerekir). Kayıt için yaş sınırı yoktur. Öğrenci kayıtları yıl boyu devam eder."

Mesleki eğitim merkezlerine nasıl başvurulabilir

Başvuru şartlarını taşımak koşuluyla mevcutta bir işletmede çalışanlar veya bir işletmede çalışmayıp ancak mesleki eğitim almak isteyen herkes kimlik bilgileriyle birlikte en yakın mesleki eğitim merkezine veya mesleki ve teknik Anadolu lisesine bizzat müracaat edebiliyor. Herhangi bir işletmede çalışmayanlar, mesleki eğitim merkezleri tarafından meslek seçimi ve işletme bulma konusunda rehberlik ve yönlendirme alabiliyorlar. Mesleki eğitim merkezine kayıt; okul, işletme ve veli/öğrenci arasında işletmelerde mesleki eğitim sözleşmesinin imzalanmasıyla başlıyor. Öğrenci okul tarafından e-MESEM sistemine kaydediliyor. Öğrencinin iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortası ve maaşı kayıt olduğu andan itibaren başlıyor ve 4 yıl sürüyor.

Mesleki eğitim merkezlerine başvuru süreci ve aşamalar

Mesleki eğitim merkezleri, tüm illerde bulunuyor. En az ortaokul mezunu olan herkes yıl boyunca kayıt yaptırabilir. 181 farklı dalda istenilen eğitime başvuru yapılabilmektedir. Haftada 1 gün okulda, 4 gün ise işletmelerde eğitim alınıyor. 9, 10 ve 11. sınıflar asgari ücretin en az yüzde 30'unu, 12. sınıflar en az yarısı kadar maaş alıyor. Çıraklık eğitimi 3 yıl sürerken, bu süreçte en az asgari ücretin yüzde 30'u kadar maaş veriliyor. Kalfalık eğitimi ise 1 yıl sürerken, bu süreçte asgari ücretin en az yüzde 50'si kadar maaş veriliyor. Ustalık sınavını geçenler, ustalık belgesi ve diploma alarak kendi iş yerlerini açabiliyor. Ustalar, alacakları iş pedagojisi eğitimi ile "Usta Öğretici" belgesine de sahip oluyorlar.

Mesleki eğitim merkezine nakil işlemleri

9. sınıf öğrencileri ile ara sınıflarda olup aynı alandan mesleki eğitim merkezi programına nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrenciler, bulundukları sınıf seviyesinden zamana bağlı olmaksızın ve dönem kaybetmeden nakil ve geçiş yapabiliyor. Farklı bir alandan veya diğer okul türlerinden nakil ve geçiş yapmak isteyen 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri ise ikinci dönemin başlangıcına kadar nakil ve geçiş yapmış olmaları halinde 10. sınıf seviyesinden eğitime devam edebiliyor. İkinci dönemin başlangıcından sonra nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrencilerin mesleki eğitime hazırlık amacıyla yalnız işletmede mesleki eğitim almak üzere kayıtları yapılıyor ve bu öğrenciler de ilgili okulun toplam öğrenci sayısına dahil ediliyor. Bu öğrencilerin nakil ve geçiş işlemleri e-Okul sisteminden, Ortaöğretim Kurum İşlemleri/Bilgi Giriş İşlemleri/MESEM Öğrenci Aday Kayıt sayfasından yapılıyor. Başvurular ve mesleki eğitim merkezi irtibat numarası/adresi için: https://meslegimhayatim.meb.gov.tr/egitim/mesleki-egitim internet adresinin ziyaret edilmesi gerekiyor.

Mesleki eğitim merkezleri ne gibi avantajlar sağlıyor

Mesleki eğitim merkezleri, 181 farklı alanda mesleki eğitim, ortaokulu bitirenlere zorunlu lise eğitimini mesleki eğitim merkezlerinde tamamlayabilme fırsatı, meslek lisesi diploması, eğitim alanlarında yüzde 88 istihdam oranı imkanı sağlıyor. 9. sınıftan itibaren maaş ve iş kazaları, meslek hastalıklarına karşı sigorta yapılan öğrencilere 9, 10 ve 11. sınıfta asgari ücretin en az yüzde 30'u kadar maaş, 12. sınıftaki kalfalara asgari ücretin en az yarısı kadar maaş imkânı, ustalık belgesi ve kendi iş yerini açma fırsatı sağlanıyor.

Yüksek istihdam oranı

OSB'ler mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini geliştirmek için önemli bir potansiyele sahip. Mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilerin staj ve işbaşı eğitimlerini yapabilecekleri birçok kurumun bir arada olması, bu öğrencilerin uygulamaya dönük becerilerini geliştirmeleri için öğrencilere çeşitli fırsatlar sunuluyor. Mezunlarının istihdam oranlarının oldukça yüksek (yüzde 88) olduğu mesleki eğitim merkezlerinde öğrenciler yoğun işbaşı eğitimi alıyor. OSB'lerdeki mesleki eğitim merkezlerinin yaygınlaştırılmasının, mezunların istihdam olanaklarını zenginleştireceği ve işbaşı eğitimi yaptığı işletmede istihdam edilen mezun oranını yüzde 75 artıracağı ön görülüyor. Böylece OSB'lerde uygulamalı eğitimle yetişen mesleki eğitim merkezi mezunları ile özel sektörün usta ve kalfa ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim