• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 23 °C

Mersin İş Dünyası Ankara Saldırısını Lanetledi

Mersin İş Dünyası Ankara Saldırısını Lanetledi
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, dün Ankara'da meydana gelen terör eyleminin NATO'ya, dünya barışına ve...

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, dün Ankara'da meydana gelen terör eyleminin NATO'ya, dünya barışına ve evrensel insan haklarına yapıldığını belirterek, "Eğer Avrupa Birliği, NATO ve Birleşmiş Milletler ortak kararlar alamaz ve bu sorumluluğu bir tek Türkiye'ye yıkmak isterlerse, bu yılan onları da sokacaktır, sokmaktadır zaten" dedi.

MTSO Başkanı Aşut, yazılı bir açıklama yaparak, Ankara'da meydana gelen ve birçok vatandaşın can kaybına ve yaralanmasına neden olan terör eylemini Mersin iş dünyası olarak şiddetle kınadıklarını ve lanetlediklerini kaydetti. Aşut, "Bugüne kadar hiç bir amacına ulaşamayan ve milletimizin birlik beraberlik ve kardeşlik bağları sayesinde bundan sonra da asla ulaşmayacak olan terör eylemlerinin millet olarak bizi daha da birbirimize bağladığını ifade etmek istiyorum. Bu devleti ve bu büyük milleti yıkmaya, zarar vermeye, yok etmeye veya zayıf düşürmeye yetmeyen bu aciz ve korkak çabaların, bırakın bu amaçlara ulaşmayı, hedefledikleri korkuyu bile yaratamadıklarının altını bir kez daha çiziyoruz" ifadelerini kullandı.

"BU YILAN ONLARI DA SOKACAKTIR"

Bu saldırının sadece Türkiye'ye değil, insanlığa ve dünya barışına karşı yapıldığını vurgulayan Aşut, Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler ve NATO'nun daha etkin olmasını istedi. Aşut, açıklamasında dünya ülkelerini de uyararak, şunları kaydetti: "Bu noktada özellikle dış mihrakların etkisinin açıkça belli olduğu ve taşeron terör örgütleri ile gerçekleştirilen bu insanlık dışı eylemlere karşı, demokrasiye ve barışa inanan her ülkenin, her oluşumun, özellikle Birleşmiş Milletler ve NATO'nun daha etkin olması gerekmektedir. Eğer aynı anda hem Ankara'da hem de Paris'te bombalar patlıyorsa bu sadece Türkiye'nin veya tek bir ülkenin sorunu değildir. Unutulmasın ki, bu sorunların, bu yasa dışı terör örgütlerinin bulunduğu Suriye, Irak gibi ülkeler aslında NATO'nun sınırıdır. Saldırı NATO'ya, dünya barışına ve evrensel insan haklarına yapılmıştır. Eğer Avrupa Birliği, NATO ve Birleşmiş Milletler ortak kararlar alamaz ve bu sorumluluğu bir tek Türkiye'ye yıkmak isterlerse, bu yılan onları da sokacaktır, sokmaktadır zaten. İşte kontrol edilemeyen göçmen sorunları, daha şimdiden Avrupa toplumu bu soruna bile çözüm bulamamış ve göğüsleyememiştir."

Terörün dünyanın sorunu olduğunun altını çizen Aşut, şöyle devam etti: "Ama batılı devletler bu terör örgütlerini sorun yaşanan bölgelerde bir müttefik ve kullanılacak birer araç olarak gördükleri ve destek oldukları sürece bir gün gelir başkaları da bu örgütleri onlara karşı kullanır. AB ve Amerika bunu görmelidir. Bundan dolayı Amerika'nın ve AB'nin, NATO'nun demokrasisiyle, halkın egemenliğine dayanan Cumhuriyet değerleriyle, evrensel değerlere olan bağlılığıyla, AB üyeliği yolundaki çabalarıyla, güçlü ekonomisi ve siyasi istikrarıyla bu bölgede omuz omuza verebileceği, güvenebileceği, ittifak yapabileceği, kendilerini güvence altına alabileceği ve birlikte dünya barışıyla refahına katkı sunabileceği tek devletin Türkiye olduğunu görmeleri, eylemleri ve söylemleri ile bunu bize göstermeleri gerekir. Aksi takdirde biz bu terörü de yeneriz, kendi göbek bağımızı da bu coğrafyada keseriz ama onlar bu işi nasıl göğüsler, terör örgütlerine verilen desteklerin kendilerine dönen olumsuz yansımalarını kendi toplumuna nasıl açıklar bu da onların sorunudur. Onlar açısında kaybedilen bir müttefik Türkiye de cabası. Bu anlamda terörle olan mücadelede devlet ve millet tek yüreğiz. Ankara'da meydana gelen insanlık dışı saldırıda vefat eden vatandaşlarımıza, askerlerimize, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim