• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 23 °C

Mehmetçik, Kışlada Meslek Öğreniyor

Mehmetçik, Kışlada Meslek Öğreniyor
Muş'un Hasköy İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli Mehmetçikler, hem vatani görevlerini yerine getiriyor hem de meslek öğreniyor.

Muş'un Hasköy İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli Mehmetçikler, hem vatani görevlerini yerine getiriyor hem de meslek öğreniyor.

Hasköy İlçe Jandarma Komutanlığı ile İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (HEM) arasında imzalanan protokol gereği vatani görevlerini yapmakta olan askerlere, HEM tarafından "Seracılık Kursu" veriliyor. İmzalanan protokol gereği 4 yıldır devam eden "Seracılık Kursu'na katılan askerler, görev sürelerince aldıkları eğitimin ardından aldıkları sertifika ile iş sahibi olabiliyor. Yılda üç ay olmak üzere toplamda 4 defa düzenlenen kurslarla askerlere toprak işleme, sulama, fide yetiştirme ve söküm eğitimleri veriliyor. Gün içerisinde zorunlu hizmetlerinin yanı sıra seracılık eğitimi alan askerler, sertifika sahibi olmanın yanı sıra psikolojik anlamda da destek almış oluyorlar. Seracılık kursu eğitimi veren Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi Çelebi Kartal, yılda 4 dönem olarak verdiği kursa şu an itibariyle 20 askerin devam ettiğini söyledi.

İmzalanan protokol gereği üçer aylık dönemler şeklinde yılda 4 kurs verildiğini belirten Kartal, "İlk kursumuz toprak işleyiciliği, burada askerlerimize toprağı tanıtıyoruz. Toprağın nasıl işlenmesi gerektiğini anlatıyoruz. Toprağın çeşitliliğinden, verimliliğinden bahsedip teorik olarak uygulamasına geçiyoruz. 3 ay sürüyor. İkinci kursumuz sulamacılık kursu. Yine birinci kursun devamı niteliğinde olan bu kursta sulama teknikleri ve kanal sulamayı anlatıyoruz. Üçüncü kursumuz fide yetiştirme. Fide yetiştirme tekniklerini öğretiyoruz. Yetişen fideleri alma ve dikme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Son kursumuz senenin sonunda ise söküm işlemimiz. Söküm tekniklerini anlatıp bu meyanda kursumuzu tamamlıyoruz. Şu anda kayıtlı 20 tane öğrencimiz var" dedi.

İlçe Jandarma Komutanlığı'nda verilen eğitimlere katılan Hasköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şefik Elçi ise kurum olarak vermiş oldukları kurs hizmetlerine değindi. 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle bin 500 öğrenci mezun verdiklerini ifade eden Elçi, "İlçede genel olarak el nakışları, el sanatları, giyim, folklor gibi kurslar açıyoruz. Genel olarak Halk Eğitim Merkezi'nde istihdama yönelik kurslar açmayı özellikle istiyoruz. Bu 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 115 tane kurs açtık, bin 500 civarında öğrenci mezun verdik. Bunlardan en iyi ve verim aldığımız kurslardan biri de seracılık kursudur. Askeriye ile Halk Eğitim Merkezimiz arasında yaptığımız protokol gereğince 4 yıldır burada askerlerimize seracılık kursu veriyoruz. Belgeler dağıtıyoruz. Askerlerimiz o belgelerle gittikleri yerlerde iş imkânı bulabiliyorlar. Bu da bizi sevindiriyor. Bu gibi işleri yaptıkça, verim aldıkça bizi daha fazla kurs açmaya teşvik ediyor" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Jandarma Teğmen Mehmet Sedat Kartal ile HEM Müdürü Şefik Elçi, kursu tamamlayan askerlere sertifikalarını takdim etti.

Mehmetçik, Kışlada Meslek Öğreniyor

Mehmetçik, Kışlada Meslek Öğreniyor

Mehmetçik, Kışlada Meslek Öğreniyor

Mehmetçik, Kışlada Meslek Öğreniyor

Mehmetçik, Kışlada Meslek Öğreniyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim