• BIST 95.852
  • Altın 190,699
  • Dolar 4,6585
  • Euro 5,4252
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 28 °C

Konferansın İptaline Tepki

Konferansın İptaline Tepki
Ankara'da, Furkan Vakfının konferansını son anda iptal eden CHP'li Yenimahalle Belediyesine ve CHP Genel Merkezine Tepki Yağdı.

Ankara'da, Furkan Vakfının konferansını son anda iptal eden CHP'li Yenimahalle Belediyesine ve CHP Genel Merkezine Tepki Yağdı.

Ankara Furkan Derneğinin 10 Nisan 2016 Pazar günü CHP'li Yenimahalle Belediyesine ait Nazım Hikmet Kültür Merkezinde düzenlemek istediği gerekli tüm izinlerin alındığı konferans, Yenimahalle Belediyesinin konferansa üç gün kala özellikle aşırı sol görüşlü kesimlerin telkin ve tehditlerinin etkisinde kalarak iptal edildiği belirtildi. Bu haksız iptal üzerine Öncü Nesil Hareketinin mensupları Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünde iptal kararını protesto mitingi düzenledi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi iptal kararı üzerine cuma ve cumartesi günleri yaptığı iki açıklamada da; bu haksız kararı tanımadığını belirterek her şeye rağmen oraya gideceğini ve bu harekete gönül vermiş olan herkesin bu eyleme katılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin dört bir yanından binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen miting de; "Müslüman Zulme Sessiz Kalamaz, Müslüman Uyan Demokrasi Yalan, Adımız Furkan Batıla Düşman, Öncü Neslin Hedefi, İslam Medeniyeti, İslamî Hareket Engellenemez" gibi onlarca slogan atılarak bu haksız karara tepki gösterildi.

Belediye yetkililerinin kamuoyu baskısını öne sürerek kapattığı salon önünde binlerce insan toplanarak kapının açılmasını istediği halde salon, konferans için açılmadı. Bunun üzerine açık alanda başlayan programda Kur'an okundu, Grup Furkan'ın coşkulu ilahileri söylendi. Programda konferansa katılmak için gelen kişilerle röportajlar yapıldı. Alanda açılan dev bayrakla "Lâ İlâhe İllallah ve Allah'ın Dünyasında Allah'ın Dediği Olmalı" mesajı verildi. Miting esnasında Furkan Vakfı tarafından başlatılan "#İslamiHareketEngellenemez tagı" 100.000'i aşkın tweet ile Türkiye gündeminde uzun süre yerini korudu.

Ankara Furkan Derneği Başkanı Bülent Taş yaptığı basın açıklamasında, kendilerini açık alanda eylem yapmaya mecbur bırakan Yenimahalle Belediyesini ve bu engellemeye sessiz kalan CHP Genel Merkezini şiddetle kınadı. Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezine Kutlu Doğum programını yapmak üzere müracaat ettiklerini anlatan Bülent Taş, şunları söyledi:

"İstenilen tüm evrakları hazırlayıp teslim etmiştik. Bunun üzerine bahsi geçen merkezde bu programı yapmamıza izin verilmiş ve gerekli protokol imzalanmıştı. Fakat programa birkaç gün kala özellikle sol medya hocamız ve Furkan hareketi hakkında iftira ve hakaret kampanyası başlattı. Bu odaklar Yenimahalle Belediyesini de kışkırtarak bu programın engellenmesi adına her türlü şer yola başvurmuştur. Yapılan anlaşmaya ve verilen söze rağmen Yenimahalle Belediyesi anlaşmayı bozarak programımızı iptal ettiğini açıklamıştır."

Alana halkın coşkulu tezahüratları eşliğinde gelen Alparslan Kuytul hoca, yaptığı konuşmada bütün peygamberlerin "Allah'ın dünyasında Allah'ın dediği olmalı" dediğine ve bundan dolayı zulme maruz kaldıklarına dikkat çekerek; "biz de Allah'ın dünyasında Allah'ın dediği olmalıdır diyoruz. İşte asıl mesele bu" dedi.

Son zamanlarda iftira ve engellemelere maruz kaldıklarını açıklayan Hocaefendi, şunları söyledi: "Biz konferanslarımızı düğün salonunda yapsak bile salon sahiplerini arayıp tehdit ediyorlar. Salon sahipleri bizi arayıp yalvarıyor ve "isterseniz beni mahkemeye verin ama bunlarla bizi karşı karşıya getirmeyin" diyor. Bu zulümleri bizi davamızdan, mücadelemizden döndürmek için yapıyorlar. Biz bu yola girdiğimizde yanımızda kimse yoktu. Ben tek başıma girdim bu davaya. O zaman bile davamdan dönmedim, şimdi binlerce dava kardeşim var, şimdi mi döneceğim?"

Zulümlerin en kötüsünün peygamberlere yapıldığını anlatan Alparslan Kuytul, sözlerini şöyle tamamladı:

"Onlar bizi değil CHP'yi mağlup etti. CHP yetkilileri ile görüşüldü ama hiçbir şey yapmadılar. Karanlık güçlerin baskısına biz değil CHP boyun eğmiş oldu. Eğer bu konferansı engellemeselerdi konferansa bu kadar insan katılmazdı. CHP 3-5 telefona teslim oluyor ve sözünü yiyorsa memleketi idare etmeye nasıl talip olabilir? Yarın birgün devleti idare etseler Amerika'dan da Avrupa'dan da telefonlar gelecek o zaman ne yapacaklar?"

Kuytul, konuşmasında gösterdikleri hoşgörüden dolayı emniyet yetkililerine de teşekkür etti.

Konferansın İptaline Tepki

Konferansın İptaline Tepki

Konferansın İptaline Tepki

Konferansın İptaline Tepki

Konferansın İptaline Tepki

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim