• BIST 94.082
  • Altın 189,513
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 26 °C

Kömür yardımı bekleyen aileler: Battaniyeyle ısınmaya çalışıyoruz

Kömür yardımı bekleyen aileler: Battaniyeyle ısınmaya çalışıyoruz
İzmir'de her yıl devletin ücretsiz kömür yardımı yaptığı birçok aileye, sert soğukların başlamasına rağmen bu yıl henüz yardım ulaşmadı.

İzmir'de her yıl devletin ücretsiz kömür yardımı yaptığı birçok aileye, sert soğukların başlamasına rağmen bu yıl henüz yardım ulaşmadı. Odun kömür olmadığı için soba yakamayan altı çocuk annesi Meryem Bahçeci, "Bu sene henüz kömür yardımı alamadık. Soğuk gecelerde çocukları battaniyeye sarıyorum." dedi.

Özellikle seçim dönemlerinde tartışma konusu olan, devletin fakir ailelere dağıttığı kömür yardımı, İzmir'in birçok mahallesinde soğuk kış günleri yaşanırken henüz dağıtılmadı. Oturduğu mahallenin muhtarına giderek kömürlerin ne zaman dağıtılacağını soran ihtiyaç sahibi aileler, "Bilmiyoruz." cevabı aldı. Koak ilçesi Basmane semti, Faik Paşa Mahallesi'nde oturan Bahçeci, soğuğa rağmen geçmiş yıllardaki kömür yardımını henüz almadıklarını söyledi. Neden gelmediği konusunda fikri olmadığını belirten Bahçeci, çocuklarının hasta olduğunu anlattı. Meryem Bahçeci, "Evde odun kömür olmadığı için sobayı kurmadım. Dört çocuğum soğuktan hasta oldu, sağlık ocağına götüreceğim. Normalde bu mevsimde ya da daha erken gelirdi, bu sene hiç gelmedi. Bekliyoruz bekliyoruz gelmiyor. Kışın bitmesine de bir iki ayımız kaldı. Muhtarımız da, "Benimle alakası yok, bilmiyoruz." diyor. Her yıl 30 torba kömür yardımı yapılıyordu. Kömürlerin bir an önce gelmesini bekliyoruz." dedi. Kömür satın alacak maddi durumları olmadığını belirten Bahçeci, çocuklarını battaniye sararak ısıtmaya çalıştığını söyledi.

Hiçbir sosyal güvencesi olmadığını, geçmiş yıllarda devletin dağıttığı kömürlerle ısındığı belirten, aynı mahalleden 65 yaşındaki Hasan Şahin de, "Bu yıl kömür vermediler. Soba yakacağım, yakamadım. Bazen cereyanlı yakıyorum ama ödemek için de param yok, korka korka yakıyorum. Battaniyeyi üzerime atıyorum, bu şekilde ısınıyorum." diye konuştu. Daha önce kömür yardımından faydalandığını ancak bu sene neden vermediklerini bilmediğini söyleyen Şahin, şöyle konuştu: "Muhtara gidiyorum, "Kaymakam bilir." diyor. Kaymakama gittim, görüştürmediler. Normalde kömür çok önceden gelirdi. Gelecek diyorlar ama ne zaman gelecek, ben de bilmiyorum. Tek isteğim, kömürümüz gelsin ısınalım. Başka bir şey istemiyoruz. Yazın dağıtılan kömürü ben ne yapacağım, kışın gelsin. Elektriğe de zam yaptılar. Daha da soğuk olursa akrabalarıma sığınacağım. Başka ne yapacağım? Cereyanı ödeyemem, gelirim yok." Kış başından itibaren kömür yardımını sorduğunda, "Gelecek, dağıtılacak." şeklinde cevap aldığını ancak henüz gelmediğini belirten Şahin, fakir bir semtte oturduğunu, kendisini gibi onlarca aile bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kömür yardımı bekleyen aileler: Battaniyeyle ısınmaya çalışıyoruz

Kömür yardımı bekleyen aileler: Battaniyeyle ısınmaya çalışıyoruz

Kömür yardımı bekleyen aileler: Battaniyeyle ısınmaya çalışıyoruz

Kömür yardımı bekleyen aileler: Battaniyeyle ısınmaya çalışıyoruz

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim