• BIST 95.310
  • Altın 192,461
  • Dolar 4,7106
  • Euro 5,4822
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

"Kızlı-Erkekli Eve" ilk ceza kesildi

Manisa’da Yarhasanlar Mahallesi’nde oturan ve Manisa Üniversitesi’nde okuyan 3 kız öğrencinin kaldığı eve önceki gece 01.30 sularında 6 polis ansızın baskın yaptı.

Manisa’da Yarhasanlar Mahallesi’nde oturan ve Manisa Üniversitesi’nde okuyan 3 kız öğrencinin kaldığı eve önceki gece 01.30 sularında 6 polis ansızın baskın yaptı. Evde misafir olan iki erkek arkadaşlarıyla birlikte oturan öğrencilere polis “Kaç kişi kalıyorsunuz?”, “Kızlı-erkekli mi oturuyorsunuz?” diye sordu. Polisler, beş öğrenciye de ayrı ayrı 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ‘Çevreyi rahatsız etmek’ maddesinden 88 lira para cezası kesti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Kızılcahamam’daki toplantıda “Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor” sözleriyle ‘öğrenci evi’ ve bu evlere yönelik denetim tartışmaları başlamıştı. Tartışma ve tepkiler sürerken ‘kızlı erkekli eve ilk ceza haberi’ Manisa’dan geldi.

Delil 155 ihbarı
Radikal gazetesinden Hazal Polat'ın haberine göre; Manisa Üniversitesi’nde okuyan Eda Sarıoğlu, Filiz Teke ve Raziye Köse’nin oturduğu evin kapısı önceki gece 01.30’da 6 polis tarafından çalındı. Kapıyı açan öğrenciler ne olduğunu anlamadan polisin ‘Kaç kişi kalıyorsunuz, öğrenci evi mi, üç kız iki erkek mi yaşıyorsunuz?’ sorularına maruz kaldı. Öğrenciler polisin sorularını cevaplarken sık sık da “Doğru cevap” diye uyarıldılar. Polis soruların ardından “Hakkınızda şikâyet var, gürültü yapıyorsunuz” dedi. Öğrenciler sadece sohbet ettiklerini, müzik açmadıklarını söyledi. Öğrenciler “Bu saatte apartman içinde siz daha fazla gürültü yaptınız, içeriye girin” diye itiraz etti. Polis beş öğrenciye de ayrı ayrı 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesi uyarınca yani ‘Çevreyi rahatsız etmek’ gerekçesiyle 88 lira para cezası kesti. Delil olarak da 155 ihbarı gösterildi.

O gece evde olan öğrencilerden Rasim Ekmekçioğlu şunları anlattı: ‘‘Önce polis telsizi sesi duyduk. Daha sonra polisler bizim kapımızı çaldılar. Karşımızda 6 polis vardı. Kimliklerimizi istediler. Kaç kişi yaşadığımızı ve kız erkek beraber yaşayıp yaşamadığımızı sordular. ‘Niye bunları soruyorsunuz?’ dediğimde polis ‘Çok gürültü yapıyorsunuz, sesinizi sokağın başından duyduk. Komşularınız rahatsız olmuş’ dedi. Kimliklerimizi aldılar. Ceza yazacaklarını söylediler. Gürültü yapmıyorduk. Ceza yazmak için geldikleri çok belliydi. Gürültü yapıyor olsak bile evde kaç kişi yaşadığımızı veya kız-erkek yaşayıp yaşamadığımızı niye sorguladılar? Ve bizden dürüst bir cevap beklediklerini ayrıca eklediler. ‘Ceza yazmak zorunda mısınız?’ dediğimde bir polis bana ‘Yapacak bir şey yok, bundan sonra siz dikkat edin’ dedi.”

Üçe iki yaz!
 Evde yaşayan öğrencilerden Eda Sarıoğlu ise şöyle konuştu: ‘‘İki polis aracı kapımızın önüne geldi. Büyük bir suç işlemiş gibi hissettirdiler bize. O saatte kapımıza polisler gelince çok korktuk. Kimlikleri verince de polisin biri diğerine ‘ üçe iki yaz’ dedi. Gürültü için geldilerse, üç kız iki erkek olmamızdan onlara ne? Polis isterse her gece gelip gürültü cezası mı kesecek. Bu cezanın altında Başbakan’ın konuşmasından sonra farklı anlamlar arıyorum ben. Arkadaşlarımız artık rahatça evimize gidip gelemeyecek.”

"GÜRÜLTÜ NEDENİYLE KESİLEN CEZA ÇARPITILDI"
MANİSA Valisi Abdurrahman Savaş, polisin, 3 kız ve 2 erkek üniversite öğrencisine, aynı evde bulundukları sırada ceza kestiği haberleriyle ilgili açıklama yaptı. Konunun çarpıtıldığını ileri süren Vali Savaş, cezanın gürültü nedeniyle kesildiğini söyledi. Manisa, Yarhasanlar Mahallesi'nde bir apartmanın beşinci katında oturan, Celal Bayar Üniversitesi'nde okuyon 3 kız öğrenci ve misafir olarak gelen 2 erkek öğrenciye, geçen cuma günü iddiaya göre, polis tarafından "Kızlı erkekli mi oturuyorsunuz?" sorusunun ardından, Kabahatler Kanuna göre gürültü yaptıkları gerekçesiyle cezai işlem uyguladı. Her birine 88'er TL ceza kesildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evleriyle ilgili sözlerinin ardından kesilen bu ceza basında haber olarak yer aldı.Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, basında yer alan haberin çarpıtıldığını savunup, cezanın 3 kız ve 2 erkek öğrenciye gürültü sebebiyle Kabahatler Kanunu gereği kesildiğini söyledi. Vali Savaş, "Bu bir çarpıtma haberdir. Olay günü saat 01.30'da, 155 Polis'e gürültü nedeniyle ihbarda bulunulmuştur. Ekipler, ihbar üzerine saat 02.30 söz konusu adrese gidip, gürültüyü tespit edip, ceza kesmiştir. Burada kimin kaldığı veya kimlerin kaldığı hususu olayın özüyle alakalı bir husus değildir. Burada gürültünün geldiği ev öğrencilerin kaldığı ev, fakat yapılan işlem sadece gürültüye karşı Kabahatler Kanunu'na göre kesilmiş bir cezai işlemdir. Bunun, gündemde yer alan olayların çarpıtılması veya çarpıtılmasına gerekçe olarak kullanılmasından ötürü Manisa ve İl Emniyet Müdürlüğümüz olarak rahatsızlık duyduk" diye konuştu.

"SORUŞTURMA AÇILMAYACAK"
Öğrencilerle ilgili kamuoyunda yer alan haberlerle alakalı herhangi bir soruşturmanın açılmayacağını da dile getiren Vali Savaş, şunları söyledi:"Bu çarpıtma öğrencilerden kaynaklanan bir şey midir, başka bir husus mudur belki bunun araştırması yapılabilir. Bu konuda asıl medyanın üzerine düşen görevi daha hassasiyetle yürütmesi gerektiği kanaatindeyim."

"POLİSİN İŞLEM YAPMAMASI SUÇTUR"
Vali Savaş, ihbarı değerlendiren polislerin cezai işlem uygulamamasının suç teşkil edeceğine de dikkati çekti. Polisin, herhangi bir suç ve kabahatin işlendiğine yönelik durumları araştırıp, bunun doğruluğunu suç işlenme durumunun olup-olmadığını araştırmakla yükümlü olduğunu vurgulayan Vali Savaş, "Zaten kamu düzeni sağlamak hem valiliğin hem kolluk birimlerinin birincil görevidir. Burada da gürültü suretiyle bozulmuş olan bir düzen ihlali vardır. Buna ilişkin işlem yapmak konusunda yükümlüdür. Bu tür ihbarı değerlendirmeyip üzerine gitmemek esasında görevi ihmal suçudur" dedi.

ÖĞRENCİLER KONUŞMADI
Konuyla ilgili haberlerin basında yer almasının ardından öğrenciler cep telefonlarını kapatıp, arayanlara cevap vermedi. Ailelerinin de açıklama yapmamaları yönünde uyarıda bulundukları öne sürüldü.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim