• BIST 95.310
  • Altın 192,461
  • Dolar 4,7106
  • Euro 5,4822
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Kırım, Bağımsızlığını ilan edip Rusya'ya başvurdu

Kırım, Bağımsızlığını ilan edip Rusya'ya başvurdu
Kırım Özerk Cumhuriyeti, referandum sonrası bağımsızlığını ilan edip birleşmek için Rusya'ya resmi başvuruda bulundu.

Ukrayna’da Batı yanlılarının iktidarı ele geçirmesinin ardından fiilen Rusya’nın kontrolüne giren Kırım Özerk Bölgesi, dün Moskova’ya bağlanmak için halk oyuna gitti. Halkın yüzde 96.8'inin Rusya'yla birleşilmesi yönünde oy verdiği referandumun ardından, Kırım yönetimi Ukrayna'dan bağımsızlığını ilan ederek, resmen Rusya'ya başvurdu.

"BAĞIMSIZ KIRIM CUMHURİYETİ"

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen referandumun ardından toplanan Kırım parlamentosu, 'Bağımsız Kırım Cumhuriyeti'ni ilan ettiğini açıkladı. 85 milletvekiliyle toplanan parlamento, yayımladığı bağımsızlık deklarasyonunda, "Sivastopol'un özel statüye sahip olacağı bağımsız ve egemen Kırım devletini ilan ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

BM VE DÜNYADAKİ TÜM ÜLKELERE "BİZİ TANIYIN"ÇAĞRISI

Kırım parlamentosu tarafından onaylanan belgede, "Kırım Cumhuriyeti, bağımsız bir devlet olarak tanınmak için Birleşmiş Milletler ve dünyadaki tüm ülkelere çağrıda bulunmaktadır." denildi.

HALKIN YÜZDE 96.77'Sİ "Rusya" DEDİ

23 ülkeden 135 gözlemcinin takip ettiği referandumda,halkın yüzde 96.77'sinin "Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasına razı mısınız" sorusuna "evet" cevabı verdiği açıklandı.

Referanduma katılım oranının yüzde 83.1 olduğunu açıklayan Seçim Komisyonu Başkanı Mikhail Malişev, halkın yüzde 96.77'sinin Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Rusya'ya katılması yönünde oy kullandığını, yüzde üçünün ise Ukrayna'nın bir parçası olarak kalınması için oy verdiğini söyledi.

KIRIM, RESMEN BAŞVURDU

Rusya yanlısı Kırım yönetimi, bölgenin Rusya Federasyonu'na bağlanması için zaman kaybetmedi. Bağımsızlık ilan eden yönetim, birleşmek için Rusya'ya resmi başvuruda bulundu.

HALK SEVİNÇ İÇİNDE

Dün akşam oylamanın ilk sonucunun açıklanmasıyla Kırım'ın başkenti Simferopol'ün en büyük meydanında toplanan halk, Rusya ve Kırım bayraklarını sallayarak sevinç gösterileri yaptı.

Meydanda Rusya bayraklarını taşıyanlardan biri olan Lucia Prokorovna (60), "İşgalden kurtulduk. Kırım Ukrayna'nın sırtındaki bir çuval patates gibiydi." Bir başka gösterici ise "Rusya'ya bağlanmamız iyi olacak. Rusya'nın ekonomisi daha iyi" dedi.

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim