• BIST 95.057
  • Altın 192,411
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 25 °C

Kılıç: 'Kurumsal duruşumuzu etkilemeye asla izin verilmeyecek'

Kılıç: 'Kurumsal duruşumuzu etkilemeye asla izin verilmeyecek'
Anayasa Mahkemesi'nin, hükümete yakın medyanın, mahkeme ve çalışanlarıyla ilgili ortaya attığı asılsız iddialara cevabı sert oldu.

Anayasa Mahkemesi'nin, hükümete yakın medyanın, mahkeme ve çalışanlarıyla ilgili iddialarına cevabı sert oldu. 

 
Anayasa Mahkemesi (AYM), hükümete yakın medyada çıkan mahkeme ve çalışanlarıyla ilgili ortaya atılan asılsız iddialara sert cevap verdi. Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurum oldukları belirtilen açıklamada, “Mahkememiz özgürlükçü, adil, bağımsız ve tarafsız duruşuyla ülkemizde hukuka ve yargıya güveni sağlamaya kararlı biçimde devam edecek.” denildi.

'SİYASİ BİR KAVGANIN TARAFI HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞILIYOR'

Zaman'ın haberine göre; açıklamada, daha önce mahkemede görev almış ancak mesleki yetersizlik ve uyumsuzluk sebebiyle yüksek mahkemedeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, Anayasa Mahkemesi mensupları hakkında hayali, kurgu mahsulü, asılsız, mesnetsiz ve hezeyan niteliğindeki açıklamalarının gerçekle uzaktan ve yakından ilgisi olmadığı belirtildi.

Asılsız itham ve iddiaların mahkemeyi ve mensuplarını yıpratma amacına dönük olduğuna işaret edilerek, “Çeşitli medya organlarının söz konusu raportörün asılsız iddialarını kullanarak mahkemeyi ve mensuplarını siyasi bir kavganın tarafı haline getirme çabalarının farkında olduğumuz bilinmelidir.” ifadeleri kullanıldı.

'AYM EVRENSEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ TEMEL ALIR'

Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal duruşunun etkilenmeye çalışıldığı vurgulanan açıklamada şu değerlendirmeler yer aldı: “Anayasa Mahkemesi, herhangi bir siyasi partinin, grubun, cemaatin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini ya da yönlendirmesiyle hareket eden değil, Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurumdur. Bu kurumsal duruşumuzu etkilemeye asla izin verilmeyecektir. Son zamanlarda mahkemeden çıkan kararların niteliğine bakılacak olursa, bazı medya organlarının yakıştırmaya çalıştığı iddialarla örtüşmediği, vicdan sahibi herkesin ortak düşüncesidir. Mahkememizin özgürlükçü, adil, bağımsız ve tarafsız duruşuyla ülkemizde hukuka ve yargıya olan güveni sağlamaya kararlı biçimde devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

'MAHKEMEDEKİ GÖREVİNE SON VERİLDİ'

Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Emir Kaya, Anayasa Mahkemesi çalışanlarıyla ilgili iddialarda bulunmuştu. Bu iddialar sonrasında mahkemedeki görevine son verilmişti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kendisine kurum çalışanlarıyla ilgili fişleme listesinin geldiğini açıklamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim