• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 26 °C

Kendinizle barışık mısınız

Kendinize kızmaktan vazgeçin.Kendine kızma, kendinden nefret etme durumu insanın hayatını oldukça olumsuz etkileyebilecek bir tavır.
Bunun üstesinden gelmek için bunları deneyin;
 
- Klasik bir cümle vardır ama aslında doğrudur; ailenize ve çocukluğunuza dönelim.
 
Küçükken bu tür duygular içinde miydiniz? Ailenizde çok kızdığınız ya da aranızın kötü olduğu biri var mıydı?
 
Kendinizle ilgili kötü şeyler düşünmek genellikle çocuklukta veya ergenlikte başlar. Bazı nedenlerle aileniz sizi sevdiğini ve güvende olduğunuzu hissetmenizi anlamanıza izin vermemiş olabilir. Küçükken en korktuğunuz şey dışlanmak olabilir. Eğer ailenizle sorun yaşadıysanız içinize onların sizi reddetme ve dışlaması korkusu yerleşmiş olabilir. Çünkü onlarla ilgili negatif şeyleri görmez ve sizinle ilgili birşeylerin yanlış olduğunu düşünürsünüz. Bu düşünce büyüdükçe de devam eder.
 
- Kendini beğenmeme fikri negatif bir inançtan gelir. Kendinizin kötü olduğu inancı hep bu tarz anı ve deneyimlerinizi unutmamanıza neden olur. Eğer okulda arkadaşlarınız veya öğretmeniniz size kötü davranıyorsa, kötü biri olduğunuz için bunun sizin hatanız olduğuna inanırsınız. Her gün kendinizin yetersiz, olumsuzlukları hak eden biri olduğunuzu düşünmekten vazgeçin. Olumlu şeyleri görmeye, iyi şeyleri hatırlamaya çalışın.
 
- Kendinize neden kızdığınızı anlamanız gerekiyor.
 
Bunun için üzgün olduğunuz zamanlarda negatif düşüncelerinizi bir yere yazın.
 
Daha sonra şu üç noktayı kağıda yazın.
 
A- Etkinlikler. Sizi aramayan insanları bile yazın.
 
B- 'Hepsi benim hatam, benden hoşlanmazlar, onları gücendirecek birşey yaptım, hoşlanılan biri olmam imkansız, asla yakın dostlarım olmayacak' gibi negatif düşünceler ve inançları yazın.
 
C - Duygu ve davranışlar. Üzgün, kızgın, tükenmiş, yalnız, kaygılı; evde yalnız kalıp bir kutu dondurma yiyip asla bu kişi aramayı düşünmeme gibi tavırlarınızı yazın.
 
-Çoğu insan kafasında dönüp duran şeyleri kağıda dökerek rahatlar. Bunu yapmaya birkaç hafta devam edin. Sonunda oturup okuduğunuzda durumunuzu daha net görmeye başlayacaksınız.
 
Düşünceler kendini tekrarlar ve kişisel duygularla birleşir. Abartılı, çarpıtılmış düşüncelerin ne kadar çok olduğunu görürsünüz.
 
- Örneğin arkadaşınızın sizi geri aramamasının binlerce nedei olabilir. Belki çok fazla meşgul ve unutkandır. Belki ailevi sorunları vardır. Olaylara farklı açılardan bakın. Sizden kaynaklandığını destekleyecek bir kanıt yoksa sorun yok demektir.
 
- Bu aşamalara rağmen işin içinden kendi kendinize çıkamıyorsanız bir psikiyatristle görüşmenizde yarar var. Hayatınızın sonuna kadar kendinizi suçlayarak geçirmeniz gereksiz. Psikiyatrist kemikleşen negatif düşünceleri kırmanızı sağlar. Düşünme şeklinizi değiştirdiğinizde kendinize daha çok yardımcı olursunuz.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim