• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C

KBÜ’de Dünya Sağlık Günü Kutlandı

KBÜ’de Dünya Sağlık Günü Kutlandı
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Prof. Dr. Burhanettin Uysal Ay Yıldızlı Stadyumu'nda 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla "Karabük Üniversitesi'nde Sağlıkla...

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Prof. Dr. Burhanettin Uysal Ay Yıldızlı Stadyumu'nda 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla "Karabük Üniversitesi'nde Sağlıkla Yürüyelim" adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinliğe Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Bilicioğlu, Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, Demir Çocuk Anaokulu öğrencileri, sağlık çalışanları, basın mensupları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinlik kapsamında Stadyuma, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organ bağışı ve doku nakli konusunda katılımcılara bilgi vermek amacıyla stantlar kuruldu. Katılımcılara kan şekeri ve tansiyon ölçümü yapılması ile başlayan program, toplu yürüyüşle devam etti. Yürüyüş sonrasında ise Stadyum içerisinde "Sağlıklı Kahvaltı" etkinliği gerçekleştirildi.

Yürüyüşün ardından İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı "Doku ve Organ Bağışı Kampanyası" ile halen devam etmekte olan "Yaşama Yol Ver" kampanyası hakkında bilgi verdi.

Sarı ayrıca "Sağlık ruhen bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Bireyler sağlıklı olduklarında toplumlar da sağlıklı olur" diyerek "Ülkemizdeki en önemli sağlık sorunlarının başında, tüm dünyada olduğu gibi tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların ön sıralarda yer alıyor. Bugün itibariyle ülkemizde 284 bin kişi organ nakli beklemekte, buna karşın yapılan organ nakli sayıları yetersiz kalmaktadır. Bunun en önemli nedeni, halkımızda organ bağışı bilincinin gelişmemiş olması ve organ bağışı hakkındaki olumsuz düşüncelerdir. 2016 yılı itibariyle ilimizde organ bağışında bulunan bağışçı sayısı 259, ülkemiz genelinde ise 194 bin 162 kişidir. İlimizde bu çalışmalara yeni bir ivme kazandırmak, halkımızı bilinçlendirmek ve toplumun tüm kesimlerinde farkındalık oluşturmak amacıyla 7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nü bir başlangıç kabul ettik ve 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası sonuna kadar tüm kamu, kurum ve kuruluşlara organ ve doku bağışının önemini anlatarak, bağışçı sayısının ilimizde artırılmasını hedefliyoruz" dedi.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ise "Dünya Sağlık Günü'nde sağlık gününe dikkat çekmek amacıyla Üniversite olarak bir etkinlik yaptıklarını söyledi.

Konuşmaların sonrasında, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen "Geleneksel 1. Geleceğin Paramedikleri Yarışıyor" adlı yarışmanın ödül törenine geçildi. Yarışmada 1'inci olan öğrencilere Rektör Polat, 2'inciliği alanlara İl Sağlık Müdürü Sarı, 3'üncü olanlara şse Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Bilici takdim etti.

KBÜ’de Dünya Sağlık Günü Kutlandı

KBÜ’de Dünya Sağlık Günü Kutlandı

KBÜ’de Dünya Sağlık Günü Kutlandı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim