• BIST 1.432,800
 • Altın 530,88
 • Dolar 9,2450
 • Euro 10,7600
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 15 °C

Karadağ-Türkiye ticaret hacminde ortak hedef: 250 milyon dolar

Karadağ-Türkiye ticaret hacminde ortak hedef: 250 milyon dolar
Karadağ Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratovic, Türk basınıyla bir araya geldiği toplantıda Karadağ-Türkiye ikili ilişkilerine yönelik açıklamalarda...

Karadağ Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratovic, Türk basınıyla bir araya geldiği toplantıda Karadağ-Türkiye ikili ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu. Siyasi, ekonomik ve kültürel diplomasi odağında karşılıklı ilişkileri artıracak yeni alanlar ve Karadağ'ın dış yatırıma dair devlet teşvik politikalarına ilişkin önemli mesajlar verildi. Karadağ ve Türkiye'nin karşılıklı ticaret hacminin 2022 yılına kadar 250 milyon dolara ulaşması için ek çaba gösterme konusunda anlaştığını hatırlatan Kastratovi, Türk iş insanlarına Karadağ'da yatırım yapma çağrısında bulundu.

Karadağ'ın dış yatırıma dair politikalarının paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Karadağ Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratovic, karşılıklı ortak hedefler kapsamında Türk yatırımcıların Karadağ'daki fırsatlardan faydalanması için çağrıda bulundu. Toplantıda Karadağ-Türkiye ikili ilişkilerini oluşturan siyasi, ekonomik, kültürel ve diğer alanlarda Karadağ'ın dış yatırımcılara yönelik teşvik politikaları ve Türkiye ile karşılıklı ilişkileri artıracak yeni alanlar ve fırsatlar değerlendirildi.

"Türk şirketlerine ve yatırımcılarına açık çağrıda bulunuyoruz"

Karadağ ve Türkiye karşılıklı ticaret hacminin 2022 yılına kadar 250 milyon ABD dolarına ulaşması için ek çaba gösterme konusunda anlaştığını söyleyen Kastratovi; "Bu anlaşma doğrultusunda 2022 yılına kadar iki ülkenin karşılıklı ticaret hacmindeki bu hedefe ulaşmak için Türk şirketlerine ve yatırımcılarına açık çağrıda bulunuyoruz. Amacımız, önceliğimiz olan bu hedefe ulaşmak ve ikili ilişkileri ekonomik, kültürel, eğitim ve diğer alanlarda artırarak geliştirmek. Kastratovi sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Türkiye'yi ekonomik ortak olarak görüyoruz"

Karadağ'ın diplomatik ağının önceliği ekonomik diplomasidir. Bu bağlamda Türkiye'yi önemli bir ekonomik ortak olarak görüyor, Türk şirketlerine ve yatırımlarına açık olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Son dönemde Türk yatırımcıların Karadağ'a yatırım yapmaya ilgisinin giderek arttığını görüyoruz. Pandemi öncesi, bir önceki beş yıllık dönemi kapsayan Karadağ ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, her yıl büyüme kaydetti. Sadece 2020 yılında Karadağ ile Türkiye arasındaki toplam ticaret hacmi 122 milyon Avro olarak gerçekleşti. Pandemi öncesinde ise bu rakam %18,7 daha düşüktü. Gelecekte daha güçlü ekonomik bağlar ve iki ülkeye de yarar sağlayan daha yoğun ekonomik ilişkiler tesis etmek istiyoruz.

"Siyasi ilişkileri ekonomik iş birliği ile güçlendirmek önemli"

Yakın ve uzun vadeli ekonomik, kültürel, siyasi hedeflerimize ulaşmak adına, Karadağ'daki pek çok farklı alandaki fırsatları ve potansiyel barındıran yatırım alanlarını, Türkiye ile var olan ikili ilişkilerimiz üzerinden değerlendirmek, bu hedefi yeni ekonomik yatırımlar yaparak sağlamak bizim için stratejik bir öneme sahip. Bugün Karadağ ve Türkiye'nin ikili ilişkilerde mükemmel seyreden mevcut siyasi ilişkilerini daha güçlü bir ekonomik iş birliği ile güçlendirmesi, bölgedeki ekonomik kalkınma açısından önem arz ediyor. Bu hedef için ticaret hacminin arttırılabileceği kayda değer alanlar mevcut.

"Diplomasi diyaloğunu daha da geliştirmek istiyoruz"

2021 yılı ve sonrası için Türkiye devleti ve Türk iş insanlarına yaptığımız yatırım çağrısıyla, ülkemizdeki fırsatları Türkiye ile paylaşmak istiyoruz. Bu fırsatları karşılıklı ekonomik, kültürel, turizm, eğitim ve üretim gibi diğer alanlarda da artırma hedefimiz var. Karadağ olarak Türkiye ile ikili ticareti ve genel ilişkileri hızlandırmak istiyoruz. Türkiye ve Karadağ ilişkilerinin hem kültürel hem ekonomik anlamda artarak ihracatın ve ithalatın her iki ülkeye de büyük fırsatlar ve kalkınma odaklı değerler katacağına inanıyoruz. Ülkeler salgın, küresel iklim sorunları gibi global sorunlarla uğraşırken ekonomilerini halihazırda ilişki sürdürdüğü ülkelerle sürdürme stratejisine odaklanıyor, mevcut ilişkileri üzerinde daha hassas davranıyorlar. Mevcut diplomatik, ekonomik, kültürel, her türlü ilişkilerinin üzerine yeni kalkınma alanları dahil ediyorlar. Bu doğrultuda; Karadağ olarak Türkiye ile yaptığımız ihracatın katma değerini ve hacmini daha da artırmak, sahip olduğumuz potansiyellerle iki ülke arasında yeni fırsatlar, yeni ticaret alanları ve yeni pazarlar oluşturmak; kültür ve eğitim konusunda yeni ve güçlü adımlar atmak, en önemlisi de tüm bunlarla neredeyse 1,5 asırdır süregelen diplomasi diyaloğunu daha da geliştirmek istiyoruz.

"Diplomatik ilişkilerde 140 yılı geride bıraktık"

Karadağ ile Türkiye'nin karşılıklı ilişkileri köklü bir geçmişe sahip. 2019'da iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 140. yılını kutladık. Sayısız alandaki iş birliğimizi dostluk, karşılıklı çıkar ve karşılıklı saygı ilkelerine dayalı olarak sürekli geliştiriyoruz. Türkiye ile Karadağ arasındaki iş birliğini yeni girişimlerle daha da güçlendirmenin ve zenginleştirmenin önünde hiçbir engel yok. Nitekim Karadağ'ın Türkiye ile ilişkilerine verdiği önemin en iyi kanıtı da Ankara'daki Büyükelçiliğe ek olarak İstanbul'da Başkonsolosluğun açılmasıdır.

Türkiye Karadağ'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biriydi ve 2017 yılında Karadağ'ın NATO'ya katılma yolculuğunun da en büyük destekçilerinden biri oldu. Karadağ ile Türkiye arasındaki dostane ilişkiler COVID-19 pandemisi boyunca bir kere daha teyit edildi. Türkiye Karadağ'a yardım gönderen ilk ülkelerden biri oldu ve bu süreçte iki ülke de vatandaşlarının kendi ülkelerine geri dönmesi sürecinde yakın bir iş birliği yaptı.

Kilit sektörler: Turizm, enerji, mobilya, bilişim, metal işleme

Yurt dışında yatırım, şirket kurma, yurtdışında yaşama imkanları konusunda danışmanlık veren ve Karadağ Büyükelçiliği ile gerçekleşen toplantının moderasyonunu yapan Leo Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Çimen, Karadağ'ı dışarıdan yatırımlara açık, cazip bir yatırım alanı yapan faktörlerin altını çizdi. Çimen; "Karadağ'ın nitelikli iş gücü varlığı, uygun bir kurumsal vergilendirme sistemine sahip olması ve yabancı yatırımlara uygun mevzuatı, coğrafi konumu dolayısıyla sahip olduğu stratejik üstünlüğün yanı sıra uluslararası sözleşmelerle oluşturulmuş bir global ticaret ağına dahil olması yatırımcılar için önemli bir değer. Özellikle turizm, enerji, ağaç işleme ve mobilya imalatı, bilişim ve metal işleme gibi kilit sektörler Türk iş dünyası için cazip fırsatlar sunuyor. Ülkedeki mevcut potansiyelin Türk iş dünyası ile birlikte daha da güçleneceğine inanıyorum" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Benzin ve motorinin ardından bir zam da LPG oto gaza geldi! Fiyat 6 lirayı aştı20 Ekim 2021 Çarşamba 17:27
 • Hatay’da 182 aracıya ustalık belgesi20 Ekim 2021 Çarşamba 17:13
 • Manisa CBÜ ile MUOSB iş birliği yapacak20 Ekim 2021 Çarşamba 17:13
 • BonaBant, Ambalaj Fuarında dünyaya açılacak20 Ekim 2021 Çarşamba 17:13
 • Otogaza zam20 Ekim 2021 Çarşamba 16:48
 • Farkındalık için pembe fatura20 Ekim 2021 Çarşamba 16:43
 • Alaşehir YÖREX Fuarında büyük ilgi görüyor20 Ekim 2021 Çarşamba 16:38
 • Soydan: “Üretici serbest piyasadan memnun değil”20 Ekim 2021 Çarşamba 16:18
 • Japonya’da petrol fiyatları rekor kırdı20 Ekim 2021 Çarşamba 16:18
 • YÖREX’te Samsun rüzgarı20 Ekim 2021 Çarşamba 16:13
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim