• BIST 2.864,25
  • Altın 1038.865
  • Dolar 17.9312
  • Euro 18.392
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 26 °C

Kadın astronotlar Mars görevini yönetmek için daha uygun!

Kadın astronotlar Mars görevini yönetmek için daha uygun!
İnsanlığın önündeki hedeflerden biri yakın gelecekte Mars'a gitmek. Yapılan yeni bir araştırmaya göre kadın bir astronotun Mars görevini yönetmesi daha uygun.

Yeni bir araştırmaya göre kadın astronotlar, Mars gezisi gibi uzun vadeli uzay görevlerine liderlik etmek için daha uygun.

Erkek liderler takım ruhunu, bağlılığı ve başarıları tercih ederken, kadın ekip liderleri daha fazla karşılıklı destek, motivasyon ve olumlu bir ortam yaratma çabası gösterdiler. Her iki cinsiyet de hala yoğun bir şekilde görev odaklıydı.

Araştırmacılar, uzay uçuşu deneyiminin bir bölümünü kopyalayan Utah'taki Mars Çöl Araştırma İstasyonu'ndan alınan 824 komutan raporunu inceledi. 2009'dan 2016'ya kadar incelenen zaman diliminde 277 rapor sunan 27 kadın komutan ve 541 yazan 49 erkek komutan bulunuyordu

Litvanya'daki Kaunas Teknoloji Üniversitesi'nde (KTU) bir sosyolog olan çalışma yazarı Profesör Inga Popovaite, bulgularının kadınların uzun vadeli uzay görevleri için daha uygun olabileceğine işaret ettiğini öne sürdü.

Inga Popovaite, "Geleneksel olarak erkek liderlerin görev odaklı ve kadınların daha sosyal liderler olduğu düşünülürken, araştırmam hem erkek hem de kadın komutanların eşit derecede görev tamamlamaya odaklandıklarını gösterdi. Aralarındaki tek fark, kadınların takımlarını olumlu destekleyici mesajlarla daha sık teşvik etmeleriydi" şeklinde konuştu.

KTU araştırmacısı, birkaç tür analiz gerçekleştirdikten sonra kadın ve erkek komutanların iletişiminde belirli farklılıklar tespit etti.

İlk olarak, kadın liderlerin raporları önemli ölçüde daha yüksek olumlu duygu puanlarına ve önemli ölçüde daha düşük olumsuz duygu puanlarına sahipti.

İkincisi, hem kadın hem de erkek komutanlar görev odaklı liderlik davranışı sergilemelerine rağmen, kadın komutanlar mürettebat üyeleriyle daha sık konuştu. Bu tür tartışmalarda erkek komutanlar takım ruhuna, sadakate ve başarılara odaklanırken, kadınlar karşılıklı destek, motivasyon ve olumlu bir ortam üzerinde durdu.

Üçüncüsü, bulgular, kadın komutanların günlük faaliyetleri hakkında konuşurken daha az spesifik kelimeler kullanma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Popovaite "Bulgular, kadınların erkeklerden daha sosyal, toplumsal liderler olduğunu iddia eden teoriyle uyumludur" ifadelerini kullandı.

DAHA AZ ÖFKE GÖSTERİYORLAR

Liderlik özellikleri kültürel olarak erkeklerle uyumluyken, kadın liderlerin sosyal olarak daha olumlu olmaya ve öfke gibi olumsuz duygular göstermekten kaçınmaya teşvik edildiğini söyledi.

Bu özellikler, uzun vadeli izolasyon, hapsetme ve sınırlı kaynakların yanı sıra kişilerarası çatışmaların ekip başarısını tehlikeye atabileceği uzun vadeli görevlerde daha kullanışlıdır.

İstanbul Haber Ajansı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim