• BIST 1.409,560
  • Altın 526,87
  • Dolar 9,2050
  • Euro 10,6650
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C

İran: "Şangay üyeliği ABD’nin Tahran’ı yalnızlaştırma politikasını bitirdi"

İran: "Şangay üyeliği ABD’nin Tahran’ı yalnızlaştırma politikasını bitirdi"
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Tahran yönetiminin Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeliği ile birlikte ABD'nin İran karşıtı...

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Tahran yönetiminin Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeliği ile birlikte ABD'nin İran karşıtı politikalarının ve Tahran'ı yalnızlaştırma çabalarının başarısız olduğunu ifade etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, düzenlediği haftalık basın toplantısında konuştu. Hatipzade, İran'ın Şangay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) üye olması ile birlikte ABD'nin İran karşıtı politika ve Tahran'ı yalnızlaştırma çabalarının başarısız olduğunu aktardı. Hatipzade, "ŞİÖ birçok potansiyele sahip çok boyutlu bir kuruluş. ŞİÖ'ye üyeliğimiz pratikte ABD'nin İran'ı yalnızlaştırma politikalarını başarısız kılmıştır" dedi.

"Üye ülkeler ile birlikte ortak hareket ederek karşılıklı faydalanmayı esas alıyoruz"

İran'ın ŞİÖ üyeliği ile birlikte örgütün de güçleneceğini kaydeden Hatipzade, "ŞİÖ içerisindeki işleyiş ve oradaki potansiyeller bizim için önemli. Üye ülkeler ile birlikte ortak hareket ederek karşılıklı faydalanmayı esas alıyoruz" dedi.

Hatipzade, İran'ın Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) hakkında henüz resmi bir karara varmamasının ŞİÖ üyeliğine engel oluşturmayacağını ve bu konunun gerekli kurumlar tarafından ayrıca değerlendirileceğini belirtti.

ŞİÖ zirvesinde Afganistan ele alındı

Tacikistan'da gerçekleşen ŞİÖ zirvesinde Afganistan konusunun da görüşüldüğünü kaydeden Hatipzade, "Yapılan ortak ve ikili görüşmelerde Afganistan konusu ciddi bir şekilde ele alındı. Afganistan'da geniş katılımlı bir hükümetin kısa zamanda tesis edilmesi ve Afganistan'ın özellikle komşu ülkeler için tehdit oluşturmaması noktasında ortak kanıya varıldı. Önceliğimiz Afganistan'da istikrarın sağlanması ve bu ülkenin terör yuvası haline dönüşmemesi" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan New York'a gidiyor

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın yarın ABD'nin New York kentine gideceğini belirten Hatipzade, Abdullahiyan'ın muhtelif ülkelerin dışişleri bakanları ve uluslararası örgütlerin başkanlarıyla görüşeceğini belirtti. ABD yetkilileri ile herhangi bir görüşmenin olmayacağını kaydeden Hatipzade, nükleer müzakerelerin yapıldığı 4+1 ülkeleri ile ortak değil ayrı görüşmeler olacağını ifade etti.

"Lübnan'a yakıt sevkiyatına devam edebiliriz"

Hatipzade, Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin ABD basınına verdiği demeçte İran yakıtlarının ülkeye getirilmesini egemenlik ihlali olarak görmesine ilişkin, "Biz dost ülkeler ile işbirliği yapmak ve bu ülkelere yardımda bulunmak istiyoruz. Lübnanlı tüccarların talebi üzerine bu yakıtları gönderdik. Lübnan içişleri hakkında açıklama yapamam ancak Lübnan hükümeti hemen yarın halkının sorunlarını çözmek için bizden yakıt isterse onlara yine göndeririz. Çünkü bizim için Lübnan'da istikrar ve güvenlik önemli" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim