• BIST 1.392,910
  • Altın 492,12
  • Dolar 8,4360
  • Euro 9,9850
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 33 °C

İnsanlık tarihinin en yüksek noktasına ulaştı

İnsanlık tarihinin en yüksek noktasına ulaştı
Araştırmacılar, atmosferde ölçülen eşi görülmedik yoğunlaşmayı, "Bu bizim bildiğimiz gezegen değil" sözleriyle yorumladı.

Hawaii'deki en eski gözlemevinde yapılan ölçümler, zararlı sera gazlarından karbondioksit (CO2) seviyesinin endişe verici boyuta ulaştığını ortaya koydu.

 

1958'den bu yana atmosferdeki karbondioksit miktarını kayda geçen Mauna Loa Gözlemevi, 11 Mayıs'ta havada 415.26 ppm'lik (her milyondaki partikül miktarı) CO2 ölçümü yaptı. Bu sonucun, insanlık tarihi boyunca görülmüş en yüksek yoğunlaşmanın kanıtı olduğu belirtildi.

 

"BU, BİZİM BİLDİĞİMİZ GEZEGEN DEĞİL"

 

Mart 1958’de elde edilen ölçümler karbondioksit yoğunluğunu 313 ppm olarak gösterirken, Mayıs 2013’te bu rakam 400 ppm’ye kadar yükselmişti.

 

Gözlemevinin son ölçümlerini Twitter’dan paylaşan meteorolog Eric Holthouse, “Bu, insanlık tarihinde ilk kez, gezegenimizin atmosferinin 415 ppm'den fazla CO2'ye sahip olduğunu gösteriyor. Yalnızca yazılı tarihten, 10 bin yıl önce tarımın icadından değil, milyonlarca yıl önce modern insanın ortaya çıkışından bu yana bir ilk yaşanıyor. Bu, bizim bildiğimiz gezegen değil" dedi.

 

"DEVAM EDEN FOSİL YAKIT KULLANIMINA EK..."

 

The Independenti'ten Harry Cockburn'un haberini, Independent Türkçe için çeviren Elvide Demirkol'un aktardığına göre, Scripps Oşinografi Enstitüsü CO2 programının direktörü Ralph Keeling de “Büyüme oranının ortalaması, hala üst sınırda. Geçen yıla ait artış muhtemelen 3 ppm olacak. Oysa son ortalama 2,5 ppm şeklindeydi. Devam eden fosil yakıt kullanıma ek olarak, ılıman El Nino koşullarının etkisini de görebiliriz” diye konuştu.

 

Enstitü, Mauna Loa’da her gün karbondioksit seviyesi ölçümü yapıyor. Hawaii’nin en büyük yanardağında yer alan gözlemevi, kıtalara ve kirliliğe uzak, ücra Pasifik adalarındaki havanın kalitesini test etmek için inşa edildi. Yer tercihinde, sonuçları etkileyebilecek bitki örtüsünün olmaması da dikkate alındı.

 

Gözlemevinde, insan hareketliliğinin sonucu atmosferdeki CO2 seviyelerinin hızlı yükselişini gösteren veriler dikkate alınarak “Keeling Eğrisi” olarak bilinen grafik oluşturuluyor.

 

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) geçen yıl yayımladığı rapor, atmosfere yayılan karbondioksit ve diğer sera gazı salımları nedeniyle 2030-2052 arasında küresel yüzey sıcaklığının 1.5 santigradın üstüne çıkabileceği ve yüzyılın sonunda da bu rakamın 3 santigradı aşabileceği uyarısı yapılıyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim