• BIST 1.066
  • Altın 479,424
  • Dolar 7,3211
  • Euro 8,6153
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 27 °C

İmamoğlu-Yıldırım-Sayıştay arasında rapor polemiği

İmamoğlu-Yıldırım-Sayıştay arasında rapor polemiği
Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ve Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım arasında çıkan Sayıştay tartışması çıktı.

Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ve Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım arasında çıkan Sayıştay tartışması çıktı. Yıldırım’ın “yalan” dediği, Sayıştay’ın “2019 yılına ilişkin denetim süreci henüz başlamadı, 2018 yılı denetimleri ise henüz sonuçlanmadı” açıklaması yaptığı raporlarla ilgili İmamoğlu ekibi “Sahte iddiası tamamen saçmadır. Veriler 2017 yılına ait İBB, İSKİ ve İETT denetim raporlarına dayanıyor” dedi.

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım arasındaki canlı yayına  Sayıştay raporu tartışması damga vurdu. İmamoğlu sorulan soru üzerine Sayıştay raporuna göre İBB,  İETT ve İSKİ'de yapılan usulsüzlüklerin 753 milyon lirayı aştığını söyledi. Yıldırım da Sayıştay raporunda öyle bir rakam olmadığını “yalan” olduğunu söyledi. Çıkan tartışma sırasında Binali Yıldırım'ın Sayıştay raporunu okumadığını söylemesi sosyal medyada en çok tartışılan konu oldu. Bu tartışma üzerine Sayıştay'ın 23 Mayıs 2019 tarihli açıklaması tekrar gündeme geldi. Açıklamada ”Sayıştay Raporları dayanak gösterilmek suretiyle, 2014 ve 2019 yılı karşılaştırılarak bazı belediyelerin zarar ve borçlarına ilişkin açıklama ve değerlendirmeler içeren maksatlı ve gerçekle bağdaşmayan haberlere yer verilmiş. 2019 yılına ilişkin denetim süreci henüz başlamamıştır. 2018 yılı denetimleri ise henüz sonuçlanmamış olup bu yıla ilişkin raporlama süreci devam etmektedir. Dolayısıyla hem 2018 yılına hem de 2019 yılına ilişkin sonuçlanmış herhangi bir denetim bulunmamaktadır'' denildi.

RAPOR WEB SİTESİNDE DURUYOR

Bunun üzerine Ekrem İmamoğlu'nun ekibi tarafından Sayıştay raporu konusunda yapılan bilgi kirliliği ve manipülasyonlara yönelik açıklama yapıldı. Verilerin Sayıştay'ın seçim sürecinin başlamasının hemen öncesinde, Ekim 2018 tarihinde açıklanan 2017 yılına ait İBB, İSKİ ve İETT denetim raporlarına dayandığına dikkat çekilerek “Bazı basın organlarında çıkan sahte iddiası tamamen saçmadır. Sayıştay Başkanlığı'nın kendi resmi web sitesinde rapor halen bulunmaktadır. Raporda kamu zararına ve usulsüz işlemlere ilişkin; taşınmaz kayıtlarının tutulmaması, ihale kanununa aykırı işlem yapılması, belediyenin yapması gereken tahsilatları yapmaması, İSKİ'nin bankalardan lüks araç temin etmesi gibi birçok husus bulunmaktadır. Sayıştay raporuna ulaşmak mümkündür. Zarar hesabı belirtilen kalemler üzerinden hesaplanmıştır” denildi. Açıklamada zarar tablosu da açıklandı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim