• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

Hedefleri Dünya Birinciliği

Hedefleri Dünya Birinciliği
Spinal anestezi ile kapalı böbrek taş operasyonu (perkütan nefrolitotomi-PNL) yapılan hasta sayısında dünyanın en önemli tıp merkezlerini açık ara geçen...

Spinal anestezi ile kapalı böbrek taş operasyonu (perkütan nefrolitotomi-PNL) yapılan hasta sayısında dünyanın en önemli tıp merkezlerini açık ara geçen Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği'nin şu anki hedefi dünya birinciliği.

Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği'nden Yrd. Doç. Dr. Hamit Öztürk ve Yrd. Doç. Dr. Abdullah Açıkgöz "kapalı böbrek taşı ameliyatı" hakkında bilgi verdiler. Öztürk ve Açıkgöz şunları aktardı: "Hastayı uyutmadan belden yapılan anestezi tekniği olan spinal anestezi hastalar tarafından daha iyi tolere edilmektedir. 16-17 yaş üzeri hastalarda tercih edilmesi, ameliyat süresince hastanın uyanık kalması, hastanın kendi solunumunun devam etmesi, koruyucu reflekslerin kaybolmaması, ameliyat sonrası dönemde genel anestezideki gibi uyanma sorunlarının olmaması, erken ayağa kalkma, ameliyat sonrası ağrı kesici kullanım gereksinimini azaltmakta ve hastanede kalış süresinin kısalması, pozisyona bağlı veya pozisyon değişiklikleri sırasında olmak üzere, akciğer enfeksiyonu, damarsal ve sinirsel yaralanmalarının genel anestezi altında uygulanan girişimlere göre daha az oranda görülmesi gibi pek çok avantaja sahiptir. Bu yöntemde böbreğin üzerinden cilde yapılan 1 cm'lik bir kesi ile böbreğin içerisine bir iğne ile ulaşılır. Bu iğne üzerinden böbrek içerisine bir çalışma kanalı yerleştirilecek kadar o delik genişletilir ve sonra bu çalışma kanalının içerisinden girilerek böbreğin içerisine ulaşılır ve taşlar bu kanalın içerisinden geçebilecek boyuta inene kadar böbrek içerisinde kırılır. 2 cm üzerindeki böbrek taşlarında, çok sayıdaki böbrek taşlarında ve staghorn dediğimiz böbreğin tümünü dolduran böbrek taşlarında tercih edilen tedavi yöntemidir. Perkutan nefrolitotomi (PNL) yöntemiyle hastalar ameliyattan 12-24 saat sonra taburcu edilmektedir. 7 gün içerisinde de normal çalışma hayatlarına dönebilmektedir. Tıp alanındaki teknolojik gelişmelerle birlikte PNL minimal invaziv bir yöntem olarak böbrek taşlarının tedavisinde açık cerrahiye tercih edilen bir metot halini almıştır. Kliniğimizde son 5 yılda spinal anestezi ile yaklaşık 1900 kapalı böbrek taşı operasyonu yapılmıştır. 3 yaş üzeri çocuklarda da genel anesteziyle mikro PNL operasyonu yapılmaktadır. Gelişmiş merkezlerin spinal anestezi ile yıllık PNL operasyon sayıları 40-50 civarında olduğu dikkate alındığında bizdeki rakamlarla birinciliğe oturacağımız aşikardır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim