• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

Hazine ve Maliye Bakanlığından “Bakan yanlış biliyor” iddiasına cevap

Hazine ve Maliye Bakanlığından “Bakan yanlış biliyor” iddiasına cevap
ANKARA (İHA) – Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, bir gazete yer alan "Bakan yanlış biliyor" haberinde kullanılan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı...

ANKARA (İHA) – Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, bir gazete yer alan "Bakan yanlış biliyor" haberinde kullanılan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından "Bakan yanlış biliyor" başlıklı haber üzerine yapılan açıklamada, haberde yer alan Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası arasında imzalanan protokole ilişkin yasal dayanağın 2018 yılında ortadan kalktığı Temmuz 2018'den itibaren de bu dayanağın olmadığı iddiasının, gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Hazine Müsteşarlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun'un (4059 sayılı Kanun) 2. Maddesinin (a) bendinde "... Türk parasının dolaşımı ve istikrarını sağlamaya yönelik politikaları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile birlikte oluşturmak ve uygulamak, para politikası ile ilgili konularda Hazine ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ilişkisini kurmak,..." hükmü hatırlatılarak, söz konusu hükmün 10 Temmuz 2018 tarih ve 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (1 sayılı CBK) ile yeniden düzenlendiği anımsatıldı.

Açıklamada, 1 sayılı CBK'nın Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü görev ve yetkilerini düzenleyen 223. Maddesinin (h) fıkrasında "Türk parasının dolaşımı ve istikrarını sağlamaya yönelik politikaları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile birlikte oluşturmak ve uygulamak, para politikası ile ilgili konularda Hazine ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ilişkisini kurmak" ifadelerinin kullanıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, daha önceden 4059 sayılı Kanun'da yer alan ve söz konusu protokole dayanak teşkil eden hükümler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş sonrası oluşan yeni mevzuatta da aynı şekilde korunmuştur."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim