• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C

Halkalı İki Leylek İlk Kez Çift Oluşturdu

Halkalı İki Leylek İlk Kez Çift Oluşturdu
5 yıldan beri Selçuk Belediyesi'nin destekleri ile Selçuk'ta leylek halkalama çalışmalarını sürdüren Prof.

5 yıldan beri Selçuk Belediyesi'nin destekleri ile Selçuk'ta leylek halkalama çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Mehmet Sıkı bu kez de leylek yuvalarının iyileştirilmesi ile ilgili bir çalışma yaptı. Sıkı, inceleme sırasında halkalı iki leyleğin ilk kez çift oluşturduğunu Selçuk'ta gördüklerini söyledi.

1. Uluslararası Selçuk Leylek ve Doğal Yaşam Festivali kapsamında Selçuk'a gelen ve festivalin onur konuğu olan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ege Üniversitesi Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Selçuk'taki tarihi su kemerlerinin üzerinde bulunan leylek yuvaları ile ilgili düzenlemeler yaptı. 2010 yılından bu yana Selçuk'ta 500'e yakın leyleğin halkalamasını yapan Prof. Dr. Mehmet Sıkı, bu kez de leyleklerin daha iyi ortamlarda yaşamalarını sağlamak için leylek yuvalarında iyileştirme çalışmaları yaptı.

HALKALI İKİ LEYLEK İLK KEZ ÇİFT OLUŞTURDU

İlçedeki leylek yuvalarında inceleme yapan ve inceleme sırasında halkalı iki leyleğin ilk kez çift oluşturduğunu Selçuk'ta gördüklerini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, "Bir çift leyleğin metal yuva üzerinde durduğunu, yuvada materyal olmadığını görünce Sayın Belediye Başkanımız ve Kaymakamımızla görüşüp, GEDAŞ'tan ekipman desteği aldık. Yaptığımız bu çalışma ile çift halkalı leyleğimize yuva yaptık. Temennimiz bu yuvayı kabul etmeleri ve yavru çıkarmalarıdır. Bütün amacımız bu. Bunda da bu kadar aceleci olmamızın nedeni ilk defa halkalı iki bireyin çift oluşturduğunu Selçuk'ta görmüş olmamızdır. Bu çiftlerden birisi 4 yaşında diğeri 6 yaşındadır" dedi.

YAVRULARI DA HALKALANACAK

Selçuk'ta tesadüfen gördüğü halkalı iki leyleğin önümüzdeki haziran ayı içerisinde yavrularını da halkalayacaklarını belirten Sıkı, "Yapacağımız bu çalışma ile birlikte halkalı leylek çiftlerinin tekrar aynı yuvaya dönüp dönmeyeceklerini ya da başka bir yere gidip gitmediklerini, halkalı leyleklerin yavrularını halkalı yaptıktan sonra ebeveynler ile olan çiftleşme davranışını gösterip göstermeyecekleri konusunda gözlemler yapıyoruz" diye konuştu.

Bu çalışmaları Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde yaptıklarını belirten Sıkı şöyle devam etti: "Biz bu çalışmalara 2010 yılında başladık. 2016'dan 2019 yılına kadar da bu çalışmalar devam edecek. Protokol kapsamında 4. ve 5. bölge müdürlüklerimizdeki iller olmak üzere 9 il dahil. Çalışmalarımız genellikle İzmir ve Aydın'da yoğunlaşmış durumda. Bu üç yıllık periyotta da leylek yuvalarının iyileştirilmesi, elektrik telleri üzerinde bulunan yuvaların platform haline getirilmesi, çıkan yavruların halkalanması çalışmalarına da devam edeceğiz."

"FESTİVAL ÖRNEK OLSUN"

Leyleklerle ilgili yapılan çalışmalara gönül veren ve bu çerçevede Selçuk Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu 1. Uluslararası Leylek ve Doğal Yaşam Festivali'ne katılmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, "Bu işe gönül vermiş bir öğretim üyesi olarak böyle bir festivalinin yapılmasından dolayı son derece mutluyum. Ayrıca bu çalışmanın leyleklerin bulunduğu diğer il ve ilçelerimize de örnek olmasını diliyorum. Böyle olmasının da bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. Çünkü eski leylek yoğunluğu artık yok" dedi.

Halkalı İki Leylek İlk Kez Çift Oluşturdu

Halkalı İki Leylek İlk Kez Çift Oluşturdu

Halkalı İki Leylek İlk Kez Çift Oluşturdu

Halkalı İki Leylek İlk Kez Çift Oluşturdu

Halkalı İki Leylek İlk Kez Çift Oluşturdu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim