• BIST 95.322
  • Altın 190,865
  • Dolar 4,6802
  • Euro 5,4512
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 30 °C

Halil Atalay'dan Rusya açıklaması

Halil Atalay'dan Rusya açıklaması
Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi gerginliğin dünyanın sonu olmadığını ifade eden BEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halil Atalay, Amerika ve Afrika gibi yeni pazarlarla beraber diğer ülkelere olan ihracat rakamlarını artırmaya çalışacaklarını söyledi

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi krizin bebe ve çocuk konfeksiyonunu da etkileyeceğini ifade eden Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Atalay, "Sezon sonuna geldiğimiz için Rusya krizini şu anda hissetmiyoruz. Ancak önümüzdeki zaman dilimiyle akalı şüphesiz bizim sektöre olumsuz yansımaları olacaktır. Ancak bu dünyanın sonu değil. Bu mevzunun bir memleket meselesi olduğunu düşünüyoruz. Geçmiş dönemlerde yaşadığımız krizlerde bunları fırsata dönüştürmeyi öğrenmiştik. Bu bizim içinde bir fırsat olacak. Sektörü yenilememize yaptığımız işleri yeniden yapılandırmaya daha vizyoner çalışmalar yapmamıza da birer katkısı olacak" diye konuştu.

"YENİ PAZARLAR BİZİ BEKLİYOR"

Yaşanan krizleri fırsata çevirmek için eğitim de aldıklarının altını çizen Atalay, tüm sektör çalışanları ürünlerine gösterdiği titizliği pazarlarına ve anlaşmalarına da gösterdiğini söyledi. Yeni pazar arayışlarını hiçbir zaman bırakmadıklarının ifade eden Atalay, "Rusya bizim pazarın yüzde 40'ının etkiliyor. Çünkü 15 yıldır Laleli kanalı ile Rusya'ya ürün gönderiyorduk. Rusya bizim lokomotifimiz durumundaydı. Ama yaptığımız çalışmalarla uzun zamandır dış dünyaya dönük hatta 7 kıtayla alakalı girişimlerimiz vardı. Fildişi sahillerinden Afrika'daki Gabon'a, İngiltere'den dünyanın pek çok ülkesine ürün gönderiyorduk. Şimdi bunun niteliğini arttırma adına çalışmalar yapacağız. Yani Biz artık sadece Rusya'ya dönük işler yapmıyoruz. Rusya pazarı kapanırsa diğer ülkelere yaptığımız ihracat rakamlarını arttırmaya çalışacağız" dedi.

"İSTİKRARIN SÜRMESİ BİZİ GÜÇLENDİRDİ"

Son 10 yıldır ekonomik ve sosyal dönüşümlerinden en çok faydalanan bir sektör olduklarının altını çizen Atalay, "Türkiye'deki 10 yıllık istikrarlı bir dönem, dış dünyaya açılımı ve dış ticaretteki gelişmeleri sektörel olarak olumlu yansıdı. Daha sonra Türkiye haricinde yaşanan krizlerden ve ardı ardına yapılan son seçimlerden doğal olarak etkilendik. Şu anda istikrarın sürmesi güven ortamını oluşturdu. Bununla beraber gelişim, değişim ve yenilenme çok daha kolay bir şekilde gerçekleşme başladı" ifadelerini kullandı.

Şu anda yeni sezon çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Atalay, yeni yıl ile birlikte yapılacak olan fuarın da çok önemli olduğunu söyledi. BEKSİAD, BTSO ve TÜYAP Bursa işbirliğiyle 13-17 Ocak tarihleri Bursa'da gerçekleştirilecek olan Junioshow Bursa Bebe ve Çocuk Hazır Giyim ve Çocuk İhtiyaçları Fuarı'nda 109 firmanın yer alacağını belirten Başkan Atalay, "Junio Show, sektöre ivme kazandıracak. Biz Bursa'yı ve sektörümüzü önemsiyoruz. Bursa'daki bebe ve çocuk fuarını ilk olarak 10 yıl önce yaptık ve 5 yıl sürdü. Daha sonra ara verdik. Şimdi yeniden böyle fuarın ihtiyaç olduğuna karar verdik. Fuarın açılması için 6 aydır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçmiş zamanlara göre birikimlerimizle tecrübelerimizle inşallah bu fuarı çok anlamlı hale getirmeye çalışacağız. Uzun yıllar bu fuarın Bursa'ya ve sektöre katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

Beksiad Yönetim Kurulu Başkanı Halil Atalay:

Beksiad Yönetim Kurulu Başkanı Halil Atalay:

Beksiad Yönetim Kurulu Başkanı Halil Atalay:

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim