• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 23 °C

Gaziantep'te Kosovalı öğretmenler için eğitim zamanı

Gaziantep'te Kosovalı öğretmenler için eğitim zamanı
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile Kosova Prizren Ukshin Üniversitesi arasında karşılıklı eğitim işbirliği protokolü imzalandı.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile Kosova Prizren Ukshin Üniversitesi arasında karşılıklı eğitim işbirliği protokolü imzalandı. Buna göre, Kosovalı 35 öğretmenin Gaziantep'teki eğitimine başlandı.

Geçen yıl Gaziantep Üniversitesi'nin öncülüğünde, Macaristan- Slovakya ve Avusturya'da düzenlenen Türk Dünyası Eğitim Kültür ve Birliktelik Çalıştayı'nda Kosovalı Türk öğretmenlere yönelik mesleki gelişim programı uygulanması kararlaştırılmış, projenin ilk aşaması 10-13 Mart 2016 tarihleri arasında Kosova'nın Prizren şehrinde gerçekleştirilmişti. Prizren'deki etkinlikte Türkiye'den giden, alanlarında uzman 12 akademisyen, Kosovalı 200 Türk öğretmene, 5 dalda, modülde 45 kredilik eğitim verirken, bu öğretmenler arasından seçilen 35'inin ikinci etap eğitim çalışmalarına da Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde başlandı.

TÜRK CUMHURİYET ÜNİVERSİTELERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Ukshin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rame Vataj ile öğretim görevlileri Soner Yıldırım, Serdan Kervan ve Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan'dan oluşan heyet önce GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı ve Genel Sekreter Ercan Eroğlu ile bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Bağcı, "Biz özellikle Türk cumhuriyetleri üniversiteleriyle olan ilişkilerimize ayrı bir önem veriyoruz. Prizren Ukshin Üniversitesi ile yaptığımız işbirliği de bu bağlamda üniversitemiz için ayrı bir önem taşıyor." dedi.

GAÜN-PRİZREN UKSHİN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Görüşmenin ardından iki üniversite arasında işbirliği protokol törenine geçildi. Protokole imza atan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, GAÜN'ün dünyanın 98 ülkesinden 2 bin 700 öğrenciye ev sahipliği yaptığını belirterek, dünyanın birçok ülkesindeki önemli üniversitelerle eğitim işbirliği bulunan bir üniversite olduğunu vurguladı. Coşkun, "Aslında protokolü yeni imzalıyoruz. Ama bugün 35 Kosovalı Türk öğretmenimizin eğitimiyle işbirliğimiz başladı bile." dedi.

Prizren Ukshin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Rame Vataj ise 6 yıl önce kurulan üniversitelerinde 13 bin öğrenci bulunduğunu bulunduğunu vurgulayarak, Türkiye'de bazı üniversiteler ile ilişkileri olduğunu, ancak Gaziantep Üniversitesi ile imzaladıkları anlaşmanın farklı bir önemi bulunduğunu ifade etti. Prof. Dr. Vataj, "Bu işbirliğinin iki üniversite arasında eğitim alanında önemli beraberlikler getireceğine olan inancım tam." diye konuştu.

Konuk rektör ve beraberindekiler GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Bay ile birlikte kampüste mini bir inceleme gezisi yaptı.

Cihan

Gaziantep'te Kosovalı öğretmenler için eğitim zamanı

Gaziantep'te Kosovalı öğretmenler için eğitim zamanı

Gaziantep'te Kosovalı öğretmenler için eğitim zamanı

Gaziantep'te Kosovalı öğretmenler için eğitim zamanı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim