• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 26 °C

Fikir Ve Çalışmalarını Dünya İle Paylaşıyorlar

Fikir Ve Çalışmalarını Dünya İle Paylaşıyorlar
Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin ev sahipliğini üstlendiği Uluslararası Öğrenci Kongresi büyük katılımla gerçekleşti.

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin ev sahipliğini üstlendiği Uluslararası Öğrenci Kongresi büyük katılımla gerçekleşti.

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin ev sahipliğini üstlendiği Uluslararası Öğrenci Kongresi (MUISC), Mühendislik Teknolojileri temasına ilişkin çalışmalarını ve fikirlerini paylaşmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin de katılımıyla gerçekleşti.

Marma Otel İstanbul'da yapılan kongre Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar'ın destekleri ve Kongreler Genel Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Yavuz'un değerli katkılarıyla düzenlendi. Dün başlayan kongrenin açılış oturumu konuşmacısı Ömer Faruk Tezcan ve kapanış oturumu konuşmacısı olarak Emin Büyükmumcu katılım sağladı.

Mühendislik alanında teknolojinin kullanımına vurgu yapmak ve yenilikçi fikir paylaşımında bulunmak üzere 8 farklı ülkeden gelen öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen kongrenin hedefi, dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan öğrencilere fikir ve çalışmalarını paylaşmaları için uluslararası bir platform sağlamak. Arjantin, Birleşik Krallık, Cezayir, Endonezya, Fransa, Makedonya, Romanya ve Türkiye olmak üzere 8 farklı ülkeden kongreye katılan 44 öğrenci, "enerji farkındalığı', "simülasyon uygulamaları', "demir yolu teknolojileri', "biyokimya" gibi farklı alanlarla ilgili çalışmalarını ve fikirlerini paylaştı.

"YURT DIŞINDAN GELEN KONUKLARLA ETKİLEŞİMDE BULUNUYORLAR"

Kongrenin önemine değinen Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Fakülte Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Erdal Güvenoğlu, şunları söyledi:

"Bu kongre lisans seviyesindeki öğrencilerimiz için son derece önemli. Çünkü öğrencilerimiz uluslararası statüdeki bu öğrencilerle bir araya gelip, onlarla etkileşim halinde olup, ileri ki zamanlar için yurt dışı bağlantılarını kurup oradaki teknolojileri görebilirler ve ülkemizdeki teknolojilerle kıyaslayabilirler. Uluslararası Öğrenci Kongresinin bu yıl dördüncüsü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin ise ikinci kongresi düzenlendi. Önümüzdeki yıl çok daha iyi olacağını düşünüyorum ki bunun etkilerini şu an görüyoruz. Diğer ülkelerde üniversitemiz tanınmaya başlamış durumda. Bunun en güzel örneği de kongremizde Arjantin'den gelen bir katılımcımız var. Öğrencilerimiz yurt dışından gelen bu kişilerle irtibat halinde. İleri zamanlarda onların ülkelerini ziyaret edeceklerini düşünüyorum. Bu ilişki sürekli devam edecektir diye tahmin ediyorum."

"BU KONGRE ULUSLARARASI BOYUTTA İLETİŞİMİ ARTIRIP BİZİ GÜÇLÜ HALE GETİRECEKTİR"

Kongrenin ana konuşmacılarından Ömer Faruk Tezcan da öğrencilere tecrübelerini aktarmak için geldiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Genç öğrencilerimizin ülkelerine ve hayata katkıda bulunmaları için onlara ilham vermek ve tecrübelerimizi paylaşmak adına buradayım. Ciddi bir şekilde hazırlanılan bu kongrenin uluslararası boyutta katılımcıları var. Umarım onlar açısından da faydalı olur. Kongre Türkiye'nin iddiasını vurgulamak adına önemli. Uluslararası boyutta bu tip organizasyonları yapmak, uluslararası boyutta gelişmeleri takip etmek ve Türkiye'deki gelişmeleri onlara anlatmak iletişimi artıracak, bizi daha güçlü hale getirecektir. Yaklaşık 25 yıldır Türkiye'nin gelişimine katkıda bulunmuş kişilerden biriyim. Birçok firmada yeniden yapılanma projeleri yürüttüm. Bu projelerde edindiğim deneyimlerimi buradaki arkadaşlarla paylaşmak istiyorum. Hem ülkemizin gelişimi konusunda hem de insanımızın gelişimi konusunda umarım faydalı olur."

"KENDİ KASABAMDA BİRÇOK İNSAN BU KONGREDEN HABERDAR"

Santiago Del Estero Üniversitesi öğrencilerinden Pedro Benjamin Gelid ise, şunları söyledi: "Enerji tüketimini, çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmak suretiyle, mümkün mertebe daha düşük seviyelere indirgeme amacı güdüyoruz. Bu konu üzerinde fazla uzmanlaşan bir insan olmadığı için bunun daha da değerli olacağını düşünüyorum. Bununla ilgili web siteleri bile yeni yeni oluşmaya başlarken ben konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yaptım. Ülkemdeki çoğu gazete ve dergide bu kongrenin haberi çıktı ve okulun internet sayfasında fotoğrafları var. Bununla gurur duydum. Özellikle kendi kasabamdaki birçok insan kongrenin ne olduğundan haberdar. Gerçekten orada bir üne sahip olduğumuzu söyleyebiliriz."

Etkinlik, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla şehrin görülmeye değer mekânlarına yapılacak gezi programıyla sona erdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim