• BIST 1.454
  • Altın 503,802
  • Dolar 8,3942
  • Euro 10,1781
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Favipiravir yan etkilere yol açıyor mu? Prof. Dr. Ceyhan cevapladı

Favipiravir yan etkilere yol açıyor mu? Prof. Dr. Ceyhan cevapladı
Türkiye'de Covid-19 tedavisinde aşılamadan önce de sıkça kullanılan Favipiravir ile ilgili iddialara ilişkin görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Favipiravir kullanmış hastaların telaşlanmasına gerek yok, uzun sürede önemli yan etkilerin geliştiğine dair veri yok." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün kullanılmama tavsiyesi verdiği, meslek örgütlerinin 12 ay boyunca uyarmasına rağmen Covid-19 hastalarında kullanılan Hidroksiklorokin'den sonra, yine Covid-19 hastalarında kullanılan Favipiravir de uzmanlarca tartışma konusu oldu.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Favipiravir, Covid-19 tedevaisinde güvenilir ve etkin mi?” tartışmalarına dair görüşlerini paylaştı.

“ETKİLİ OLDUĞU İDDİALARI ÇİNLİLERİN YAYINLARINDA YER ALIYOR”

Ceyhan, “Favipiravir’in çok sayıda metaanalizde etkisi gösterilmemiş. Etkili olduğu iddiaları tıp dergilerinden çok, basın bültenlerinde ve Çinlilerin yayınlarında yer alıyor” dedi.

“NADİR DURUMLAR DIŞINDA KULLANMIYORUZ”

Favipiravir’i Covid-19 hastalarında kullanılan Hidroksiklorokin ile karşılaştıran Ceyhan, “Favipiravir, Hidroksiklorokin’den farklı olarak, güvenlik açısından önemli yan etkilere yol açmıyor, bu nedenle yaygın olarak kullanılıyor. Biz çocuklara başından beri Hidroksiklorokin’i hiç kullanmadık, Favipiravir’i de nadir durumlar dışında kullanmıyoruz” diye konuştu.

“TELAŞA GEREK YOK”

Mehmet Ceyhan, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Tedavide daha etkili olabilecek Banlanivimab gibi antikorlar çok pahalı ve ancak ağır hastalık geçirme riski olanlara erken dönemde kullanılabiliyor. Favipiravir kullanmış hastaların telaşlanmasına gerek yok, uzun sürede önemli yan etkilerin geliştiğine dair veri yok. Sonuç olarak hala en etkili tedavi ilaç tedavisinden çok, destek tedavisidir (gerektiğinde sıvı, oksijen, gözlem). ”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim