• BIST 97.988
  • Altın 242,875
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 20 °C

Erdoğan: 'Eşim ve çocuklarım affetsin'

Erdoğan, "İstanbula ve spora olan sevdamı ortak bir meşale altında hem de olimpiyat meşalesi altında birleştirmek her zaman en büyük hedeflerimden biri oldu. Eşim ve çocuklarım beni affetsinler.Ben İstanbul'a da spora da en az onlar kadar bağlandım."dedi.
Arjantin'in başkent Buenos Aires'te bugün yapılacak oylama, 2020 Olimpiyatları'na evsahipliği yapacak kenti belirleyecek. İstanbul, Madrid ve Tokyo'nun aday olduğu yarışta ilk surumu yaptı.
 
İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı sunumunda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbula ve spora olan sevdamı ortak bir meşale altında hem de olimpiyat meşalesi altında birleştirmek her zaman en büyük hedeflerimden biri oldu" dedi.
 
Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "G-20 zirvesinden 16 saatlik rekor bir yolculukla buraya geldikten sonra arkadaşlarımla Olimpiyat Komitesi'ni hangi dille hitap edeceğimiz konuştuk. Ben sizi kalp diliyle selamlıyorum. Tüm dinlere, dillere, etnik kökenlere İstanbul'dan samimi mesajlar iletmek istiyorum. Eşim ve çocuklarım beni affetsinler. Ben İstanbul'a da spora da en az onlar kadar bağlandım. İstanbul'a belediye başkanı oldum. İstanbul'a olan bu aşkım beni başbakanlığa taşıdı. İstanbul'a olimpiyatları getirmek her zaman en büyük hedeflerimden biri oldu."
 
'TÜRKİYE OLİMPİYAT HEDEFİNİN ARKASINDADIR' 
 
"Halkının çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de yapılacak olimpiyatlar, hiç kuşkusuz hem barışa susamış bölgemize hem de dünyaya verilecek en anlamlı, en etkili mesaj olacaktır"diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olimpiyat ruhunun ve olimpiyat hedefinin arkasındadır" dedi.
 
'GELİN BERABER KÖPRÜLER KURALIM...'
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sözlerini, "Gelin beraber köprüler kuralım. Gelin hep birlikte tarih yazalım" cümlesiyle tamamladı.
 
ARAT EKİBİNİ TANITTI
 
İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat sunumu yapmadan önce ekibindeki isimleri tanıttı. Arat, İstanbul'u tanıtırken şu cümleleri sarf etti: İnsanlık tarihi başladığından bu yana güneş her iki kıtaya birden doğuyor. Size kıtaları ve kültürleri birleştiren bir şehrin hikayesini anlatacağız."
 
2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na evsahipliği yapmak için aday olan İstanbul'un Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki sunumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla sürüyor.
 
"Bu yolculuğu diğer aday şehirlerle paylaşmak bir onurdu" diyen İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, "Bugün, neden İstanbul'u ortak şehir seçmeniz gerektiğini anlatacağız. Türkiye muazzam bir fırsat sunuyor. Olimpiyat hareketi sınırları aştı ve neler yapabileceğini gösterdi. İstanbul'u hayal edin" şeklinde konuştu. 
 
'10 YILDA EN BÜYÜK 10 EKONOMİ İÇİNDE OLACAĞIZ' 
 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, Türkiye'nin 10 yıl içinde dünyanın en önde gelen 10 ekonomisinden biri olacağını vurguladı.
 
Ali Babacan sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa'da gençler arasında işsizliğin en düşük olduğu ülkelerden biriyiz. Biz operasyonel bütçemizi bilinçli olarak düşük tuttuk. İstanbul Olimpiyatları'nın bizim bütçemiz içinde bir olumsuzluğa neden olmayacağını şimdiden söyleyebiliriz. Eğer Olimpiyatlar İstanbul'a verilirse, en azından basında bu konuda haberler görmeyeceksiniz. İstanbul olimpiyatları alsa da almasada, biz spora öngördüğümüz bütçeyi harcayacağız."
 
'DOPİNGE KARŞI SIFIR TOLERANS'
 
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da şunları söyledi: "İstanbul'un ilk adaylığı sırasında 19 yaşında bir gençtim, bugün 41 yaşında Türkiye'nin Spor Bakanı olarak buradayım. Türkiye sporu herkes için erişilebilir kılmaya devam ediyor. Size vereceğimiz sözleri yerine getireceğiz. Sayın Başbakan Erdoğan'a çok teşekkür ederim. Çünkü bize eşsiz bir destek sunuyor. Dopinge karşı sıfır toleransımız var. Doping kullanmış olan bütün sporcuları cezalandıracak yasal düzenlemeyi de yapacağız."
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim