• BIST 103.024
  • Altın 370,804
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 19 °C

Ekrem İmamoğlu'ndan indirim müjdesi

Ekrem İmamoğlu'ndan indirim müjdesi
İBB Meclisi’nin 8. Seçim Dönemi Nisan Ayı 1. Toplantısı, İBB Saraçhane binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi.

İmamoğlu, salona girdiğinde bütün partilere mensup 311 meclis üyesiyle tek tek tokalaştı ve alkışlar eşliğinde başkanlık koltuğuna oturdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Sri Lanka’da yaşanan vahşi saldırıyı kınayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Çok özel bir günde meclisimizi topladık. Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Yani ülkemizin en büyük halk meclisinin kurulduğu gün. Kutlu olsun diyorum. İBB Meclisi de Türkiye’nin 2. büyük halk meclisidir. Dolayısıyla sorumluluğumuz büyük. Hepimizin sırtında yüzbinlerce vatandaşımızın oyu ve yükü var. Böyle bir süreçte el birliğiyle iş üretmenin çabasını göstermek zorundayız. 39 belediye başkanımız da bizim belediye başkanımızdır, hepsine eşdeğer bir saygıyı göstereceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bölgesel masalar kurarak, ortak akılla ortak çözümler üreterek süreci hep birlikte yöneteceğiz. Partizanlığın bitip, kişiye, partilere değil, 16 milyon insana nasıl hizmet edebilirim anlayışını getireceğiz. Bu süreçte 80 binin üzerindeki İBB çalışanı, yani yol arkadaşımız var.”

İmamoğlu’nun ardından söz alan AKP İBB Meclis Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul halkı belediye yönetimine CHP’ye meclisin yönetimini yani karar merkezini ve denetim sistemini Ak Parti’ye vermiştir” dedi. Göksu’nun “Bizi var eden 29 Mayıs 1453’tür. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ‘1453’te zulüm başladı’ diyenlere selam gönderdi” demesi üzerine tartışma çıktı. 

Tek adama teslim olmayız

CHP İBB Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, bu konuşmayı çok talihsiz bulduğunu ilk güne yakışmadığını dile getirerek, “Seçimi niye kaybettiğinizi anlamadığınızı fark ediyorum” dedi. Subaşı, Atatürk’ün söylediği “Geldikleri gibi giderler” lafını hatırlattığı sırada salonda tartışma başladı. AKP’li meclis üyeleri “Bunu niye anlattın” diye tepki gösterdi.

İmamoğlu tarafları sakinleştirmeye çalışarak, “Oradan bağırmanın meclis adabına uygun olmadığını size hatırlatıyorum” dedi. Subaşı, “O günkü koşullarda bile biz geldikleri gibi giderler diyen bir zihniyetin temsilcisiyiz. Bizi hiçbir tek adam teslim alamaz” dedi. AKP’li meclis üyeleri sıralarak vurarak protesto etti. 

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ayağa kalkarak “tek adam” ifadesine tepki gösterdi. İmamoğlu Çağrıcı’yı yerine oturmaya çağırarak, “Ben kimi kastettiğini bilemem. Lütfen oturur musunuz?” dedi. Çağrıcı “Burası TBMM değil İBB Meclisi” diye bağırmaya devam etti. İmamoğlu, “Haklısınız özür diliyorum keşke bir önceki konuşmacıya da aynı tepkiyi gösterseydiniz” dedi. Daha sonra Subaşı konuşmasını tamamladı. İmamoğlu “2 konuşmacı da seçimin sonrasında ilk meclis toplantısının gündeminin dışına kaymıştır. Bu konuda iki grup başkanvekilinin konuşmalarını bölmemek adına müdahale etmedim. İlk günün nazarı olarak kabul edelim” dedi. 

Canan Kaftancıoğlu’nun kendisine gönderdiği “benim öyle bir ifadem olmamıştır” notunu ileten İmamoğlu ile Lokman Çağrıcı arasında bir diyalog yaşandı. İmamoğlu “Cevap hakkınız yok cevap hakkı hanımefendiye doğdu, notunu ilettim. Sataşma yok, buna ben karar veririm, burayı ben yönetiyorum” dedi. Tartışmalar uzayınca AKP Grup Başka Vekili Göksu’ya söz verildi. Göksu “Canan Kaftancıoğlu kendi tweet’inde ‘gezici çocukları selamlıyorum’ dedi. 1453’te zulüm başladı diyenler gezici çocuklardır” dedi. İmamoğlu “Yine cevap hakkı doğurdunuz” diyerek il başkanı ile irtibat kurmalarını, meclisin açılış gününde mesaj göndermelerini doğru bulmadığını söyledi. Daha sonra gündeme geçildi.

Tazminat teklifine ret

İmamoğlu, sosyal denge tazminatı sözleşmesi teklifinin gündemin birinci maddesi yapılarak teklif karar olarak görüşülmesini oya sundu. AKP grubu karara, “aciliyet” olmadığını belirterek karşı çıktı. Teklifin önce komisyona havale edilip perşembe günü gündeme getirilmesi önerildi. İmamoğlu henüz komisyonların belirlenmediğini, gündemin sıkışık olduğunu belirterek “Mayısa kalır. İBB çalışanlarının dört gözle beklediği sosyal denge tazminatı sözleşmesinin süresi epey geçti. Çalışanlarımızın bu beklentisinin en hızlı şekli ile halledilmesi hususunda titizliğini, hassasiyetini size hatırlatmak istiyorum. Bir önceki yönetimden gelen bir husus. Bizim getirdiğimizi düşünüyorsunuz... Hassasiyetimi tekrar dile getireyim” dedi. Konu oya sunuldu ve AKP’lilerin oyları ile reddedildi. Sosyal denge tazminatı ödemeleri ile ilgili karar perşembe gününe bırakıldı.

Daha sonra meclis başkanvekili, divan üyeleri ve encümen seçimine geçildi. Divan kâtip üyeleri AKP’li meclis üyelerinden oluştu. Encümenin meclis tarafından belirlenen 5 üyesi de AKP’lilerden oluştu. Kendisi de encümen olan İmamoğlu, 11 kişilik kurula 5 belediye bürokratı atayacak.

SU İNDİRİMİ MAYIS AYINDA

İmamoğlu meclis öncesi yaptığı açıklamada İstanbulluların beklediği indirimli ulaşım ve su konusu ile ilgili konuştu. “İstanbullu ne zaman indirimli ulaşım ve su ile buluşacak” sorusuna İmamoğlu, “Bu uygulamaları mayıs meclisine hazırlayacağız. Ama orada vadettiğimiz, İstanbul’daki halkın, çıkarına olan ulaşımdan suya kadar tüm unsurları Mayıs’taki ilk meclise taşıma niyetindeyiz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim