• BIST 95.263
  • Altın 192,749
  • Dolar 4,7150
  • Euro 5,5014
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Ekmeleddin İhsanoğlu Ekşi Sözlük yazarları ile buluştu

Ekmeleddin İhsanoğlu Ekşi Sözlük yazarları ile buluştu
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Ekşi Sözlük yazarlarıyla bir araya geldi. Ekmel Bey, internet yasasıyla ilgili sorularda zorlandı ve 'Ekşiciler'in sorularını not aldı. Kibarlık ve nezaketten ise 'tam not' aldı.

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Ekşi Sözlük yazarlarıyla buluştu.

"BEN 2 PARTİNİN DEĞİL, 7 PARTİNİN DESTEKLEDİĞİ ADAYIM"

Sorulan sorulardaki ‘çatı aday’ ve ‘iki partinin adayı’ ifadelerini “Ben iki partinin adayı değil, şu anda 7 partinin desteklediği adayım” diyerek düzeltmeye çalıştı. İhsanoğlu, birkaç güne kadar kendisine bir veya iki partinin daha destek açıklamasında bulunacağını da partilerin ismini söylemeden belirtti.

1-074.jpg
"CUMHURBAŞKANI MAKAMI NE NOTER, NE ONAY..."
Ekşi Sözlük yazarlarından Veysel Fahir Karaçam, Abdullah Gül’ün noter gibi hareket ettiğini ve partizanca davrandığını söyleyerek, İhsanoğlu’na da bu yönde sorular yöneltti. İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanlığı makamı ne noter, ne onay, ne de her şeyi reddetme makamıdır" diyerek uzunca yanıtladı. Cumhurbaşkanı’nın, yük ve sorumluluğu Anayasa Mahkemesi’ne de atmaması gerektiğine değindi.

2-044.jpg

İHSANOĞLU'NA ATEİST SORUSU

Ekşi Sözlük Yazarı Sera Kadıgil, İhsanoğlu’na, “Ben ateistim. Cumhurbaşkanı olunca beni sevecek misiniz? Çok merak ediyorum, kendimi ciddi olarak baskı altında hissediyorum. Cumhurbaşkanı olunca benimle bir derdiniz olacak mı?” şeklinde bir soru yöneltti.

"SEN BENİM KIZIM OLSAYDIN NE YAPACAKTIM SENİ?"

İhsanoğlu bu soru üzerine, “Sen benim kızım olsaydın ne yapacaktım seni?” dedikten sonra, ‘bu dar ve bağnaz anlayışları bir tarafa bırakmak gerektiğini’ ifade ederek şöyle devam etti;

3-022.jpg

“İslamiyet’te kaide şudur: Dinde zorlama yoktur. Siz, ‘Ben şu dine mensubum, şu dine inanıyorum’ dediğiniz zaman, kimsenin size, ‘Hayır, şuna değil şuna inanacaksınız’ diyerek zorlamaya hakkı yoktur. Bu dinde temel bir husustur. Tarih boyunca bana bir göstersinler ilk asırdan itibaren kime hangi insana dinde zorlamada bulunmuşlardır? Siz ister inanın ister inanmayın... Siz başkasını zorluyor musunuz? Sizin de başkasını zorlama hakkınız yok. Bizimkilerin çok kullandığı söz var, ‘Yaratılanı Yaradan’dan ötürü hoş görmek.’ Peki siz hoş görüyor musunuz? O zaman herkesin birbirini hoş görmesi lazım.”

EKŞİ SÖZLÜK EKİBİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Yaptıkları toplantının fotoğrafını twitter hesabından yayınlayan İhsanoğlu, 'Ekşi Sözlük'ten gençlerimizle biraraya geldik. Değerli soruları için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.' dedi.

‘SİGORTASI ATAN DEĞİL SİGORTA OLACAK BİRİ…’ 
 
İhsanoğlu, görüşmede Türkiye’de hep bir düşman yaratıldığını ve onun üzerinden politika yürütmenin adet haline geldiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bu seçimde düşman kim? CHP … CHP’nin ne taraftarıyım, nede aleyhtarıyım. Bugün, CHP’nin bugünkü politikalarını eleştirebilirsiniz. Eğer sittin sene öncesini konuşuyorsanız, sittin sene geride kaldınız demektir.” 
 
İhsanoğlu, üstü kapalı şekilde Başbakanı da şu sözlerle eleştirdi: “Türkiye sigortası atan birini istemiyor. Tepede sigorta istiyor. Ahmet Necdet Sezer, Rahmetli Bülent Ecevit’e kitap fırlattı ve ekonomi çöktü. Türkiye daha hassas ve kırılgan bir dönemde…” 

‘CEVAPLAR TATMİN ETMEDİ’ 
 
Toplantı sonunda Ekşi Sözlük yazarları, İhsanoğlu ile selfie çekti. İhsanoğlu, selfie talebini, “normal fotoğraf 1 oy, selfie 5 oy” şeklinde espride bulunarak kabul etti. Bir saati aşan görüşmenin ardından çıkışta görüştüğümüz Ekşi Sözlük yazarları, İhsanoğlu’nun sorulara verdiği yanıtların yeterince tatmin edici bulmadıklarını söylediler. İhsanoğlu’nun son derece kibar ve beyefendi bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Ekşi Sözlük yazarları, görüşmeden memnun olsa da cevaplardan memnun değildi. Hatta İhsanoğlu’nun sorularına verdiği yanıtları da çıkışta kendi aralarında tartıştı. Özellikle internet yasası hakkında fazla bir bilgiye sahip olmamasının üzerinde duruldu. Diğer Cumhurbaşkanlığı adayları ile de fırsat doğması durumunda görüşebileceklerini, Selahattin Demirtaş ile de görüşmeyi dilediklerini ifade ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim