• BIST 1.471
  • Altın 414,451
  • Dolar 7,4160
  • Euro 8,9680
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 8 °C

Ehliyet alabilmek için okuma yazma öğreniyor

Ehliyet alabilmek için okuma yazma öğreniyor
Sivaslı Durna Karakaya ehliyet alıp otomobil kullanabilmek için okuma yazma öğreniyor.

Sivaslı Durna Karakaya ehliyet alıp otomobil kullanabilmek için okuma yazma öğreniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülük ettiği "Okuma yazma seferberliği" kapsamında Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan Okuma Yazma Kursları ilginç hayat hikayelerini gün yüzüne çıkartıyor.

Sivas'ta il Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Vali Muammer Bey İlkokulunda açılan Okuma Yazma Kursunda eğitim alan 50 yaşındaki Durna Karakaya'yı ilerleyen yaşında okuma - yazma öğrenmeye iten sebep de bu ilginç hayat hikayelerinden sadece biri. Durna, ehliyet alıp otomobil kullanabilmek için okuma-yazma öğrenmek istese de onu buna iten sebep ise öğrenince yürek burkuyor.

Araç bulamayınca ambulansla eve döndüler

Durna'nın 30 yıldır evli olduğu eşi 4 yıl önce karın zarı kanserine yakalanarak üç ay içinde hayatını kaybetti. Tedavi süresinde sürekli hastaneye gidip gelmek zorunda kalan Durna, otomobilleri olmasına rağmen otomobillerini kullanamadığı için bir çok kez çaresizlik yaşadı. Eşinin vefatından üç gün önce yine bir gece eve dönecek araç bulamayınca yaşadığı üzüntüyle okuma yazma öğrenip ehliyet almaya karar verdi.

Okuma yazma seferberliği çare oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan okuma yazma seferberliği, eşinin vefatından sonra okuma yazma öğrenerek ehliyet almaya karar veren Durna'nın işini kolaylaştırdı. Sivas'ta Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan okuma yazma kursuna katılan Durna, ehliyet almak için önündeki en büyük engeli aşmış oldu. Durna, "1985 yılında evlendim. Evliliğimiz 30 yıl sürdü. Eşim sanayide çalışıyordu. 4 yıl kadar önce karın zarı kanserine yakalandı. Sürekli hastaneye gidip gelmek zorundaydık. Garajda arabamız vardı ancak şoför bulamıyordum. Bazen ambulans çağırıyordum. Bazen gece saat saatlerde telefonla birisinden yardım istiyordum. Çok yalnız ve çaresizdik. Okumam yazmam da yoktu. Bir gün hastaneye gece 3'te gittik. Eve dönerken araba bulamadım. Doktordan rica ettim bizi eve ambulansla gönderdi. Üç gün sonra eşim rahmetli oldu. Arabamız vardı ama ehliyetim yoktu. Bu içimde yara oldu. Eşimin de o çırpınışlarını görünce okuyup ehliyet almaya karar verdim. Melih hocamızdan Rabbim razı olsun. Bize okumayı öğretti. Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine hanımdan da Rabbim razı olsun. Onların sayesinde okuduk" dedi.

"Herkes "alamazsın" dedi"

Çevresindekilerin kendisine ehliyet alamayacağı konusunda telkinde bulunmasına rağmen kararlı olduğunu anlatan Durna, "Çevremden bana hep ehliyet alamazsın dediler. Ama ben kararlıyım. Bu yaşımdan sonra ilk önce okuma yazmayı öğrenip sonra ehliyet alacağım ve araba kullanacağım. Hedefim bu" dedi.

"Öğrencilerimle aile gibiyiz"

Kurs eğitmeni Melih Gündüz ise kursiyerlerle aile gibi olduklarını ifade ederek, "Okuma yazma eğitmenliği gerçekten bambaşka bir sanat. Ben öğrencilerimi ailem olarak görüyorum. Çok kıymetli hayatlar var. Öğrencilerimizin çok kıymetli hayat hikayeleri var. Onları tanımak ta bizi çok mutlu ediyor. Durna hanımın hayatı bunlardan bir tanesi. Bunun gibi bir çok hayat hikayesi var. Bundan sonra inşallah okuma yazma öğrenip ehliyetini de alacak. İnşallah bizi de gezdirecek. Biz o zaman daha çok mutlu olacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim