• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 28 °C
  • İzmir 31 °C

Eğitim Bir-sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Üyeleri Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Eğitim Bir-sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Üyeleri Kahvaltıda Bir Araya Geldi
Eğitim Bir-Sen Bilecik Kadınlar Komisyonu üyeleri, gerçekleştirilen kahvaltıda bir araya geldi.

Eğitim Bir-Sen Bilecik Kadınlar Komisyonu üyeleri, gerçekleştirilen kahvaltıda bir araya geldi.

Bilecik Belediyesi Kent Ormanı'nda gerçekleştirilen buluşmaya, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Başkanı Ecem Gezer Yağcı ve sendika üyeleri katıldı.

"8 Mart Dünya Kadınlar Günü" özelinde gerçekleştirilen ve çeşitli slayt gösterilerinin sunumuyla başlayan buluşmada bir konuşma yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, "Kadınlar hayatın vazgeçilmezi, hayatın devamının en önemli unsuru, evimizin huzurumuzun, mutluluğumuzun kaynağı. Bizi biz yapan Cenabı Hak'kın kendisinden sonra doğum olayıyla bir insanı yarattığı duygusunu bahşetmiş olduğu özellikli bir varlık ve kişilik. Bizim tarihsel sürecimize baktığımızda Türk toplumu, kadını ve aileyi her zaman baş ucunda tutmuş ve hayatının rehberi edinmiş. Günümüzde gerçekten beğeniyle izlenen Diriliş dizisine baktğımızda da kadına verilen değeri orada da görürüz. Bu anlamda hem dinimiz kadına önem vermiş hem de kültürümüz kadına ayrı bir özellik yüklemiştir" dedi.

'KADIN AİLENİN TEMELİDİR'

Kadının toplumsal yaşamdaki önemine işaret eden Belediye Başkanı Selim Yağcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Sivil toplum, toplumumuzun geleceği açısından, devletin bakamadığı açıları gören, uzanamadığı noktalara ulaşmaya çalışan ve geleceğe daha sağlıklı yürümemizi sağlayan çok önemli unsurlardır. Sivil toplum içinde kadınların yeri, nasıl hayatta kadının yeri önemlidir. Aynı şekilde kadının önemi sivil toplum kuruluşları içinde de önemlidir. Siz hanım kardeşlerimizin o dava içerisinde olması ve bunu adeta nasıl bir kumun içine su ve benzerini döktükten sonra çimentoyu koymadığınızda beton elde edilemiyorsa aynı şekilde de her şeyde kadınların varlığı olmadan bir şeyin olması mümkün değildir. Onun için ben sizleri öncelikle Kadınlar Günü münasebetiyle toplanmış olduğunuz bu etkinlik için tebrik ediyorum. 8 Mart Kadınlar Gününüzü şimdiden tebrik ediyorum. Sivil toplum yapılanması içerisinde kendiniz ve ülkenizin geleceğine bir katkı sunmak için burada toplandığınız için ayrı ayrı kutluyorum. Bundan sonraki çalışmalarınızda birlik ve beraberlik içerisinde başarılar diliyorum."

'İNŞALLAH ERKEKLER GÜNÜ'NÜN KUTLANMASINA İHTİYAÇ DUYULAN BİR DÜNYADA YAŞARIZ'

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz, ise "Dünya 8 Mart Kadınlar Günü" vesilesiyle gerçekleştirdikleri bu buluşma kendileri için son derece önemli ve son derece hassas bir konu olduğunu belirterek, "Milletleri, toplumları, devletleri ve liderleri yetiştiren, yönlendiren asıl kahramanlar sizlersiniz. Bizler erkekler olarak önde görünsek de iş yapıyor olsak da arkadaki asıl kahramanlar sizlersiniz. Annemiz olarak sizler varsınız, eşimiz, arkadaşımız ve dava arkadaşımız olarak sizler varsınız. Biliyoruz ki kadının olmadığı hiçbir dava sonuca ve başarıya ulaşamaz. Kadının olmadığı hiçbir ev huzurlu olamaz, kadının olmadığı hiçbir aşk lezzetli olamaz. Bu vesileyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nüzü şimdiden kutluyorum. İnşallah dünyada kadın haklarının tanınması ve sıkıntıların çözüme ulaşması için bu buluşmaların vesile olmasını diliyorum. İnşallah dünyada artık 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne gerek olmadığı bir yaşantı buluruz. Tam tersine Erkekler Günü kutlanmasına gerek duyulacak bir dünya, bir Türkiye arzu ediyoruz. Çünkü biz hiçbir zaman kadınları, kendimizden, davamızdan ve aşımızdan ayrı bilmedik, ayrı görmedik. Tam tersine en zor zamanlarımızda onları yanımızda gördük. Ben bu günü özetle önce bana katlandığı için ve bizlere yardım ettiği için öncelikle eşime teşekkür ediyorum. Sizlere de bu gayretiniz ve fedakarlığınız için ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

'DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA MÜCADELE VEREN KADINLARIMIZI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ'

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Başkanı Ecem Gezer Yağcı ise, gerçekleştirdikleri buluşmanın önemini anlatarak, "Gerek yaklaşmakta olan, kadın hak ve mücadelesinin sembolü olan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlamak, gerekse üstlenmiş olduğum Eğitim Bir Sen Kadın Komisyonu başkanlığım dolayısıyla sizle tanışmak, birlik bütünlüğümüzü perçinlemek için bu organizasyonu düzenledik. Dünyada bugün kadınlar birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Kadın erkek ayrımı yapmaksızın insanları en temel haklarından mahrum bırakan şiddet, savaş ve yoksulluk bu sorunların başında gelmektedir. İnsanlık tarihi ile başlayan savaşlarda, kan ve gözyaşı sürekli arttı, hiçbir zamanda hesaplaşmalar, zulümler azalmadı. Aktörleri hep erkek egemen güçler olurken mağdurlar hep kadın ve çocuklar oldu. Savaş uzun yıllardır yaşadığımız coğrafyanın değişmeyen bir parçası haline geldi. Patlayan bombalar, yıkılan ocaklar, sahile vuran küçücük cansız bedenler, yeri yurdu olmayan mülteci anneler, vatanı için evladını, eşini feda etmiş bağrına taş basan kadınlar hepsi bir kadın, bir anne olarak yüreğimizi dağlayan fotoğraflar. Vatan mücadelesinde kaybettiğimiz kadın, erkek tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet geride kalan şehit annelerine, şehit eşlerine ve ülkeme sabırlar diliyorum" dedi.

'ERKEK DEVLETTİR; YÖNETİR, KORUR VE SAHİP ÇIKAR; KADIN, MİLLETTİR VE O DEVLETİ YALNIZ O AYAKTA TUTAR'

Konuşmasına; "Dünyanın dört bir yanında çocuklarıyla savaşın ortasında kalan hak ve özgürlüğü için mücadele veren kadınlarımızı yürekten destekliyor, verdikleri mücadelede de zafer diliyorum" ifadeleriyle sürdüren Ecem Gezer Yağcı, şöyle devam etti:

'Çünkü bizler kadının müdahil olmadığı hiçbir savaşın kazanılmayacağını, hiçbir sosyal kültürel ve hiçbir siyasal hareketin başarıya ulaşmayacağını iyi biliyoruz. Bizler Osmanlı Devletinin kuruluşundaki ve kurtuluş savaşındaki kadınlarımızı, valide sultanlarımızı, Hayme anaları, Malhun hatunları, Nene hatunları, Zübeyde Hanımları unutmuyoruz. Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün 2 eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir dinin mensupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz. Değerleriyle barışık, geçmişi ile bağını koparmamış, aynı zamanda ileri medeniyet düzeyini yakalamış bir toplum için kadınlar mutlaka toplumsal ve kamusal alanda varlık göstermelidir. Bu konuda kadınların ayakta durabilmesi, aile ve iş hayatı arasında parçalanmış görevlerini eksiksiz yerine getirebilmesi için uygun çalışma ve yaşam şartları oluşturulmalı, bu konuda kadınlar teşvik edilmeli ve desteklenmelidir."

Yapılan konuşmaların ardından Yönetim Kurulu uyelerinin isimlerini okuyarak tanıtan Ecem Gezer Yağcı, Eğitim ve Sosyal İlişkilerden Sorumlu Nesrin Bal'a çiçek taktim etti. Daha sonra da Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz, şu ana kadar kendisinin yanında yer aldığı için ve desteklerinden dolayı eşine bir çiçek taktim etti.

Öte yandan, program, Belediye Başkanı Selim Yağcı'nın "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" anısına katılımcılara karanfil ve çeşitli hediyeler taktim etmesi ve fotoğraf çektirmesiyle son buldu.

Eğitim Bir-sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Üyeleri Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Eğitim Bir-sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Üyeleri Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Eğitim Bir-sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Üyeleri Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Eğitim Bir-sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Üyeleri Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Eğitim Bir-sen Bilecik Kadınlar Komisyonu Üyeleri Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim