• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 23 °C

Efkan Ala'yı kızdıran jandarma sorusu!

Efkan Ala'yı kızdıran jandarma sorusu!
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Jandarmanın siyasallaşması sorusuna tepki gösterdi. Ala, "Siyaset kötü bir şey mi? Bu kadar kişi sandığa gidiyor" şeklinde cevap vererek soruyu soran gazeteciye "Bu ne demektir şimdi?" diyerek fırça attı...

İçişleri Bakanı Efkan Ala gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Peşmergenin yazılı görüşlerinin alındığı iddialarına ilişkin Ala, "Doğru. Katkılar da çekinceler de var. Hepsini değerlendirip kararı veriyoruz. Bu tabiki kurumlarımız, Genelkurmay Başkanlığımız da beraber çalıştığımız Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı yapacağımız bu düzenlemenin avantajlarını kendileri açısından dez avantajlarını getirisini, götürüsünü diğer kurumlarımız söyleyeceklerdir. Söylediler. Biz de siyaseten milletimizin lehine olan değerlendirmeleri yapıp kararları alıyoruz" diye konuştu.

Peşmergenin dün gece itibari ile Türkiye'den geçtiği iddialarının sorulması üzerine Ala, "Bunlar böyle iddialarla yürütülecek işler değil. Türkiye'nin uluslararası kararlarıdır. Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda gereken yapılmaktadır. Burada söyleyeceğimiz bir şey yoktur" dedi.

 

Jandarma teşkilatının İçişleri Bakanlığı'na bağlanması ve jandarmanın kıyafetinde yapılacak değişimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ala, "Sözlü değerlendirmeleri birlikte de yaptık. Sonra ilgili kurum ve kuruluşlarla da çalışmalar yürütüldü. Bizim kurumlarımızın bu konuda fikirleri olan etkilenecek olan değerlendirmeleri alınmıştır. En başta Genelkurmay Başkanlığımızın. Karar verecek olan siyasi iradededir. Sistem de böyle yürümektedir. Bu kavramlar az gelişmiş ülkelere ait kavramlardır. Zaten siyaset karar verir, alır. Kamu bürokrasisi de güvenlik bürokrasisi de diğer sivil bürokrasisi de bunu uygular. Siyasallaşma, siyasallaşamama bunlar gelişmiş ülkelerin kavramları değil. Biz az gelişmiş diye kodlanmış kavramsal düşünce ile yeni Türkiye'yi inşa edemeyiz" diye konuştu.

GAZETECİYE "BU NE DEMEKTİR ŞİMDİ" FIRÇASI

Jandarma teşkilatında yapılacak düzenleme ile Jandarmanın siyasallaşacağı iddialarının sorulması üzerine Ala, "Siz basın mensubunuz. Bu ne demektir? Siyasallaşması, siyaset kötü bir şey midir? Bu kadar 77 milyon sandığa ne için gider? Yani biz neden seçimleri yaparız. Siyasetçiler karar alsın diye. Kararı siyasetçiler alacak. Güvenlik, sivil bürokrasi de bu alınan kararları uygulayacak. Bu kadar net ve basittir. Demokrasinin temel kurallarıdır. O bakımdan devlet kurumları çeşitli açıklamalarla bunu içselleştirdiğini göstermiştir. Ancak hala, bizim çok gerilerde kalmış bazı yazar çizerlerimiz değerlendirme yapanlarımız hala oralardalar. Bunları da anlayışla karşılıyoruz ama Türkiye bunlarla yoluna devam edemez" açıklamasında bulundu.

"PEŞMERGENİN KATKILARI VE ÇEKİNCELERİ VAR"

Peşmergenin yazılı görüşlerinin alındığı iddialarına ilişkin Ala, "Doğru. Katkılar da çekinceler de var. Hepsini değerlendirip kararı veriyoruz. Bu tabiki kurumlarımız, Genelkurmay Başkanlığımız da beraber çalıştığımız Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı yapacağımız bu düzenlemenin avantajlarını kendileri açısından dez avantajlarını getirisini, götürüsünü diğer kurumlarımız söyleyeceklerdir. Söylediler. Biz de siyaseten milletimizin lehine olan değerlendirmeleri yapıp kararları alıyoruz" diye konuştu.

"PEŞMERGE DÜN GECE İTİBARİ İLE TÜRKİYE'DEN GEÇTİ" İDDİALARI

Peşmergenin dün gece itibari ile Türkiye'den geçtiği iddialarının sorulması üzerine Ala şöyle konuştu: "Bunlar böyle iddialarla yürütülecek işler değil. Türkiye'nin uluslararası kararlarıdır. Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda gereken yapılmaktadır. Burada söyleyeceğimiz bir şey yoktur."

"ATEŞLİ SİLAH NE İSE MOLOTOF KOKTEYLİ ODUR"

Ala, "Ateşli silah ile yaklaştığı zaman hangi sonuçlar ortaya çıkıyorsa, Molotof kokteyli ile yaklaştığı zaman daha büyük, daha ölümcül, beter sonuçların ortaya çıktığını Türkiye yaşayarak görmüştür. Ateşli silah ne ise Molotof kokteyli odur" dedi.

 
 
Yorumlar
murat
27 Ekim 2014 Pazartesi 12:59
12:59
ben jandarmada 16 yildir görev yapmakta olan bir astsubay olarak sivilleşme adımının çok büyük ve güzel bir yenilik olacağını düşünüyorum jandarmanın bu hantal ve iş göremez yapıdan bir an önce kurtulması gerekir.
78.164.153.177
uzman jandarna
25 Ekim 2014 Cumartesi 13:04
13:04
Herkes şekil derdinde. Uzman jandarma çvş. Lar için birşeyleryapın artık 20 yıldır hep ezilen onlar...
85.98.51.214
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim