• BIST 1.420
  • Altın 478,225
  • Dolar 8,3261
  • Euro 9,9948
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 17 °C

“Dünya Nüfus Artışı ve Bunun Getirdiği Küresel Sorunlar” tartışıldı

“Dünya Nüfus Artışı ve Bunun Getirdiği Küresel Sorunlar” tartışıldı
Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.

Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Aral, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) tarafından düzenlenen "Nüfus, İklim ve Çevre Sistemleri Tartışmalarında Bugün ve Gelecek" konferansına çağrılı konuşmacı olarak katıldı.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) tarafından gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. Aral, konuşmasına 1968 yılında Prof. Paul Ehrilich'in "The Population Bomb" kitabındaki verileri aktararak başladı. Aral, "Ehrilich, bütün teknolojik gelişmelere dayanarak insanlığı insanları tok tutmaya dayanan felsefenin geçersiz olduğunu söylemiştir. Aynı zamanda Ehrilich, çok kısa zamanda Dünya üzerinde çok büyük bir nüfus kaybının olacağını söylemektedir. 1968 yılında Dünya nüfusu 4 milyar iken bu kitap basılmıştır. Şimdi 7 buçuk milyar nüfus var. Bu durum gerçekleşmemiştir. Ancak, Birleşmiş Milletler nezdinde yakın tarihlerde de görüleceği gibi Ehrilich'in yazdıklarını kısmen doğrulayacak bazı açıklamalar yapılmıştır ve bu açıklamalar gazetelerde haber olarak çıkmıştır. Buna benzer olarak Thomas Robert Malthus ise ekosistemin dünya nüfusunu kaldırma kapasitesinin olduğunu ifade etmiştir. Bunun gibi düşünceleri tarihte çoğaltmak mümkündür." dedi.

Tarihten bazı düşünürlerin açıklamaları üzerinden değerlendirmeler yaptıktan sonra Aral, artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme baskısına ek olarak iklim değişikliğiyle ilgili bilgiler verdi.

Aral, dünyadaki nüfus dinamiğini matematiksel olarak da değerlendirerek, gelecekte şüpheciler, karamsarlar ve iyimserler arasında yapılabilecek olası tartışmalar üzerine değerlendirmelerde de bulundu.

Konferans, Aral'ın katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından son buldu.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE)

SDE; ortak insani değerler ekseninde; bağımsızlık, hürriyet, adalet, barış, kalkınma ve hakkaniyet hedefinde, medeniyet coğrafyasında stratejik konumuna, tarihi reelpolitik misyonuna doğru emin adımlarla yol alan "Yeni Türkiye'nin düşünce merkezidir. 3 Mart 2009'da resmi kuruluşu gerçekleştirilen Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV)'nın bir kuruluşu olarak faaliyet gösteren SDE; iç ve dış politika bağlamında geleceğin Türkiye'sini şekillendirme yolunda ortak aklı, bilimsel çalışmayı, halk iradesi ve egemenliğini esas alan bir sivil düşünce kuruluşudur.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim