• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C

Dünya Davutoğlu'nun Başbakanlığı ile ilgili ne dedi?

Dünya Davutoğlu'nun Başbakanlığı ile ilgili ne dedi?
İngiliz Financal Times gazetesi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun genel başkan ve başbakan olarak seçilmesini sayfalarına taşıdı.

İngiliz Financial Times gazetesi, Dışişleri Bakanı AKP genel başkanı ve başbakan adayı olarak belirlenmesini sayfalarına taşıdı.

BBC Türkçe'nin aktardığı Piotr Zalewski imzalı haberde Erdoğan'ın, Davutoğlu'nun aday olmasında "paralel yapıyla mücadele ve yeni anayasa konusundaki kararlığının etkili olduğu" yönündeki sözleri aktarılıyor.

Haberde şu ifadelere yer veriliyor: "55 yaşındaki eksi akademisyen Davutoğlu'nun Erdoğan'ın belirlediği tüm kriterleri karşıladığı söyleniyor. En önemlisi Davutoğlu cumhurbaşkanından sonra ikinci adam olmaya istekli gibi görünüyor. Üç dönem kuralına takılan birçok üst düzey AKP'linin tersine gelecek yılki parlamento seçimlerine girebilir ve bu da bir dönem daha başbakan olmasını sağlayabilir. Erdoğan şimdiye dek sembolik görevler üstlenen cumhurbaşkanlığını icra makamına dönüştürerek, yönetimde çoğu kararı kendisinin almak istediğini açıkça belli etti."

Haberde görüşlerine yer verilen AKP'li eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış da "Türkiye başkanlık sistemine geçse de, geçmese de ülkeyi cumhurbaşkanlığı makamı yönetecek. Davutoğlu'nun Erdoğan'ın yap dediği şeylere karşı çıkacağını sanmıyorum." diyor.

Carnegie Europe düşünce kuruluşundan Sinan Ülgen de Davutoğlu’nun "neredeyse imkansız bir denge kurmak zorunda olduğunu vurguluyor. Ülgen'e göre Davutoğlu kabinesi, bürokrasi ve cumhurbaşkanı arasındaki ilişkiyi yönetmek, partide otoritesini kabul ettirmek ve gelecek yılki genel seçimlerde başarılı olmak zorunda.

Davutoğlu'nun göğüslemek zorunda olduğu sorunlardan birinin de geçen hafta Güneydoğu'da çıkan şiddet olaylarının PKK'yla barış sürecini riske atması olduğu söyleniyor.

Ekonomideyse Amerikan Merkez Bankası’nın faizleri beklenenden erken arttırmasının TL'ye değer kaybettireceği korkuları bulunduğu belirtiliyor.

Sinan Ülgen bu arada ülkenin komşu Irak ve Suriye'de bir "güvenlik kâbusuyla" karşı karşıya bulunduğunu vurguluyor. Haber şöyle devam ediyor;

"Ama çok sayıda Türk bu kâbusun sorumlusunun kısmen Davutoğlu olduğuna inanıyor. 2009'da Dışişleri Bakanı oldu ve bir noktada "komşularla sıfır sorun" politikasıyla övgüler alıyordu. 2011'de Ortadoğu'yla ticarette patlama yaşanıyordu. Arap Baharı iyimserliği sürüyor ve İstanbul'daki konferans salonlarında 'Türk modeli' yankılanıyordu. Türklerin yüzde 70'i Davutoğlu'nun başarılı olduğunu düşünüyordu. Suriye'deki başarısız Esad karşıtı ayaklanmayı destekleyen Türkiye'nin sınırlarında 49 Türk'ü rehin tutan IŞİD örgütü büyük topraklar elde etti. İsrail, Suriye ve Kahire’yle ilişkiler de korkunç durumda."

ŞİMDİLİK RAKİPSİZ

Gazete ayrıca Davutoğlu'nun özellikle de 2015 seçimlerinde başarısız olması durumunda partinin diğer ağır toplarıyla karşı karşıya gelebileceğini vurguluyor.

Financial Times bunlardan birinin de geçen hafta parti üyeliğine döneceğini açıklayan Abdullah Gül olduğunu söylüyor. Ancak gazete Davutoğlu'nun şimdilik rakipsiz olduğunu kaydediyor. Yaşar Yakış da "Gül'ün sahneden elenmesinden sonra seçime giden süreçte büyük bir zorlukla karşılaşmaz. Erdoğan'ın isteklerine karşı çıkabilecek kimse yok." diyor.

İsviçre basını: Erdoğan’ın sadık takipçisi başbakan seçildi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ay sonu yapılacak kongresi için genel başkan adayı gösterilmesi İsviçre basınına yansıdı.

İsviçre'nin önde gelen günlük yayınlarından ‘Tages-Anzeiger’ gazetesi Davutoğlu’nu ‘AKP içinde etkisi olmayan fakat Erdoğan’ın sadık takipçisi’ olarak tarif etti.

Halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetki sınırlarını zorlayacağını aktaran gazete, Erdoğan'ın başbakanlık görevinin son döneminde otokratik çizgide hareket ettiğinin altını çizdi.

Gazete, Erdoğan'ın aday gösterdiği Davutoğlu'nun genel başkan ve başbakan seçilme sürecinin ise artık formaliteden ibaret olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim