• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

Dubai’den Sonra Foodex Japan 2016’a Da Gaziantep Damgası

Dubai’den Sonra Foodex Japan 2016’a Da Gaziantep Damgası
Gaziantep ve Nizipli sanayici ve İhracatçıların 21.Dubai Gulfood Gıda Fuarının ardından Japonya'nın Chiba şehrinde Nippon Convention Center'da düzenlenen...

Gaziantep ve Nizipli sanayici ve İhracatçıların 21.Dubai Gulfood Gıda Fuarının ardından Japonya'nın Chiba şehrinde Nippon Convention Center'da düzenlenen "Foodex Japan 2016 Uluslararası içecek ve Gıda Ürünleri Fuarına da katıldığını belirten Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt her iki fuarın da başarılı geçtiğini ifade etti.

Gaziantep ve Nizipli sanayici ve ihracatçıların dünya pazarlarında daha etkin olabilmek için kolları sıvadığını ve uluslararası fuarların en aktif aktörleri olmayı başardıklarını ifade eden Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt "2023 hedeflerine ulaşabilmenin yolu üstlenilen misyonun yerine getirilmesi için çalışmaktan geçer. İhracatçılarımız 7 kıtada bütün fuarlarda etkin olarak gerek ürünlerini gerekse ülkemizi tanıtmaya, pazarlarda pay aramaya devam ediyor" dedi.

Gaziantep ve Nizipli sanayici ve İhracatçıların Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentinde düzenlenen 21.Dubai Gulfood Gıda Fuarının ardından Japonya'nın Chiba şehrinde Nippon Convention Center'da düzenlenen ve Asya'nın en büyük gıda fuarı olarak bilinen "Foodex Japan 2016 Uluslararası içecek ve Gıda Ürünleri Fuarına da katıldığını belirten Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt "Gerek Dubai'de gerçekleştirilen ve Ortadoğu ile Afrika pazarlanına açılan kapı olarak gördüğümüz Dubai Gulfood'a gerekse Uzakdoğu'nun nabzının attığı ve Japonya'da düzenlenen Foodex Japan 2016'a Gaziantep'ten birçok firma katılmış ve özellikle Ortadoğu, Afrika, Asya ile Uzakdoğu pazarlarında daha etkin rol almak, bu pazarların önemli aktörleri arasında yer almak için yoğun bir tanıtım çalışması sürdürmüşlerdir. Her iki fuarında ülkemize ve ihracatımıza dönüşü iyi olacaktır. İhracatçılarımız için yol haritası bellidir. 7 kıtada tanıtım ve Pazar payı arttırma çalışmaları için uluslararası fuarlar ve benzeri mecralar önemlidir" dedi.

"İHRACATÇILARIMIZIN ROTASI 2023 VİZYONU"

Ocak-Şubat 2016 ihracat verilerinin de Gaziantep için önemli sonuçlar oluşturduğuna dikkat çeken Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt yaptığı değerlendirmede, "Dünyada, sınır komşularımızda ve ülkemizde yaşanan sorunlardan etkilenmeden ve çalışmalarına devam ederek ihracatta bu başarıyı yakalayan Gaziantepli işadamlarını yürekten kutluyorum. Bilindiği üzere Rusya, Ortadoğu ve ülkemizdeki terör olayları nedeniyle sıkıntılı günler yaşanmaktadır. Ancak tüm bu olumsuzluklar içerisinde Gaziantep bu yılın şubat ayında 531 milyon 776 bin dolarlık ihracat gerçekleştirerek, geçen yılın şubat ayına göre ihracatın yüzde 11,7 arttırmıştır.

Türkiye genelinde Şubat ayı ihracatı yüzde 3,1 artarken, Gaziantep bu yılın şubat ayında ihracatını yüzde 11,7 arttırarak ihracat yapan ilk 10 il arasında çift haneli rakama imza atan tek il olmuştur. Ben sanayici ve işadamlarımıza yürekten inanıyorum ki Şubat ayındaki artış önümüzdeki süreçte de kalıcı ve sürdürülebilir olacaktır. Nizip de Gaziantep ilimizin en büyük ilçesidir. Nizip sanayisi ve üretimiyle Gaziantep'in ihracatına ve ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Nizip'te faaliyetlerini sürdüren iş adamları olarak potansiyelimize ve gücümüze inanarak işbirliği içerisinde ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmak için azim ve kararlılıkla yolumuza devam etmekteyiz. Ayrıca İran'a uygulanan ambargonun kaldırılması ile birlikte ihracatçılarımız için yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır. Ortadoğu ülkelerinden kaynaklı ihracat azalmasını ihracatçılarımızın İran'a uygulanan ambargonun kaldırılmasıyla birlikte fırsata dönüştüreceklerine inanıyorum. 2016 yılı şubat ayında başlıca ihraç pazarımız olan AB ülkelerine ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 artarak 5 milyar 348 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2016 yılı ocak-şubat dönemi itibarıyla AB ülkelerine ihracatımız 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,4 artarak 10 milyar 19 milyon dolar düzeyine ulaşmış, AB ülkelerinin toplam ihracatımızdan aldığı pay ise yüzde 49,6'dan yüzde 50,2'ye yükselmiştir. AB ülkelerine ihracatımızda yaşanan bu artış hedeflerimize ulaşmamızda umut vericidir. Ülke olarak üretim planımızı sürekli güncelleyerek farklı pazarlara açılmalı ve ihracatımızın artması için ekstra bir çaba göstermemiz gerekmektedir. Aynı zamanda ihracat teşviklerinin genişletilerek devam etmesi iş adamlarımızı cesaretlendirecektir. Bu sayede devlet ve işletme işbirliği ile hem gelişen üreten bir ülke olunarak 2023 hedeflerimize koşar adımlarla ilerlenecektir" diye konuştu.

Dubai’den Sonra Foodex Japan 2016’a Da Gaziantep Damgası

Dubai’den Sonra Foodex Japan 2016’a Da Gaziantep Damgası

Dubai’den Sonra Foodex Japan 2016’a Da Gaziantep Damgası

Dubai’den Sonra Foodex Japan 2016’a Da Gaziantep Damgası

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim