• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 28 °C

DTO Başkan Özer, Ekonomiyi Değerlendirdi

DTO Başkan Özer, Ekonomiyi Değerlendirdi
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası 2016 yılı...

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası 2016 yılı Ocak ayı Meclis Toplantısı'nda ekonomik ve siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Habib Yıldız'ın yönettiği Meclis Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başkan Necdet Özer, 2015 yılında küresel ekonomideki iyileşmenin beklenilenin altında gerçekleşmesi sonucu IMF'nin, küresel ekonomi büyüme tahminini aşağı yönlü revize ettiğini belirterek, "Gelişmiş ülkelerde iyileşme yavaş da olsa devam ederken gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyümenin yavaşlaması gitgide belirginleşmektedir. Çin'deki ekonomik yavaşlama gelişmekte olan diğer ülkeleri olumsuz yönde etkilemektedir. Çin'in yüzde 7 büyüme hedefinin altına kalması ihtimali dünya ticaretini olumsuz etkilemektedir. Bu düşmenin devam etmesi halinde küresel ekonomi ve ticaretin olumsuz etkileneceği bir gerçektir. Özellikle petrol ve emtia ihracatçısı, gelişmekte olan ülkelerin yeni bir krizi tetiklemesi olasıdır" dedi.

Türkiye ekonomisinin 2015 yılı 3. çeyreğinde yüzde 4 büyüdüğünü hatırlatan Başkan Necdet Özer, "Türkiye, 2015 yılında düşen petrol ve temel emtia fiyatlarından yararlanma fırsatını kaçırmıştır. Ancak 2016 yılında bu fırsat mutlaka değerlendirilmelidir. Çünkü düşük fiyatlar, Türkiye'nin dış finansman sorununu kolaylaştıracaktır. Kronik cari açık sorununu çözmede yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda ekonominin en zayıf yönü olan enflasyon kısır döngüsü bu sayede kırılabilir" diye konuştu. 2015 yılındaki ihracat verilerinin, yeni pazarlar bulunması konusundaki girişimlere hız kazandırılması zaruretini ortaya çıkardığını aktaran Özer, "2015 yılı Ekim ayı sonu itibariyle 4/a kapsamında kayıtlı istihdam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.05 oranında artarak 197 bin 662 kişi olarak kayıt altına alınmıştır. 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle geçen 12 aylık dönemde Denizli Ticaret Odası'na 1668 firma kaydını yaptırmış, 1050 firma da kaydını sildirmiştir. 2015 Aralık ayı sonu itibariyle Denizli Ticaret Odası'nda 12 bin 838'i faal, 2 bin 482'si askıda olmak üzere toplam 15 bin 320 kayıtlı üye bulunmaktadır" dedi.

Türkiye'de hemen hemen her gün terör olaylarının yaşandığını ve bu sebeple de masum insanların hayatını kaybettiği gibi asker ve polislerin de şehit düştüğünü dile getiren Özer, "Olaylar, kardeşçe yaşayan insanları birbirine düşürmek için yapılmaktadır. Milletçe bu olayları da birlik ve beraberliğimizin bozulmasına izin vermeden göğüs gereceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Vatandaşlarımız, itidalini kaybetmeden, sağduyulu bir şekilde dik duruşunu sürdürecektir" diye konuştu. "İş dünyası olarak ülkemizin birlik, beraberlik ve huzurunu bozan terör örgütlerini lanetliyor ve bir kez daha terör olaylarının her türlüsünü kınıyoruz. Terör olaylarında hayatını kaybedenlere de Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Allah tüm ailelere ve milletimize sabırlar versin" diyen Özer, teröre karşı yürütülen operasyonlara destek verdiklerini ve mücadelenin karlılıkla devam etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

DTO Başkan Özer, Ekonomiyi Değerlendirdi

DTO Başkan Özer, Ekonomiyi Değerlendirdi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim