• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C

Döşemealtı'ndaki cemevleri ibadethane olarak kabul edildi

Döşemealtı'ndaki cemevleri ibadethane olarak kabul edildi
Antalya Döşemealtı'nda cemevleri ibadethane olarak kabul edildi. Söz konusu karar, ilçe belediyesinin 2016 yılının ilk meclis toplantısında AK Parti ve...

Antalya Döşemealtı'nda cemevleri ibadethane olarak kabul edildi. Söz konusu karar, ilçe belediyesinin 2016 yılının ilk meclis toplantısında AK Parti ve MHP'lilerin hayır oylamasına rağmen CHP'nin evet oylarıyla alındı.

Döşemealtı Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısı Turgay Genç başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Turgay Genç, Sarıkamış şehitlerini anıp, yeni yıl temennilerinde bulunarak toplantıyı açtı. 18 maddenin görüşüldüğü meclisinin en önemli maddelerinden biri cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasıydı. Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları bulunduğunu belirten Başkan Genç, "Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesine yönelik içlerinde AKP'li ve CHP'li 50'ye yakın belediyede alınmış bir karar var. Alevi yurttaşlarımızın da beklentisi cemevlerinin ibadathane olarak kabulü yönünde. Böylesine önemli bir kararın Meclisimiz tarafından geçirilmiş olması son derece önemli. Hayırlı olmasını dilerim." dedi. Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi maddesi, AK Parti ve MHP'nin hayır oyuna karşın CHP grubunun evet oyu ile karara bağlandı.

Meclisin bir diğer gündem maddesi de gençlik meclisinin oluşturulmasıyla ilgiliydi. Gençlik meclisinde her yıl 14-25 yaş arasında 50 gencin tespit edileceğini kaydeden Başkan Genç, bu projeyi oluşturan ve denetimini sağlayan bir firma ile çalışacakları bilgisini verdi. Gençlik Meclisi'ne seçilen gençlerin kendi bölgeleri ve Döşemealtı'nda ki sorunlarla ilgili öneri ve fikirlerinin dikkate alınacağına işaret eden Genç, "Gençlik meclisi tamamen bağımsız bir otorite tarafından seçilecek. Divan başkanlarını, yürütme organlarını meclis oturumu noktasında kendileri sağlayacak. 1 yıl içinde anlaşma yaptığımız danışmanlık şirketi katılan her gencimize Avrupa Birliği proje yazılımlarıyla ilgili eğitimler verecek. Fransa, Belçika, Almanya'daki Avrupa Birliği projeleri kapsamındaki başvurular yapılabilecek, kültürel geziler düzenlenecek." diye konuştu.

Gençlik Meclisi de CHP ve MHP grubunun kabul, AK Parti'nin ret oylarıyla kabul edildi. Öte yandan Ocak ayı meclis toplantısında meclis denetim komisyonuna üye seçimi yapıldı. Komisyon üyeliklerine Ramazan Bahşi, Bekir Dikmen ve Mehmet Sarılar seçildi.

Döşemealtı'ndaki cemevleri ibadethane olarak kabul edildi

Döşemealtı'ndaki cemevleri ibadethane olarak kabul edildi

Döşemealtı'ndaki cemevleri ibadethane olarak kabul edildi

Döşemealtı'ndaki cemevleri ibadethane olarak kabul edildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim