• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C

Domuz Gribine Karşı Alınması Gereken Önlemle

Domuz Gribine Karşı Alınması Gereken Önlemle
Gaziantep Özel Deva Hastanesinde, Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Dr. Ali Atalar, son günlerde sık sık gündeme gelen domuz gribine karşı alınması gereken...

Gaziantep Özel Deva Hastanesinde, Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Dr. Ali Atalar, son günlerde sık sık gündeme gelen domuz gribine karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi vererek, "Kalabalık alanlara girmeyin, ebeveynlere çok şey düşüyor. Mümkün olduğu kadar böyle öksürüğü olanlar, grip enfeksiyonu geçiriyorsa, okula göndermesinler" dedi.

Son günlerde Türkiye'nin farklı illerinde Domuz gribi haberlerinin çıkmasına karşılık, Gaziantep Özel Deva Hastanesinde Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Atalar Domuz gribine karşı alınması gereken önlemler hakkında uyarılarda bulundu. İnsanların çok fazla kalabalık alanlarda durmaması gerektiğini ve karşılıklı konuşulurken maske kullanılsın diye uyarıda bulunan Ali Atalar, "Öğrenciler servis araçlarında, okulda sınıf sıralarında birçok yerde aynı alanlarda durabiliyor. Bu bakımdan ebeveynlere çok şey düşüyor. Mümkün olduğu kadar böyle öksürüğü olanlar, grip enfeksiyonu geçiriyorsa, okula göndermesinler" dedi.

Vatandaşların bu mevsimde vücut ısısına dikkat etmelerine dikkat çeken Özel Deva Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Atalar, "Kış mevsimine girdiğimiz için, bu mevsimde daha çok soğuk algınlığı dediğimiz gribal enfeksiyona rastlarız. Vatandaşlarımız nezle ile gribi karıştırabiliyor, nezle ayrıdır grip ayrı. Nezle, daha çok burun akıntısı, hapşırma, gözlerde yaşarma olur. Gribal enfeksiyon ise, daha çok alt ve üst solunum yollarını ifade eder. Kişi vücut ısısını hep aynı tutmalıdır. Buna dikkat etmezsek bir çok hastalığa yakalanabiliriz. Bu tür gribal enfeksiyonlar domuzlarda görünen hastalıkla benzerlik gösterdiği için domuz gribi olarak adlandırılıyor. Gaziantep'te böyle bir şeyden şüphelenirsek, boğazından numune alıyoruz, bu numuneyi halk sağlığına gönderiyoruz, sonra sonucu bekliyoruz. Ama o zamana kadar da normal grip tedavisine devam ediyoruz. İşte oradan gelecek neticeye göre, çıkacak virüsün çeşidine göre, domuz gribidir veyahut enfeksiyon diye kabul ederiz. Ateş, üşütme, titreme gibi birde bunun yanında kuru öksürme olur. Bazen bu öksürük çok ileri gider. Neredeyse bulantı ve kusmaya sebep olabilecek öksürükler olur" ifadelerini kullandı.

Hastalar, konuştukları sırada, dışarıya sürekli tükürük saçtığı için, kimle konuşursa konuşsun, bu tükürük dalgalarının belirli bir süratle gittiğini de sözlerine ekleyen Dr. Atalar, "Bunun için mümkün olduğu kadar, eğer ki hastada böyle bir enfeksiyon varsa, ya elini ağzına kapatmalı yada maske kullanılmalıdır. Mümkün olduğu kadar, kalabalık ortamlardan kaçınmalıdır. Çünkü kendisi mikrop saçtığı gibi, başkasının mikrobunu da kendisi alır. Bu nedenle böyle bitişik şekilde oturan, kalabalık alanların ve kapalı alanların mutlaka havalandırılması lazım. İnsanların bu kalabalığa girmemesi lazım. Şimdi okul zamanıdır. Mesela küçük çocuklar, servisle okula gidiyorlar. Servisin içi kalabalık olur. Bunlardan bir tanesi bile gribal enfeksiyon geçiriyorsa, bu mutlaka öbürlerine de yayılacaktır. Bu bakımdan ebeveynlere çok şey düşüyor. Mümkün olduğu kadar böyle öksürüğü olanlar, grip enfeksiyonu geçiriyorsa, okula göndermesinler. Zaten bunun bulaşıcı süresi bir hafta sürer. Bir hafta sonra, bir iki gün daha istirahat eder. Daha sonra okula başlayabilir" şeklinde konuştu.

Domuz Gribine Karşı Alınması Gereken Önlemle

Domuz Gribine Karşı Alınması Gereken Önlemle

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim