• BIST 1.061
  • Altın 477,157
  • Dolar 7,2075
  • Euro 8,4903
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 28 °C
  • İzmir 25 °C

Doç. Dr. Erkan Hirik: “Prostat tedavi edilebilen bir kanserdir”

Doç. Dr. Erkan Hirik: “Prostat tedavi edilebilen bir kanserdir”
Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, "Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanseri gelişebilir. Ülkemizde...

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, "Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanseri gelişebilir. Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser prostat kanseridir" dedi.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, 15 Eylül Dünya Prostat Günü olmasından dolayı prostat kanserine karşı uyarılardı bulundu. Erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan prostat kanserinin erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. İlker Hancı, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülen kişilerin erken teşhis için dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

"Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmiyor"

Yaş ilerledikçe riskinde arttığını belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, "Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Mesanenin altında yer alır. Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanseri gelişebilir. Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser prostat kanseridir. Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmemekle birlikte yaş ilerledikçe risk artmaktadır. Birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski diğer insanlara göre iki kat daha yüksektir. Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli muayene olması erken tanı konulması açısından önemlidir. Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Kişinin belirli aralıklarla izlenmesi, prostatın tamamının ameliyatla çıkarılması veya ışın tedavisi erken evrelerde uygulanabilir. Hormon tedavisi veya ilaç tedavisi diğer evrelerde gerekli görülebilir. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır. Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yapma sağlıklı kiloda olma ve bu kiloda kalma prostat kanseri riskini azaltabilir. Aile hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir. Özellikle birinci derece akrabalarında prostat kanseri görülenler yüksek risk altında olduğundan 40 yaşınızdan itibaren düzenli olarak üroloji hekiminize giderek muayene olmalıdırlar" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim