• BIST 95.263
  • Altın 192,749
  • Dolar 4,7150
  • Euro 5,5014
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Diyabetli Sayısı Artıyor

Diyabetli Sayısı Artıyor
Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, tip 2 diyabetli hasta sayısının hızla arttığını ve 2035 yılında 592 milyona ulaşabileceğini...

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, tip 2 diyabetli hasta sayısının hızla arttığını ve 2035 yılında 592 milyona ulaşabileceğini söyledi.

Diyabetin sık görülen, kontrol altında tutulmazsa erken yaşta ölümlere ve engelliliğe yol açan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, "Diyabet, yaşam boyu izlem ve tedavi gerektirir. Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabetli hasta sayısı hızla yükselmektedir. 2013 yılı itibari ile dünyadaki diyabetli birey sayısı 382 milyon iken bu sayının 2035 yılında yüzde 55 oranında artarak 592 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Bu artışın başlıca nedenleri nüfus artışı, yaşlanma ve kentleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişimi sonucu obezite ve fiziksel inaktivitenin artmasıdır" dedi.

Tip 2 diyabetinin genellikle 35 yaş ve üzeri başladığını ifade eden Kasapoğlu, "Birçok toplumda tip 1 diyabet sıklığının da arttığı ve bu artışın okul öncesi çağlarda daha belirgin olduğu bildirilmektedir. Beslenme ve yaşam tarzındaki yanlışlıklara bağlı olarak son yıllarda çocuklarda ve gençlerde de tip 2 diyabet sıklığı hızla artmaktadır. Diyabet, pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile devam eden bir hastalıktır. İnsülin ise vücutta kan şekerini düzenleyen ve yaşam için zorunlu olan bir hormondur. En sık görülen iki diyabet türü, Tip 1 Diyabet ve Tip 2 diyabettir. Tip 1 diyabet, genellikle erken yaşlarda başlar, tanıdan itibaren mutlaka insülin kullanılmalıdır. Tip 2 diyabet, genellikle daha ileri yaşlarda yani 35 yaş ve üzeri başlar. Ortaya çıkışında sağlıksız yaşam biçimi davranışları ve aile öyküsünün etkili olduğu, beslenme, egzersiz ve anti-hiperglisemik ilaçlarla tedavi edilebilen bir hastalıktır" diye konuştu.

Diyabetin iyi kontrol edilemediğinde, vücuttaki tüm organlara zarar verebileceğini belirten Kasapoğlu, "Bir yandan kan damarlarının yapısını bozarak göz, böbrek ve sinirleri etkilemekte, diğer yandan kalp hastalığı, inme nedeniyle de erken ölümlere neden olabilmektedir. Körlük, böbrek yetersizliği, bunama ve ayak sorunlarının en önemli nedenlerinden biridir. Kan şekerinin normal sınırlarda tutulması, komplikasyonların ortaya çıkmasını geciktirebileceği gibi aynı zamanda önleyebilir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) anayasasının yürürlüğe girdiği 7 Nisan gününü tüm dünyada "Dünya Sağlık Günü" olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda her yıl güncel bir konuyu gündeme taşıyarak çözüm yolları ve önerileriyle birlikte tüm dünyada bilgilendirme etkinliklerinin yapılmasını teşvik etmektedir. DSÖ bu yıl "Diyabeti Yenelim" teması ile yola çıkarak diyabete ilişkin farkındalığın artırılmasını amaçlamaktadır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim