• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Diş etiniz mi kaynıyor?

Diş etiniz mi kaynıyor?
Diş eti hastalıkları erken yaşta erken yaşta diş kaybına ne sebepten olabiliyor. Bu yüzden diş eti hastalığı olan kişilerin mutlaka düzenli olarak diş hekimi kontrolü altında olmaları gerekiyor.

Periodontoloji Uzmanı Dr. Deniz Mertoğlu açıkladı

Diş eti hastalıkları erken yaşta erken yaşta diş kaybına ne sebepten olabiliyor. Bu yüzden diş eti hastalığı olan kişilerin mutlaka düzenli olarak diş hekimi kontrolü altında olmaları gerekiyor. Periodontoloji Uzmanı Dr. Deniz Mertoğlu, diş eti hastalıklarıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Diş eti hastalıklarının ne gibi belirtileri olur?

Diş eti hastalıklarının en mühim belirtisi, fert tarafından da kolaylıkla fark edilebilen diş eti kanamasıdır. Diş eti kanaması fırçalama sırasında, aş yerken ya da kendiliğinden meydana gelebilir. Hastalığa bağlı olarak diş eti dokusunda şişme, kanama ya da çekilme oluşur. Birey kendisinde ağız kokusu ve metalik tat hissi duyumsamaya başlar.

Diş eti hastalığına neden olan durumlar neler?

Diş eti hastalığının en mühim nedeni, düzenli ve doğru bir şekilde diş fırçalamamaya bağlı olarak gelişen bakteriyel diş plağının dişler üzerinde birikmesi. Bunun dışında hatalı fırçalama alışkanlığı, hatalı yapılmış restorasyonlar ve kuron-köprüler, fena beslenme gibi nedenlerden ötürü da diş eti iltihabı gelişebilmektedir.

DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ KÜÇÜK YAŞTA ÖNLEYİN

Bilinen nedenleri dışında, bilmediğimiz nedenler de  diş eti hastalığında etkili oluyor mu?Diş eti hastalığının bildiğimiz sebepleri dışında, hastalığın oluşumunda diğer faktörlerin de etkili olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir.

Bu faktörlerden bazıları sistemik hastalıklar, genetik faktörler, sigara, ilaç kullanımı, hormonal değişiklikler, stres, diş sıkma ve gıcırdatma gibi fena alışkanlıklar da diş eti hastalığının bilinmeyen nedenlerindendir.

Diş eti hastalığı nasıl önlenir?

Tüm bireyler için bebeklik döneminde başlayıp düzenli olarak diş hekimi kontrollerini yaptırmak ve buna senede en az iki defa devam etmek büyük ehemmiyet taşıyor.

Bu sayede Agresif Periodontitis gibi ağırbaşlı diş ve diş eti hastalıkları, erken dönemde teşhis edilebiliyor ve ne sebepten olduğu menfi durumların önüne geçilip kolaylıkla tedavisi gerçekleştiriliyor.

Ancak bütün bu kontrollerin yanı sıra bireyin hayatı boyunca sağlıklı bir ağız - diş sağlığına sahip olabilmesi için hekimi ile beraber iş birliği yaparak ağız - diş bakımına itina göstermesi, ağız bakımını öğretildiği şekilde doğru ve daimi olarak uygulaması büyük ehemmiyet taşıyor.

SAĞLIK AĞIZDA BAŞLAR BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Diş eti hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Diş eti hastalıkları genellikle kronik seyreden hastalıklardır. Buna bağlı olarak fert sürecin farkında olmadan hastalık ilerler.

Eğer dişetlerinde kanama, şişkinlik, kızarıklık ya da çekilme meydana gelmişse, dişlerde sallanma, aralarında açılma gözleniyorsa, ağızda fena bir tat ya da koku hissediliyorsa mutlaka bir diş eti hastalıkları uzmanına gidilmelidir.

Diş eti hastalıklarında tedavi nasıl oluyor?

Diş eti hastalıklarını tedavisinde ilk basamak başlangıç periodontal tedavidir. Başlangıç periodontal tedavi; hastalığın temel etkeni olan mikrobiyal dental plağın hasta tarafından fırça/diş-ipi/arayüz fırçası kullanılarak temizlenmesi ve diş üzerindeki birikintilerin diş hekimi tarafından hususi aletlerle uzaklaştırılmasıdır.

Başlangıç periodontal tedavi ile yalın diş eti iltihabı tedavi edilirken periodontal cerrahi gereken durumlarda ise operasyona hazırlık sağlar. Diş eti büyümesi ve çekilmesinin tedavisinde, diş - diş eti arasında çene kemiklerinin erimesine bağlı olarak meydana gelmiş boşlukları (cep) eliminasyonunda, kemik erimesini tedavi etmek amacıyla yardımcı biomateryallerin (kemik tozu, membran vs.) kullanıldığı genellikle lokal anestezi altında uygulanan cerrahi işlemlere ise "periodontal operasyon" denir.

DİŞ SAĞLIĞINDA DOĞRU SANDIĞINIZ 10 YANLIŞ TEDAVİ EDİLMEMESİ DİŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR

Diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda nelerle karşılaşırız?

Ülkemizde ve dünyada yeterince önemsenmeyen diş eti hastalıkları, ilerlediği takdirde hayatımızı ve sağlığımızı menfi yönde etkiliyor.

Dişleri destekleyen dokuları etkileyen diş eti hastalığı, iltihabi bir hastalıktır. Başlangıç dönemindeyken tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları, kısa vakit içerisinde diş köklerinin çevresindeki kemik dokusunun kaybedilmesine ne sebepten oluyor.

Belli bir miktardan fazla kemik kaybı olduğunda, dişler bulundukları konumdan hareket ederek yer değiştirmeye ve sallanmaya başlıyor. Bunun sonucunda da dişlerin kaybı kaçınılmaz oluyor.

Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Diş eti hastalığının tedavisinde ve tedavi sonrası elde edilen diş eti sağlığının devamlılığının sağlanmasında en mühim vazife bireye düşmektedir.

Günlük ağız bakımı işlemleri (diş fırçalama ve diş ipi, fasıla çehre fırçası kullanımı) ile bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir.

Günlük ağız bakım işlemleri diştaşı oluşumunu en az düzeye indirebilir fakat tamamen önleyemeyebilir.

Günlük ağız bakım işlemleri ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi oluşan plağın ve diştaşının uzaklaştırılması açısından önemlidir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim