• BIST 90.186
 • Altın 233,390
 • Dolar 6,1028
 • Euro 6,9689
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 27 °C

‘Dijital İkiz’ teknolojisiyle hem dijital hem butik üretim

‘Dijital İkiz’ teknolojisiyle hem dijital hem butik üretim
Alman teknoloji şirketi Siemens'in "Dijital İkiz" teknolojisiyle hem dijital hem butik üretim yapılabiliyor.

Alman teknoloji şirketi Siemens'in "Dijital İkiz" teknolojisiyle hem dijital hem butik üretim yapılabiliyor. Söz konusu teknolojide, nesnelerin üzerine yerleştirilmiş sensörlerden gelen veriler kullanılarak fiziksel bir üretimin bire bir kopyası dijital ortamda simüle ediliyor ve tam olarak hazır olunduğunda gerçek üretime geçiliyor.

Yükseliş ivmesini artıran dijital dönüşüm, günlük hayatı ve iş yaşamını kökten değiştirirken, şirketler için de rekabet konusunda en öncelikli konu haline gelmiş durumda. Artık dijital dönüşümünü başaramayan şirketler verimlilik ve rekabette geride kalıyor.

'Dijital İkiz" ile gerçek dünya sanal ortamda

Alman teknoloji şirketi Siemens, "Dijital İkiz" teknolojisi ile gerçek dünyayı sanal ortama taşıdı. Söz konsusu şirket bu teknolojiyi, ürün portföyünün "Dijital İkizi'ni oluşturarak kullanıyor. Nesnelerin üzerine yerleştirilmiş sensörlerden gelen veriler kullanılarak fiziksel bir üretimin bire bir kopyası dijital ortamda simüle ediliyor ve tam olarak hazır olunduğunda gerçek üretime geçiliyor.

Dijital İkiz teknolojisi ile üretim anlayışına yeni bir soluk getirdiklerini dile getiren Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, "Siemens'in Dijital İkiz teknolojisi sayesinde şirket ve kurumların araştırma, test ve üretim süreçleri çok daha hızlı, verimli ve ekonomik hale geliyor. Bugüne kadar "Dijital İkiz" teknolojisini de kullanarak gerçekleştirdiğimiz dijitalizasyon projeleri ile, şirketlerin hızlı ve ucuz sanal testler yapmasını, hatta yeni ürün geliştirme ve pazara çıkış sürelerinin kısalmasını sağladık. Siemens'in Dijital İkiz teknolojisi ile dijital üretime geçilebilirken, butik üretimin de gelişmesini, giderek yaygınlaşmasını sağlıyoruz" dedi.

Siemens için Türkiye inovasyon üssü

Ülkemizin bilim ve sanayi politikalarıyla uyumlu biçimde faaliyetlerini hayata geçiren Siemens Türkiye, AR-GE ve İnovasyon Merkezleri'nde çalışan Türk araştırmacı ve mühendislerle yarının teknolojilerini bugünden geliştiriyor. Geçen Aralık ayında Gebze'de yeni bir fabrikayı bünyesinde katan Siemens Entegre Üretim Tesisleri, Organize Sanayi Bölgeleri içinde dijital dönüşüm merkezleri açılması yönündeki ulusal yaklaşımın somut örneklerinden biri niteliğinde.

Siemens'in AR-GE çalışmalarını yürüttüğü Kurumsal Teknoloji Bölümü'nün, 50 kişiyle başladığı yolda bugün 550 kişiye ulaştığı bildirilirken AR-GE ve İnovasyon Merkezleri'nde yüzde 30 kadın çalışan oranına sahip olan Siemens Türkiye'nin bu alanda yaptığı harcamalar, Türkiye ortalamasının "2" katına ulaşıyor. 2017 yılında 27 milyon euro tutarında AR-GE yatırımı gerçekleştiren Siemens Türkiye, 2018 yılında yüzde 25'lik bir artışla 34 milyon euroya ulaşmayı hedefliyor. Siemens Türkiye yeni AR-GE yatırımlarını özellikle Dijitalizasyon ve Endüstriyel Bulut teknolojilerine odaklamayı planlıyor.

"Siemens Türkiye çalışanlari da dijitalleşiyor"

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, dijital çözüm ve uygulamalarla pazarı dijitalleştirirken, diğer yandan kendi dijital dönüşüm programları "Dijital Master Plan'ı da yürüttüklerini vurguladı. Bu kapsamda, "Dijital Olgunluk Endeksi" projesini başlattıklarını anlatan Gelis, "Siemens Türkiye, çalışanların dijital yetkinlik seviyelerini ölçüyor ve ardından her çalışana kendi bulunduğu seviyeye göre eğitim ve gelişim planları sunuyor. Sürecin tamamlanmasıyla birlikte sektörde bulunmayan nitelikte insan kaynağının yetiştirilmesi hedefleniyor" dedi.

'Dijital Master Plan" kapsamında çalışanların mobil cihazlarla yaptıkları işlemlerin artırılması yoluyla zaman ve esneklik kazanmaları için de adımlar atılıyor. Bu amaçla iç süreçlerin dijitalleştirildiği Siemens Pocket isimli mobil uygulamayla çalışanlar, rutin süreç onayları, iyileştirme fikirleri veya yıllık izin girişleri gibi işlemleri mobil cihazları üzerinden yapabiliyor. Uygulama üzerinden yapılan işlemler çalışanlara yüzde 50 zaman avantajı sağlıyor. Siemens Türkiye, 2018'de yeni özelliklerle geliştireceği Poket'ı çalışanlarının en çok kullandığı mobil uygulamalardan biri haline getirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Borsa günü yükselişle tamamladı20 Ağustos 2018 Pazartesi 13:23
 • Kaan Terzioğlu: “Bazılarını rahatsız etmeye devam edeceğiz”20 Ağustos 2018 Pazartesi 13:23
 • Brent petrol 71 dolara geriledi20 Ağustos 2018 Pazartesi 13:15
 • Borsa haftaya yükselişle başladı20 Ağustos 2018 Pazartesi 13:00
 • Dolar/TL, not kararlarına tepki vermedi20 Ağustos 2018 Pazartesi 12:45
 • Muğla çam balı tescillendi20 Ağustos 2018 Pazartesi 12:28
 • Eximbank Aydın irtibat bürosu Pazartesi hizmete başlıyor20 Ağustos 2018 Pazartesi 12:28
 • Fındıkta depolama uyarısı20 Ağustos 2018 Pazartesi 12:28
 • Çeşme’ye bayram piyangosu: 1 milyon tatilci Çeşme’de20 Ağustos 2018 Pazartesi 12:23
 • Van’da çifte bayram20 Ağustos 2018 Pazartesi 11:08
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim