• BIST 92.935
  • Altın 189,054
  • Dolar 4,8292
  • Euro 5,5991
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 28 °C
  • İzmir 30 °C

DBP’li belediye başkanları: Kayyımların adımı binalardan içeri giremeyecektir

DBP’li belediye başkanları: Kayyımların adımı binalardan içeri giremeyecektir
Hükümetin Doğu ve Güneydoğu'daki DBP'li belediyelere kayyım atayacağı haberleri üzerine "kayyım" gündemiyle toplanan belediye başkanları ortak bir tutum...

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu'daki DBP'li belediyelere kayyım atayacağı haberleri üzerine "kayyım" gündemiyle toplanan belediye başkanları ortak bir tutum aldı. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, partisinin belediye başkanları adına yaptığı açıklamada, "Kayyımlarınızın adımları bu binalardan içeri giremeyecektir. Bu halk buna izin vermez. Hangi bedellerle kazanımlar elde ettiklerini biliyor. Bu yolu yol olarak bellemeyin ve seçmeyin diyoruz. Bu, sizin karşınıza daha fazla direniş demektir." dedi.

Türkiye'nin ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu il ve ilçeleri olmak üzere 117 belediye başkanlığını elinde bulunduran Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) başkanları "kayyım" gündemiyle toplandı. Diyarbakır'ın Bağlar ilçe belediyesinde bir araya gelen belediye başkanları, ortak bir bildiri hazırlayacak. Toplantının açılış konuşmasını başkanlar adına DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yaptı. AKP'nin belediyelere yönelik müdahalesine karşı direneceklerini anlatan Yüksek, kayyım atamalarını asla kabul etmeyeceklerini vurguladı.

"BELEDİYELERİN HIRSIZLIK MERKEZİ YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Bütün belediyelerin, demokratik yollarla sandık ve seçimle elde edildiğini anlatan Yüksek, belediyeleri darbe yollarıyla gelip halkın elinden almalarına, hırsızlık ve yolsuzluk merkezi haline dönüştürmelerine asla izin vermeyeceklerini kaydetti. Yüksek, "Kayyımlarınızın adımları bu binalardan içeri giremeyecektir. Bu halk buna izin vermez. Hangi bedellerle kazanımlar elde ettiklerini biliyor. Bu yolu yol olarak bellemeyin ve seçmeyin diyoruz. Bu, sizin karşınıza daha fazla direniş demektir. Sizin karşınızda daha fazla mücadele vermektir. AK Parti açısından daha fazla savaşı büyütüp köreltmek amacıyla yapılmaktadır. Ama biz buna da izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Belediyelerimize gelip el koymanıza da izin vermeyiz." diyen Yüksek, yetki kısıtlamaları ve yetki alma konusunda da her türlü mücadeleyi vereceklerini kaydetti. Yüksek, şunları söyledi: "Tam tersine, merkezden yerele yetkilerin devredilmesi için mücadele ettiğimiz dönemde var olan yetkiler de yine usulsüz bir şekilde alıp valilere ve mülki amirlere teslim edilmek isteniyor. Belediyeleri iş yapamaz hale getirmek içindir.

CHP VE MHP'NİN DE BELEDİYELERİNİN YETKİSİ KISITLANACAK

Diğer belediyelerin partilerine seslenmek istiyorum. CHP ve MHP'nin de belediyelerinin yetkileri kısıtlanacak. Buna karşı ses ve mücadele edin. Kayyım atanması durumunda kanuni bir yönü yoktur. Şu an Türkiye kanunlarında ve hukuklarında ile mevzuatında bir kayyım yoktur. Yapılırsa darbe çerçevesinde yapılacaktır. Bugün bizim belediyeye yapılır. Yarın İzmir, Eskişehir ve Edirne büyükşehir belediyelerine yapılır. Biz buna karşı mücadele edeceğiz. Diğer partileri de mücadele etmeye çağırıyoruz. Biz burada tartışacağız. Beraber ortak bir irade çıkaracağız. Hiçbir belediyemiz farklı bir yaklaşım ve tutum içinde inanıyoruz ki olmayacaktır. Bazı belediyelerimizi bunun içerisinde değerlendirip, bazılarını değerlendirmemek halinde topyekun mücadele edeceğiz. Birilerine dokun birilerine dokunma ve ayrıştır seç karşısında biz toplu hareket etmek zorundayız. Bir belediyemize yönelik böyle bir uygulama gelişmesi halinde tüm belediyelerimizin aynı yaklaşım ve tutumu gerçekleştirmesini bekliyoruz."

DBP’li belediye başkanları: Kayyımların adımı binalardan içeri giremeyecektir

DBP’li belediye başkanları: Kayyımların adımı binalardan içeri giremeyecektir

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim